Dziecko z katarem ma 20 proc. szansy, by "wygrać" kolejną infekcję. Pediatrka: pojawia się płyn

Wraz z początkiem września powróciły przeróżne infekcje. Katar na większości rodziców już nawet nie robi wrażenia. Okazuje się, że może on pogarszać słuch dziecka.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Oczyszczanie nosa noworodka. Położna radzi, jak najlepiej to zrobić

Tegoroczny początek roku rozpoczął się z przytupem, jeśli chodzi o różnego rodzaju infekcje. Pediatrzy już po pierwszym tygodniu szkoły informowali, że w przychodniach pojawiły się kolejki. Dzieciaki najczęściej chorowały na: zapalenie krtani, zapalenie uszu, zapalenie gardła, bostonka czy jelitówka. Trzeba przyznać, że katar na wielu rodziców nie robi już nawet wrażenia. A okazuje się, że wówczas jest duże prawdopodobieństwo rozwinięcia się poważniejszej infekcji.

Pediatra Ewa Miśko-Wąsowska, która prowadzi profil na Instagramie dr_misko, dzieli się tam różnego rodzaju poradami, ciekawostkami i ważnymi informacjami dotyczącymi chorób dzieci i ich leczenia. Tym razem postanowiła opowiedzieć rodzicom nieco więcej o wszechobecnym katarze, na który wiele osób nie zwraca już uwagi - a powinno.

Wiecie, że przy infekcji z katarem około 20% dzieci może mieć płyn w uchu środkowym. Taki płyn nie od razu świadczy o zapaleniu ucha, ale może pogarszać słuch dziecka Do 5 r.ż. aż 80% dzieci przynajmniej raz choruje na ostre zapalenie ucha środkowego (OZUŚ).

- zdradziła lekarka. Co ciekawe, poinformowała też, że bardziej narażone na OZUŚ są dzieci, które po 6. miesiącu życia nadal używają smoczka. Uczula także na bardzo szczegółową obserwację dzieci, ponieważ u 20 proc. z nich przy ostrym zapalenia ucha środkowego nie występuje ból ucha, a gorączka pojawia się jedynie co u czwartego dziecka.

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego może pojawić się w każdym wieku, nawet u małych dzieci,
Przewlekłe zapalenie ucha środkowego może pojawić się w każdym wieku, nawet u małych dzieci, www.shutterstock.com

Przy zapaleniu ucha nie zawsze trzeba przyjmować antybiotyki

Należy pamiętać, że nie zawsze OZUŚ wiąże się z koniecznością podania antybiotyków. Czasem wystarczy stosowanie łagodniejszych środków. Rodzice muszą także mieć świadomość, że po chorobie nawet do 3 miesięcy może pojawiać się płyn w uchu, co zazwyczaj wywołuje duży niepokój.

Często podkreślam, że przy badaniu mogę dać 12-24-godzinną gwarancję, że dziecko nie ma zapalenia ucha - ze względu na budowę anatomiczną (krótsza, szersza i położona bardziej poziomo trąbka słuchowa) - przy infekcji kataralnej płyn w uchu może pojawić się nawet na drugi dzień po badaniu

- wyjaśnia lekarka. Pod jej wpisem pojawiło się sporo komentarzy. Wiele osób przyznaje, że zapalenie ucha jest zmorą ich pociech. U niektórych nawet antybiotyki nie pomagają. Niektórzy nie mieli pojęcia, że infekcja może objawiać się katarem:

O kurczę No u nas już dłużej katar u Neli i dzisiaj właśnie powiedziała ze uszko ją boli

- skomentowała post jedna z internautek. Są też tacy, którzy przyznają, że zmagają się z zapaleniem ucha co miesiąc.


Jedna z mam zapytała lekarkę, czy robienie inhalacji może mieć wpływ na zapalenie ucha, "jeśli dziecko ma skłonności do tego, że infekcja przeradza się w zapalenie ucha". @dr_misko odpowiedziała, że nie powinny one zwiększać ryzyka wystąpienia OZUŚ, a do tego pomogą pomóc w rozluźnieniu i upłynnieniu kataru, co z kolei ułatwia dziecko oddychanie.

Więcej o: