800 plus do likwidacji? "Od dawna mówiliśmy, że nie spełnia celów demograficznych"

500 plus, a potem 800 plus miało być motorem napędowym zmian. Chodziło tu przede wszystkim o zażegnanie kryzysu demograficznego. Jednak tak się nie stało. Liczba urodzeń w Polsce jest najniższa od czasów II wojny światowej. Rząd zapowiada nowe rozwiązania. Czy świadczenie może zostać zlikwidowane?

Program 500 plus, który od stycznia został zwaloryzowany i funkcjonuje pod nazwą Rodzina 800 plus, nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Rząd otwarcie przyznał, że sztandarowy projekt poprzedniej partii rządzącej okazał się klęską w dziedzinie demografii. "Mówiliśmy o tym od samego początku, kiedy ten program powstał. Już wtedy podnosiliśmy, że nie spełni celów demograficznych" — przyznaje w rozmowie z Onetem wiceministerka rodziny Aleksandra Gajewska. Czy zatem rząd myśli o wycofaniu świadczenia?

Zobacz wideo Czy Roxie Węgiel wciąż czuje się traktowana jak dziecko? "Ta 13-latka dojrzała" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]

800 plus miał poprawić dzietność. Stało się inaczej

W sprawozdaniu z wykonania ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci za 2023 r., które niedawno trafiło do Sejmu, nie ma dobrych informacji. Okazuje się, że sam transfer finansowy nie wystarczył, by odwrócić negatywne trendy demograficzne i sprawić, by w Polsce rodziło się coraz więcej dzieci. O sprawie poinformowała "Rzeczpospolita", a w przestrzeni publicznej słychać coraz więcej głosów mówiących o tym, że świadczenie 800 plus nie spełnia swojej roli.

"Sam transfer finansowy po prostu nie zaspokoi wszystkich potrzeb, które składają się na poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa młodych ludzi, chcących zakładać rodzinę lub ją powiększyć. Efekt wpływający na liczbę urodzin był niestety bardzo krótkotrwały" — wyjaśnia przyczyny Aleksandra Gajewska. "Aby pomóc w rozwijaniu się demografii, potrzeba międzyresortowej koordynacji szeregu programów społecznych. A do tego potrzebna jest wiedza i zaangażowanie ekspertów. Właśnie się do tego przygotowujemy. Potrzebna jest odpowiedzialna strategia, aby spróbować odwrócić ten negatywny trend, a właściwie zapaść, do której doprowadziły rządy PiS" – dodaje.  

Czy zatem jest to zapowiedź wycofania programu Rodzina 800 plus? PiS już ogłosiło w mediach społecznościowych, że takie działanie, to wstęp do likwidacji programu 800 plus. Głos zabrała Beata Szydło, która za rządów PiS jako premier wprowadzała program Rodzina 500 plus. Jej zdaniem jest to "medialna nagonka na program 800 plus", a także "zorganizowany hejt mający określony cel". Według Szydło celem pojawiających się doniesień medialnych jest nic innego, jak likwidacja świadczenia. Czy tak się stanie?

Minister finansów zaprzecza jakimkolwiek zmianom. "Dyskusja jest niepotrzebna"

Chociaż program 800 plus nie przyniósł spektakularnych zmian jeśli chodzi o wpływ na demografię, to jednak jak na razie rząd nic nie wspomina o likwidacji świadczenia. Zapytany o to został również minister finansów, Andrzej Domański, który zaprzeczył, by taki pomysł w ogóle się pojawił.

W poniedziałek 21 października w rozmowie z Polsat News przekazał, że nie ma żadnych planów zmiany lub likwidacji tego świadczenia. Dodał również, że obecna opozycja nie ma nic więcej do zaoferowania niż nieuzasadnione straszenie społeczeństwa, jednocześnie podkreślając, że program 800 plus to istotny element budżetów wielu polskich rodzin i rząd nie zamierza od niego odstępować. Minister finansów uważa, że "dyskusja na temat programu 800 plus jest niepotrzebna i nie ma mowy o jego likwidacji".

Więcej o: