Od kiedy dziecko samo w domu? Wielu rodziców tego nie wie, a może im grozić kara grzywny

Od kiedy dziecko samo w domu? To pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców. Pozostawienie pociechy po raz pierwszy bez opieki to niewątpliwie duży krok zarówno w życiu dorosłych, jak i najmłodszych. Skąd jednak wiedzieć, że nadszedł odpowiedni moment?

Rodzicielstwo jest pełne nieprzewidywalnych sytuacji. Niespodziewane zamknięcie szkoły, a może choroba niani? Zdarza się, że pociecha musi zostać w domu, jednak dziadkowie są poza miastem, a rodzice muszą pracować. To moment, kiedy zastanawiamy się, czy nadszedł czas na podjęcie tego dużego kroku. Co mówi na ten temat prawo? Od kiedy dziecko samo w domu? Podpowiadamy. 

Zobacz wideo Zostawiają dziecko w samochodzie i idą do sklepu. Adwokat: To może zakończyć się więzieniem

Od kiedy dziecko samo w domu? 

Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta, a przepisy nie są jednoznaczne. W polskim prawie istnieją aż trzy różne regulacje poruszające tę kwestię. Art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń wskazuje, że bezwzględną granicą jest ukończenie przez pociechę siódmego roku życia. Młodsze dzieci nie mogą pozostawać w domu bez nadzoru osoby dorosłej. 

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany

- czytamy. 

Temat komplikuje jednak ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z zapisem dzieci nie mogą zostawać same w domu, jeżeli nie ukończyły ósmego roku życia.  

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza

- wskazuje prawo administracyjne. 

Jednak to nie wszystko. Kodeks cywilny podchodzi do sprawy jeszcze inaczej. Według art. 426 dzieci poniżej 13. roku życia nie ponoszą odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę, a odpowiedzialność za nie ponoszą rodzice. Można więc z przepisu wyciągnąć wniosek, że pociechy mogą zostawać same w domu po ukończeniu 13 lat. 

Eksperci radzą, by obserwować pociechę

Za graniczny wiek przeważnie uznaje się ukończenie siódmego roku życia, jednak to rodzice powinni ocenić, czy dziecko jest gotowe do pozostania w domu. Najważniejsza jest tutaj dojrzałość emocjonalna. Czy pociecha nie będzie otwierać nieznajomym? Czy potrafi obsługiwać telefon, by w razie kłopotów powiadomić rodziców lub służby? To tylko niektóre pytania, na które warto odpowiedzieć. Po podjęciu decyzji rodzice powinni także pochować niebezpieczne i ostre przedmioty, a także zabezpieczyć m.in. kuchenkę oraz okna

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.