Pokolenie PRL-u uwielbiało tak nazywać synów. Dziś rodzice boją się, czy imię nie jest "wujkowate"

"Wujkowate" imię dla chłopca, które kiedyś było uwielbiane, a dziś odchodzi do lamusa? Moda kołem się toczy i jak to bywało wielokrotnie, również w przypadku tego imienia - historia potoczyła się ponownie. Było ono popularne za czasów młodości naszych rodziców i dziadków, w okresie PRL-u, kiedy przez długie lata znajdowało się w pierwszej dziesiątce najchętniej nadawanych imion chłopcom. A jak jest dziś? Młodzi rodzice uważają je za przestarzałe i nieco staromodne.

Jeszcze 40, 50, a nawet 60 lat temu to imię dla chłopca było szalenie modne. Znane i lubiane od wieków, dziś niestety odchodzi do lamusa. Tomasz, bo o tym imieniu mowa, nie jest już dziś imieniem, które tak chętnie nadają swoim dzieciom świeżo upieczeni rodzice. Zainteresowanie nim z roku na rok maleje. Czy powrócą jeszcze te czasy, kiedy imię Tomasz wróci do łask i nie będzie uznawane za staromodne, czy "wujkowate"? Czas pokaże. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Zuzanna Rudzińska-Bluszcz: W Polsce działania na rzecz klimatu były dotąd krótkowzroczne

Tomasz - imię, które traci na popularności. Dlaczego?

Tomasz to piękne imię męskie, które wywodzi się ze starego języka aramejskiego. W dosłownym tłumaczeniu oznacza bliźniaka. Nosiło je wiele osób, które zapisały się na kartach historii - znane i lubiane od wieków, dziś niestety traci na znaczeniu. Z roku na rok, coraz mniej chłopców otrzymuje to niezwykłe imię. W roku 2020 tych nadań było 1478, w 2021 roku imię to otrzymało już 1279 chłopców, a w ubiegłym roku tylko 977 dzieci. Czy zła passa kiedyś minie?

Wpływ na to może mieć fakt, że jeszcze przed laty było ono jednym z najczęściej nadawanych imion dla chłopców. Obecnie jego właścicielami jest aż 538 080 mężczyzn, co oznacza, że jest to czwarte najpopularniejsze imię męskie w Polsce. Niektórym wręcz się przejadło, bo każdy zna jakiegoś Tomka. "Podoba mi się to imię, ale tyle się naczytałam, żeby nie nadawać imion wujkowatych, że nie wiem. Wielu chłopaków z mojego pokolenia ma na imię Tomasz, czy mały Tomek będzie odbierany wujkowato?" - zapytała jedna z przyszłych mam, która ma wątpliwości co do wybranego przez siebie imienia.

Co na to internauci? "Tomek jest dla mnie imieniem ponadczasowym tak samo jak Piotr czy Michał" - napisała jedna z internautek. "Piękne imię. Tomek, Tomasz to imię, które zawsze jest na czasie" - dodała kolejna. "Dla mnie Tomasz jest po prostu zbyt oklepany i ja bym nie nadała. Jeśli jednak Tobie się podoba, to wujkowatosci nie ma się raczej co obawiać" - zaznaczyła komentująca.

Zatem nadawać, czy nie nadawać? Na to pytanie powinni odpowiedzieć sobie przede wszystkim rodzice dziecka, bo to do nich należy główna decyzja i jeśli dane imię się im podoba, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak właśnie nazwać dziecko.

Więcej o:
Copyright © Agora SA