Bolesna prawda o "Kubusiu Puchatku"? "Każda z postaci reprezentuje chorobę umysłową"

Twórcy filmiku stwierdzili, ze Kłapouchy bez wątpienia cierpi na depresję, bo jest wiecznie niezadowolony, a Sowa jest typowym narcyzem, bo uważa, że jest najmądrzejsza na świecie, a do innych odnosi się bez szacunku.

Więcej tematów związanych z życiem rodzinnym na stronie Gazeta.pl

Na Instagramie, na profilu popculture_dreamer, na którym można znaleźć wiele ciekawostek związanych z bajkami dla dzieci, pojawiło się intrygujące nagranie związane z "Kubusiem Puchatkiem" Walta Disneya. Nagranie opatrzono komentarzem: "Czy wiecie, że Kubuś Puchatek i przyjaciele to tak naprawdę choroby umysłowe?" 

Zobacz wideo Jak rozpoznać u dziecka ADHD? "To nie jest tak, że mając ADHD zacznie biegać i roznosić studio"

Kubuś Puchatek i jego przyjaciele reprezentują zaburzenia i choroby psychiczne?

Z kompilacji fragmentów bajki dowiadujemy się, że "Kubuś ma zaburzenia odżywiania, dlatego tak szaleje za miodem. Krzyś to schizofrenik, dlatego myśli, że jego maskotki to prawdziwe zwierzęta. Kłapouchy ma depresję, stąd jego wieczne niezadowolenie. Tygrysek nie może nigdzie wysiedzieć, bo ma ADHD. Prosiaczek cierpi na zespół lęku uogólnionego, jego zamartwianie się jest nieproporcjonalnie mocno nasilone. Królik ma obsesję na punkcie zasad, bo ma OCD (zaburzenia obsesyjno-kompulsywne - przyp. red.) Maleństwo to autystyk, dlatego jest zagubiony i nie rozpoznaje emocji. Sowa cierpi zaś na narcyzm, dlatego uważa się za najmądrzejszego i nie szanuje pozostałych".

Kubuś Puchatek ma zaburzenia odżywiania?Kubuś Puchatek ma zaburzenia odżywiania? Instagram/popculture_dreamer/screen

Z przymrużeniem oka

Nie mamy pewności, czy Alan Alexander Milne, pisząc "Kubusia Puchatka" i "Chatkę Puchatka" miał zamiar przedstawić rozmaite zaburzenia i choroby psychiczne, ale niezależnie od tego, powyższe nagranie należy traktować z przymrużeniem oka. Trudno sobie wyobrazić postawienie diagnozy poważnej choroby na podstawie stereotypowych, uproszczonych zachowań bohaterów bajek, do tego często wyjętych z kontekstu. Tym bardziej że np. ADHD przez twórców filmiku zostało nazwane chorobą umysłową, a w rzeczywistości jest zaburzeniem.

Jeśli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem, pamiętaj, że możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych:

  • Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym: 800-70-2222
  • Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
  • Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych: 116 123
  • Pod tym linkiem znajdziesz więcej informacji, jak pomóc sobie lub innym, oraz kontakty do organizacji pomagających osobom w kryzysie i ich bliskim.
Więcej o:
Copyright © Agora SA