Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Nie wszyscy rodzice mogą liczyć na pieniądze. Są konkretne warunki

Zdarza się, że w życiu rodzica pojawiają się niespodziewane sytuacje, kiedy samodzielnie muszą zająć się pociechą. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że mogą ubiegać się wówczas o zasiłek opiekuńczy na dziecko. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje rodzicom, którzy nie mogą pracować, bo muszą zająć się potomkiem. Przysługuje on w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich dotyczy opieki nad zdrową pociechą poniżej ósmego roku życia lub niepełnosprawną, która ma mniej niż 18 lat. Druga związana jest z koniecznością zajęcia się chorym dzieckiem. Poznajcie szczegóły. 

Zobacz wideo Co to są komórki macierzyste i dlaczego warto zainteresować się tym tematem już w ciąży?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - kto otrzyma? 

Na zasiłek opiekuńczy mogą liczyć rodzice i opiekunowie, którzy posiadają ubezpieczenie chorobowe. Świadczenie na zdrowe dziecko można otrzymać, kiedy niespodziewanie zamknięto żłobek, przedszkole lub szkołę, niania się rozchorowała, istnieje podejrzenie choroby zakaźnej czy matka nie może zająć się pociechą przez wzgląd na poród

Co ważne, zasiłek opiekuńczy na zdrowe lub chore dziecko nie przysługuje, jeżeli w domu mieszkają inni członkowie rodziny, którzy mogą zająć się pociechą. Zasada ta nie obowiązuje, jednak gdy chory potomek ma mniej niż dwa lata. 

Zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem - ile wynosi?

Wysokość świadczenia jest obliczana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wynosi ono 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. 

Podstawa ta dla rodziców zatrudnionych na umowę o pracę wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) z ostatniego roku przed miesiącem, w którym sprawują opiekę nad chorą pociechą. Kwotę należy pomniejszyć o składki na ubezpieczenia społeczne,

Z kolei w przypadku osób niezatrudnionych na umowę o pracę jest to przeciętny miesięczny przychód z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym zajmują się chorym dzieckiem. Od kwoty należy odjąć 13,71 proc.

Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy? 

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, rodzice i opiekunowie muszą złożyć wniosek (formularz Z-15A) w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub u pracodawcy (płatnika składek). W przypadku chorych dzieci potrzebne będzie zwolnienie lekarskie, natomiast jeżeli pociecha jest zdrowa - należy dołączyć dokument potwierdzający konieczność opieki. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.