Od 5 lat widać boom na to imię. "Wyraża siłę i determinację w dążeniu do celu"

To imię o hebrajskich korzeniach z roku na rok zyskuje w oczach rodziców. Od kilku lat mocno zauważalny jest trend, który pokazuje dość spore zainteresowanie nim, jako imieniem dla dziewczynki. Jest to o tyle ciekawe, że jeszcze w poprzedniej dekadzie praktycznie nikt tak nie nazywał swoich córek. Imię odeszło do lamusa, ale ponownie wraca na salony.

Janina, bo o tym wyjątkowym imieniu mowa, to idealny wybór dla dziewczynki, której wróżona jest świetlana przyszłość. "Jest to imię, które często kojarzy się z kobiecością i wrażliwością, a także z wytrwałością i silną wolą. Osoby o tym imieniu są zazwyczaj przyjacielskie, otwarte i lubiące kontakt z innymi. To także imię, które wyraża siłę i determinację w dążeniu do celu" - podaje portal jakieimie.pl. Co jeszcze wiemy o tym żeńskim imieniu, które na nowo stało się modne? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Łukasz Jankowski: partie doskonale zdają sobie sprawę, że temat zdrowia może je zatopić

Janina powraca na salony. Czy trafi do pierwszej dziesiątki tych najpopularniejszych?

Janina to imię, które było bardzo popularne w pokoleniu naszych babć i prababć, jednak po latach urodzaju, przyszły te posuchy i imię na długie lata trafiło na listę tych zapomnianych, nieużywanych, a nawet niemodnych. Wielu rodziców uważało je za stare i niepasujące do dziecka. Dziś jest już inaczej, bo jak w wielu przypadkach, historia zatacza wielkie koło i ponownie Janina wraca do kręgu tych popularnych i chętnie nadawanych imion.

Nic dziwnego, bo jako imię o hebrajskich korzeniach jego tłumaczenie jest wyjątkowe: „Bóg jest łaskawy". Janina to imię, które wyraża wdzięk, ogromną siłę i wielką dobroć. W Polsce pojawiło się bardzo późno, do dopiero pod koniec XIX w. W okresie średniowiecza w Polsce funkcjonowały takie odpowiedniki Janiny, jak Jana czy Janna, które miały pochodzić od męskiego imienia Jan. Najbardziej znanymi zdrobnieniami imienia Janina są: Jasia, Jania, Janinka, Janka, Jasieńka, Jaśka, Janeczka.

I chociaż kiedyś należało do tych zapomnianych, dziś ponownie wraca na salony. Tylko w pierwszym półroczu obecnie trwającego roku przyszło na świat 86 Janin, a w ubiegłym roku było ich 164. Obecnie właścicielkami imienia, które oznacza siłę i wielką moc jest aż 226 676 Polek, jednak znaczna część to osoby już w podeszłym wieku.

Więcej o: