Tych imion nie zakazano na świecie. Wśród nich takie, które wybierają Polacy. Nosi je 1308 kobiet

Kwestia wyboru imienia dla dziecka jest bardzo ważnym tematem. Wielu rodziców stawia na oryginalność i wyjątkowość, dlatego z góry odrzucają listę tych najpopularniejszych, bywa wybrać takie, które jest unikatowe. I chociaż dopuszczone do użytku w niektórych krajach, w innych należą nie tylko do grona tych nietypowych, ale także i zakazanych. Jednym z nich jest imię żeńskie, które u nas nosi aż 1308 kobiet, natomiast w Arabii Saudyjskiej już tak nie można nazwać dziecka.

Angielskojęzyczny portal honey.nine.com.au przygotował listę imion, których nie zakazano na świecie, chociaż wywołują one konsternację i wielkie zdziwienie. W innych za to należą do grona tych, których używać nie wolno. Od dawna wiadomo, że niektórzy rodzice nie są fanami klasycznych imion, toteż wielu z nich stara się nazwać swoje dziecko nieco inaczej, a na pewno oryginalnie. Jakie imiona znalazły się zatem na dość nietypowej liście? W naszym kraju te pomysły raczej nie zyskają aprobaty. Wyjątkiem jest jednak jedno z imion. Jakie? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Metamfetamina

Pewna australijska mama Kirsten Drysdale postanowiła nadać swojemu synowi imię "Methamphetamine Rules". Kobieta jest dziennikarką portalu ABC i na przykładzie własnego dziecka, chciała sprawdzić, co się stanie, kiedy pojawią się w urzędzie z dokumentami wypełnionymi na to "skandalicznie nieprzyzwoite imię". "Próbowaliśmy dowiedzieć się, jak urzędnik stanu cywilnego nazywa dziecko, jeśli rodzice nie wymyślą akceptowalnego imienia" - powiedziała dziennikarka, cytowana przez portal honey.nine.com.au. Co się okazało? Nowo narodzony chłopiec został zarejestrowany pod imieniem Methamphetamine Rules. Efekt? Jego mama, która chciała jedynie sprawdzić, jak australijskie urzędy podchodzą do kwestii niestandardowych imion, teraz walczy o jego zmianę, na te zwyczajne.

Ju Ae

W Korei Północnej to imię należało do tych popularnych i często nadawanych nowo narodzonym dziewczynkom. Jest proste, wpadające w ucho i niezwykle piękne. Jednak od jakiegoś czasu trafiło ono na listę imion zakazanych. Powód? Jedna z córek koreańskiego przywódcy Kim Dzong Una ma tak właśnie na imię, co też stało się jasne dla innych właścicielek tego imienia, że muszą one je zmienić. "Ministerstwo Bezpieczeństwa w mieście Jeongju wezwało kobiety zarejestrowane w dziale rejestracji rezydentów pod imieniem 'Ju Ae' do urzędu w celu zmiany ich imion. Wynika to z faktu, że jej imię jest zarezerwowane dla osób o najwyższej godności" - podaje angielskojęzyczny portal. W pozostałych krajach można nazywać tak córki bez żadnych przeszkód.

Hazia przemianowana na Zia

W Hiszpanii imieniem zakazanym, ale jednak ciągle w użytku jest Hazia. Tu mamy do czynienia z pewnym paradoksem, bo do sądu została wezwana matka dziewczynki, która tak właśnie nazwała swoje dziecko. Dlaczego? "Wybrane imię oznacza "nasienie" i nie znajduje się na liście zatwierdzonych imion monitorowanych przez ustawę o rejestracji cywilnej. Podczas sobotniego przesłuchania sędzia w rejestrze cywilnym Vitoria-Gasteiz orzekł, że niemowlę zostanie przemianowane na Zia" - czytamy na honey.nine.com.au. Matka dziecka nie zgadza się jednak z wersją sądu i zapowiada walkę. Planuje odwołać się od tej decyzji, powołując się na fakt, że w Hiszpanii mieszka obecnie 90 osób o imieniu Hazia.

Elvis

Elvis - to wyjątkowe imię nosił sam król rock and rolla, Elvis Aaron Presley, więc nic dziwnego, że wielu jego fanów chce tak nazwać swoje dzieci. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby w grę wchodzili jedynie chłopcy. Tu pojawił się wyjątek. Szwedzka para, która chciała nazwać swoją córkę, jednak tamtejszy urząd się na to nie zgodził, zaznaczając, że jest ono "nieodpowiednie". „Elvis jest imieniem rodzaju męskiego i jako takie może, w świetle standardowej praktyki, zostać uznane za zdecydowanie nieodpowiednie jako imię dla kobiety" - orzekły wówczas władze, co zostało przytoczone na portalu honey.nine.com.au. Co zaskakujące, para nie próbowała nazwać swojej córki imieniem legendy rocka. Powiedzieli, że nie są fanami Elvisa i nawet nie posiadają żadnej jego muzyki - po prostu uważali, że to imię jest "ładne" i neutralne pod względem płci.

Mila

Mila jest popularnym imieniem w wielu krajach na całym świecie, nie jest to imię, którego można użyć w Ekwadorze, ponieważ w przypadku pewnej pary, a szczególnie ich dziecka, imię to zostało uznane jako zdrobnienie od innych. "Jej imię to Mila, zamiast tego zaproponowali Emilię, Emilianę i Camilę. Powiedzieli, że nie mogę jej tak nazwać, bo nie ma takiego imienia. To coś, na co nie byłam przygotowana" - opowiada kobieta, cytowana przez honey.nine.com.au. Jednak kobieta postawiła na swoim, bo jako mieszkanka Ekwadoru, ale z obywatelstwem UAS, w drodze wyjątku otrzymała takowe pozwolenie.

Linda

Obecność tego imienia na liście tych "nie-zakazanych" może wywołać pewną konsternację. Dlaczego? Okazuje się, że chociaż popularne w krajach zachodnich, jest ono niedozwolone w Arabii Saudyjskiej, ponieważ jest "niezgodne z tradycjami społecznymi".

Jednak jeśli chodzi o kwestię wyboru tego imienia, to w naszym kraju może nie należy do tych bardzo popularnych, ale nie znajduje się na liście zakazanych i co ciekawe, cały czas jest w użyciu. Obecnie nosi je aż 1380 Polek. W 2022 roku przyszło na świat siedmioro dzieci o tym imieniu. Pochodzi ono z języka łacińskiego i oznacza "jasną" lub "bladą". Linda jest często używanym imieniem dla dziewcząt, bardzo popularne w USA i Wielkiej Brytanii.

Więcej o:
Copyright © Agora SA