Dzień Zaduszny 2022 w Polsce i na świecie - ile dni jeszcze zostało do tego święta? Czy to dzień wolny od szkoły i pracy?

Kiedy jest Dzień Zaduszny w 2022 roku? Jest to drugi dzień po Wszystkich Świętych i dla polskich katolików ma szczególne znaczenie. To czas modlitwy i zadumy. Sprawdź, jak pamięć o zmarłych pielęgnują mieszkańcy innych krajów.

Kiedy jest Dzień Zaduszny w 2022 roku i czy to dzień wolny od szkoły? 

Zastanawiasz się, kiedy jest Dzień Zaduszny w 2022 roku? Święto to wypada zawsze po dniu Wszystkich Świętych, czyli 2 listopada. W tym roku będzie to środa, warto podkreślić, że w przeciwieństwie do 1 listopada, ten dzień nie jest dniem wolnym od obowiązków szkolnych, czy zawodowych. Wolny jest tylko wtorek, czyli Dzień Wszystkich Świętych

Dzień Zadusznych 2022 - data, którą warto zapamiętać. Co oznacza dla katolików w Polsce? 

Znamy już dokładną datę, kiedy przypada Dzień Zadusznych w 2022 roku. Zgodnie z tradycją 2 listopada Kościół katolicki w liturgii wspomina wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli i teraz potrzebują modlitwy, aby osiągnąć życie wieczne po śmierci. 2 listopada to także czas refleksji i zadumy. 

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Ile zostało dni do Dnia Zadusznych i jak świętuje się w innych krajach? 

Zastanawiasz się, ile jeszcze zostało dni do Dnia Zadusznych? 33 dni dzielą nas od tego święta, mamy więc jeszcze wystarczająco dużo czasu na przygotowania, które najlepiej zaplanować na drugą połowę października. W Polsce początek listopada spędzamy na cmentarzach i rodzinnych spotkaniach w spokojnej atmosferze. Palimy znicze, ozdabiamy groby przy pomocy wieńców i modlimy się za dusze bliskich.

A jak dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny obchodzone są na świecie? 

  • Hiszpanie także w tym czasie odwiedzają rodzinne grobowce, na których stawiają świece oraz kładą kwiaty. Na północy obchodzone jest święto o nazwie Castañada, którego symbolem jest ogień i kasztany. Hiszpanie wierzą, że podczas rodzinnej uczty przy stole zasiadają też duchy zmarłych. 
  • Francuska nazwa tego święta to La Toussaint. Dokładnie tak jak w Polsce i w Hiszpanii, Francuzi odwiedzają groby zmarłych i kładą na nich kwiaty, ale nie ma tu zwyczaju palenia świec, czy zniczy. Cmentarz Pere–Lachaise jest prawdziwą atrakcją turystyczną, to miejsce pochówku Chopina oraz Jima Morrisona.  
  • Święto Zmarłych w Meksyku zdecydowanie wyróżnia się na tle innych krajów. Día de los Muertos oznacza kolorowe stroje oraz bogate makijaże. W domach powstają ołtarze ze zdjęciami zmarłych. Meksykanie wierzą, że 1 i 2 listopada dusze dzieci i dorosłych ponownie łączą się ze sobą. 
  • Jak listopadowe święto obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych? W USA świętuje się Halloween, święto które zapoczątkowali emigranci z Irlandii. Oprócz zdobienia domów, przy pomocy lampionów z dyni, bardzo popularna jest zabawa Trick or treat, która jest po prostu wyprawą po cukierki. Kto nie przygotuje słodyczy dla przebierańców, musi się liczyć np. z wyjątkowym zdobieniem ogrodu przy pomocy rolek papieru toaletowego.   
  • Na Filipinach obchodzi się Undas. Oprócz kwiatów i zniczy na grobach zmarłych zostawia się tu także jedzenie. Podobnie jak w innych krajach Filipińczycy spędzają ten dzień na spotkaniach rodzinnych. 

Zobacz też: Dekoracje nagrobków na Wszystkich Świętych. Jak zadbać o grób przed 1 listopada?

Więcej o: