Czy warto odwołać się od matury? Uczeń zyskał aż 6 proc. "Takich przypadków jest mnóstwo"

Odwołanie od matury to jedna z rzeczy, o której powinni pomyśleć maturzyści. Nie tylko ci, którzy jej nie zdali. Bo okazuje się, że wśród osób, które poznały swoje wyniki, są i też tacy uczniowie, którzy nie do końca zgadzają się z punktacją. Co mogą w tej sytuacji zrobić? Teraz należałoby zacząć od złożenia wniosków o wgląd do swojej pracy oraz ponowne sprawdzenie egzaminu maturalnego.

Czy warto odwołać się od matury? W sieci krąży sporo wpisów dotyczących tego problemu i jak się okazuje, wiele takich spraw jest rozpatrywanych na korzyść ucznia. Bo od wyniku maturalnego zależą losy w rekrutacji na studia. Jeśli zatem pojawiły się wątpliwości i uważasz, że wynik jest niższy, niż powinien, możesz skorzystać z prawa, które dostępne jest dla każdego maturzysty.

Zobacz wideo Czy matura to rzeczywiście bzdura? Spytaliśmy gwiazdy i polityków

Czy można odwołać się od wyniku matury? Tak, ale należy to zrobić w określonym czasie

Czy warto odwołać się do wyniku matury? Często okazuje się, że tak. Jeden z maturzystów, o którym opowiada w swoim filmie TikToker dr Łukasz Jarosiński, finalnie dzięki tej możliwości, podwyższył swoją maturę aż o 6 procent. Nie jest to dużo, ale w przypadku "być albo nie być", a raczej "zdać albo nie zdać" – ma to ogromne znaczenie. "Takich przypadków jest mnóstwo" - dodaje. 

Zatem od czego należy zacząć? Pierwszym krokiem jest wystąpienie o wgląd do pracy. Maturzysta ma na to całkiem sporo czasu, bo aż 6 miesięcy od momentu ogłoszenia wyników. Jednak jak zaznacza, również prężnie działająca na TikToku Aneta Korycińska, znana w sieci jako Baba od Polskiego – im szybciej zostanie to zgłoszone, tym "prędzej zajmą się wnioskiem".

Potem maturzystę czekają kolejne kroki. Czas trwania wglądu nie może być krótszy niż 30 minut. Wnioskodawca, czyli uczeń, musi stawić się osobiście i bez osób towarzyszących. Jeżeli natomiast podczas wglądu do pracy uczeń zgłosi swoje zastrzeżenia, w tym np. do liczby przyznanych punktów, może zwrócić się z wnioskiem o ich weryfikację. Wniosek wraz z uzasadnieniem składa się do dyrektora OKE w terminie 2 dni roboczych od dnia dokonania wglądu. W przypadku zastrzeżeń związanych z merytoryką, osoba posiadająca uprawnienia egzaminatora maturalnego z danego przedmiotu dokonuje ponownej oceny rozwiązań zadań.

Co dalej? Jeśli OKE stwierdzi, że zaszła pomyłka i przyznano za mało punktów, procedura jest zakończona. Uczeń otrzymuje nowe świadectwo.

Jeśli po odwołaniu nadal nie zgadzamy się z decyzją OKE?

Jeśli maturzysta nadal uważa, że doszło do błędu przy sprawdzaniu jego pracy, ma prawo odwołać się do drugiej, wyższej instancji. Mowa o Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.

Na złożenie kolejnego wniosku uczeń ma maksymalnie siedem dni. Musi zamieścić w nim zadania, które według niego zostały źle ocenione. W tym przypadku możliwe jest jedynie zgłaszanie zadań otwartych. We wniosku musi się znaleźć także uzasadnienie dotyczące tego, dlaczego dane zadanie zostało poprawnie rozwiązane. Decyzja Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego jest już ostateczna i nie można się od niej odwołać.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.