Dorosłe kobiety mają swoje święto 8 marca, które jest hucznie obchodzone na całym świecie od dziesięcioleci. Jednak od jakiegoś czasu obchodzone jest też drugie święto - Dzień Dziewcząt, które jest poświęcone zarówno małym dziewczynkom, jak i tym, które wchodzą już w okres dojrzewania. A kiedy je obchodzimy i jakie są związane z tym zwyczaje? Wyjaśniamy.
Dzień Dziewcząt (potocznie zwany też dniem dziewczyn) jest obchodzony na całym świecie w jednym terminie - 11 października. W 2023 roku była to środa, a w przyszłym - piątek. Jest to dokładnie pół roku od Dnia Kobiet, lecz jest od niego znacznie młodsze - powstało bowiem dopiero w 2011 roku z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego OZN. Celem Dnia Dziewcząt jest uświadomienie społeczeństwa o tym, z jakimi wyzwaniami i problemami mierzą się dziewczęta z całego świata - niechciane ciąże, choroby, aranżowane małżeństwa czy gwałty.
Jak już wspomnieliśmy, Dzień Dziewczyn ustanowiono, aby uświadamiać społeczeństwo o problemach i wyznaniach, z jakimi mierzą się młode dziewczęta. Tego dnia są organizowane różne wydarzenia - spotkania, wykłady, kampanie społeczne czy konferencje, na których są poruszane ważne dla dorastających dziewcząt sprawy. Co ciekawe, Zgromadzenie Główne ONZ ustanowiło w grudniu 2015 roku jeszcze jedno, podobne święto (za portalem Moje Kalendarze) - Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Jest obchodzone 11 lutego, a celem jest pokazanie społeczeństwu wkładu kobiet i dziewcząt w świat nauki i technologii, a także zachęcenie ambitnych pań do pokazania swoich talentów i umiejętności oraz zwrócenie uwagi na te panie, które z różnych przyczyn nie mogą się rozwijać naukowo i zawodowo. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.