Jak mają na imię dzieci Szymona Hołowni? Wybrał dla nich królewskie imiona z czołówki rankingu

Jak mają na imię dzieci Szymona Hołowni? Jeden z liderów ugrupowania politycznego "Trzecia Droga" prywatnie jest mężem Urszuli Brzezińskiej-Hołowni, ale także tatą dwójki wspaniałych dziewczynek, które jak to sam określił, są "żywym srebrem". Rodzice, nadając im imiona, zdecydowali się na te klasyczne i tradycyjne, które po latach zapomnienia, znów są modne. Niegdyś nosiły je królowe i księżniczki.

Jak mają na imię dzieci Szymona Hołowni? Były dziennikarz i prowadzący program „Mam Talent", a obecnie jeden z liczących się polityków w polskim rządzie, prywatnie jest szczęśliwym ojcem dwójki dzieci, a konkretnie dwóch rezolutnych dziewczynek. Jakie noszą imiona? Polityk wraz z żoną, która jest pilotem wojskowego myśliwca, zdecydowali się na wybór imion, które są klasyczne, tradycyjne i niegdyś nadawane na monarszych dworach. Zatem jak mają na imię dzieci Hołowni? To Marysia i Elżbieta.

Zobacz wideo "Zamiast rozdawać, wolimy inwestować". Hołownia krótko, zwięźle i na temat przedstawił wizję na poprawę szkolnictwa

"Żywe srebro", czyli Marysia zwana Manią

"Nasza Mania, gdy tylko ma chęć, potrafi być trudną kobietą. Szczególnie w nocy, gdy przychodzi ze swojego pokoju, by przez sen kopać nas po twarzach do rana, oraz co chwila żądać picia, albo zrywać nas o piątej, stwierdzając głosem pełnym bólu: 'Tatusiu, nie wyspałam się...'" - tak Szymon Hołownia napisał w poście o swojej pierwszej i najstarszej córce Mani, która dziś jest już dużą dziewczynką - zaczęła szkołę.

 

Rodzice, kiedy przyszła na świat, zdecydowali się nadać jej piękne i klasyczne imię, które niegdyś było zarezerwowane tylko jako imię dla Matki Bożej, z czasem zostało ono spopularyzowane i bardzo często otrzymywały je córki z rodzin monarszych.

Samo imię Maria wywodzi się z języka hebrajskiego, od słowa mariam (napawać radością) lub od egipskiego meri-jam (ukochana przez Boga). Hebrajska wersja - Miriam przekształcona została na Mariam, a z tego słowa właśnie powstało późniejsze imię Maria. To, jak już wspominaliśmy, biblijne imię matki Jezusa Chrystusa. Toteż aż do XIX w. w Polsce dzieciom nie nadawano raczej tego imienia, było ono bowiem zarezerwowane właśnie dla Matki Boskiej. Zmieniło się to za sprawą ruchu reformacyjnego i protestantom, którzy odrzucali kult maryjny.

 

Elżbieta Wanda – to druga córka Hołowni. Skąd pomysł na to imię?

Drugą córką Szymona Hołowni jest Elżbieta Wanda, która przyszła na świat 13 stycznia 2022 roku. Dumny tata od razu pochwalił się na Instagramie, dodając zdjęcie i pisząc kilka słów o narodzinach drugiej córki. "Moje obie bohaterki odpoczywają i nabierają sił. Z całego serca dziękujemy wszystkim za wszystkie dobre słowa, jakie kierowaliście do nas w tych dniach i tygodniach, prosimy - trzymajcie kciuki za Elę i za Ulę. No i za Manię, która od dziś jest dumną starszą siostrą – też!" - napisał polityk.

 
 

Jednak skąd pomysł na te jakże piękne, ale jednak nietypowe imiona? Chociaż sami rodzice nigdy nie zdradzili tego, skąd czerpali inspiracje co do imion swoich dzieci, możemy sądzić, że w przypadku małej Eli, jak i Mani, ogromne znaczenie miał fakt, że są to imiona tradycyjne, klasyczne i kojarzące się z monarszym dworem, bo przed laty, imiona te były bardzo popularne wśród królewskich rodzin.

Imię Elżbieta również, tak jak w przypadku Marii, pochodzi z Biblii. Wywodzi się od hebrajskiego słowa eliszewa ("Bóg mą przysięgą"). Imię to nosiła matka Jana Chrzciciela, która urodziła syna mimo podeszłego wieku i bezpłodności. Kobiety noszące to imię, kojarzone są z osobami dystyngowanymi o wyrafinowanym guście. Nosiła je przecież sama królowa Wielkiej Brytanii - Elżbieta II. Najczęściej spotykanym zdrobnieniem imienia Elżbieta, jest Ela. Powszechne są także inne formy, takie jak: Elka, Elcia, Elunia, Elżbietka, Elżunia.

A co z Wandą? Czy to jest bezpośrednie nawiązanie do legendy o "Wandzie, co nie chciała Niemca" i popełniła samobójstwo, skacząc do Wisły? To wie tylko Szymon Hołownia i jego żona Ula. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA