Jak odwołać się od matury? Jeśli proces jest zasadny, można zyskać kilka punków. Liczy się czas

Za nami wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego. Jednych ucieszyła liczba zdobytych punktów, a inni są nią rozczarowani. Czy można to zmienić? Czy i na jakich zasadach można odwołać się od matury? Wyjaśniamy.

Okazuje się, że każdy maturzysta, może odwołać się od wyniku matury. Jest to jednak dość zawiły proces, gdzie każdy dzień ma znaczenie, zatem, jeśli pojawiły się wątpliwości co do prawidłowej oceny egzaminu - trzeba działać szybko.

Zobacz wideo Czy matura to rzeczywiście bzdura? Spytaliśmy gwiazdy i polityków

Odwołanie od matury. Procedura krok po kroku

Osoby, które nie zgadzają się z rezultatem swojej pracy, mogą odwołać się od wyniku egzaminu maturalnego. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności uczeń, który nie zgadza się z otrzymanym wynikiem, musi złożyć wniosek o wgląd do pracy maturalnej do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjne. Taki dokument – wzór dostępny jest m.in. na stronie CKE – można złożyć osobiście w siedzibie właściwej OKE, ale także mailowo czy listownie. Tu warto wiedzieć, że chociaż jest na to aż sześć miesięcy, to jednak nie warto czekać tak długo. Im szybciej się to zrobi, tym lepiej, ponieważ decyduje kolejność zgłoszeń.

Należy zaznaczyć, że to dyrektor danego OKE wyznacza termin wglądu. Uczeń musi pojawić się osobiście i na przejrzenie swojej pracy ma 30 min. Jeśli maturzysta znalazł pomyłki w punktacji, jest skierowanie do dyrektora OKE wniosku o weryfikację punktów. Będzie musiał zrobić to w terminie 2 dni roboczych od dnia wglądu. Następnie egzaminatorzy OKE jeszcze raz liczą punkty, jeśli faktycznie doszło do pomyłki, tu sprawa będzie dość prosta. Absolwent otrzyma nowy wynik matury.

A co jeśli punkty są naliczone prawidłowo, ale nie zgadzamy się z merytoryką? Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ale również warto o niej wiedzieć.

Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, czyli ostatnia deska ratunku

Uczeń, który uważa, że jego praca została źle oceniona, może odwołać się do wyższej instancji. Na złożenie kolejnego wniosku ma się maksymalnie siedem dni. Tu oprócz podania numerów zadań (tylko otwartych), wyszczególnia rzeczy, które jego zdaniem powinny być inaczej punktowane. Musi być tu uzasadnienie dotyczące tego, dlaczego dane zadanie zostało poprawnie rozwiązane. Decyzja Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego jest ostateczna i nie ma już od niej odwołania.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.