To imię króluje w rankingach popularności. Noszą je inteligentne kobiety. Oznacza "mądrość"

To imię, chociaż znane jest od wieków, dziś jest absolutnym hitem w rankingu najpopularniejszych imion dla dzieci. Pierwszy raz odnotowano je w XII wieku. Dziś kojarzy się przede wszystkim z tradycją. Uważa się, że to najpiękniejsze imię na świecie, którego brzmienie jest bardzo wyjątkowe. Jakimi cechami charakteryzują się Zofie?

Rodzice często długo zastanawiają się, jak nazwać swoje dzieci. Niektórzy przed podjęciem decyzji sprawdzają rankingi i znaczenie danego imienia. W ostatnich latach jednym z najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom jest Zofia. W Polsce imię to jest znane już od XII wieku i szanowane po dzień dzisiejszy. Uważane jest także za najpiękniejsze imię świata i pięknie brzmi w każdym języku, co jest niezwykłą zaletą. Oprócz tego ma wyjątkowe znaczenie. 

Zobacz wideo Najchętniej wybierane imiona dla córek w 2022 roku

To imię jest pochodzenia greckiego, a dosłownie oznacza "mądrość"

Zofia to imię greckie pochodzące od słowa sophia oznaczającego mądrość. Popularne zdrobnienia to Zosia, Zosieńka, ale też Zocha. W 2019 roku było to trzecie najbardziej popularne imię w Polsce - otrzymało je wtedy 7737 dziewczynek. Teraz jest na 1. miejscu w rankingu najpopularniejszych imiona dla dziewczynek, a rodzice wybierali je aż 4968 razy. Na drugim miejscu jest Zuzanna (4800 razy), a na trzecim - Laura (4602).

Znaczenie imienia Zofia

Astrolodzy przypisują Zofiom przenikliwy umysł i wrodzone zamiłowanie do równowagi. Obdarzone zdrowym rozsądkiem są ostrożne i rzadko popełniają błędy. Imię to najlepiej służy osobom spod znaku wagi. Wierzy się, że dziewczynki o tym imieniu są najczęściej powściągliwe w okazywaniu emocji. Są także bardzo opanowane, grzeczne i dobrze się uczą, a w szkole odnoszą liczne sukcesy. W dorosłym życiu Zofia zawsze służy dobrą radą i jest bardzo dyskretna - można powierzyć jej wszystkie swoje tajemnice. Ze względu na dobre serce czasami za bardzo angażuje się w pomoc innym, zapominając o sobie. 

W ostatnich latach w Polsce wyraźnie widać silny zwrot ku tradycji. Imiona, które 20 lat temu uznawano za przebrzmiałe, teraz są na liście tych najpopularniejszych. To oczywiście wynik pewnych trendów społecznych i kulturowych.

Czy w swoim otoczeniu masz sporo osób o imieniu Zofia?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.