Lalka Barbie z zespołem Downa wzorowana jest na tej nastolatce: "Nigdy nie doznałam dyskryminacji"

Niedawno odbyła się prezentacja nowej lalki Barbie, która będzie miała zespół Downa. Nietypowa wersja zabawki jest wzorowana na nastolatce, która boryka się z tym schorzeniem, ale zarazem chce pokazać ludziom, że jest taka jak oni.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Barbie - "Mogę być"

Lalka Barbie jest kultową zabawką dla dzieci i przez długie lata była wzorem nienaturalnej urody. Jednak to się zaczęło zmieniać i firma Mattel produkuje lalki reprezentujące różne grupy ludzi - osoby poruszające się na wózkach, noszące protezy kończyn, pozbawione włosów przez chorobę czy chore na bielactwo. Niedługo do ich listy dołączy następna lalka Barbie, tym razem mająca zespół Downa. Jest wzorowana na nastoletniej modelce, która zmaga się z tym schorzeniem, a jednocześnie stara się pokazać, że niczym się nie różni od innych ludzi.

Producent Barbie robi rewolucję. Powstała pierwsza lalka z zespołem Downa Producent Barbie robi rewolucję. Powstała pierwsza lalka z zespołem Downa

Lalka Barbie z zespołem Downa. Jest kolejną nietypową zabawką 

Firma Mattel zaprezentowała niedawno nową lalkę Barbie z zespołem Downa - jest nieco niżna, ma dłuższy i grubszy tułów, jej głowa jest okrąglejsza, ma też małe uszy i migdałowe oczy. Jak podaje portal Tyla, nie bez znaczenia jest też strój lalki - ma ortezy na stopach, które często noszą dzieci z tą chorobą, kolory sukienki nawiązują do barw Światowego Dnia Zespołu Downa, a różowy naszyjnik w kształcie trzech strzałek symbolizuje trisomię chromosomu 21, który jest podstawą tego schorzenia. Z kolei sama zabawka ma pomagać w zwiększaniu świadomości o zespole Downa i wspierać różnorodność i pomagać w integrowaniu ludzi. Jak wyjaśnia Mattel, ich celem jest, aby każde dziecko widziało siebie w Barbie i zarazem mogły bawić się lalkami, które są inne niż one same. 

Jane Goodall Barbie-naukowiec. Ta niezwykła kobieta doczekała się swojej lalki.

Lalka z zespołem Downa. Wzorem jest nastoletnia modelka z tym schorzeniem

Wzorem dla nowej lalki Barbie jest osiemnastoletnie Brytyjka, Ellie Goldstein, która ma zespół Downa. Swoją przygodę z modelingiem zaczęła w wieku 15 lat, gdy zadebiutowała na łamach magazynu Vogue. Niedawno została otrzymała zaproszenie do współpracy od Alessandro Michele, włoskiego projektanta mody. Pozowanie sprawia Elle ogromną przyjemność tak jak przebieranie się i robienie makijażu. Jak sama mówi w wywiadzie dla Vogue - "Bądź sobą i nie przejmuj się opinią innych ludzi". Dodała też, że podążanie za marzeniami pozwala osiągnąć, co tylko się chce. 

Więcej o: