Matura poprawkowa 2022. Kiedy egzamin i wyniki? Poznaj terminy i zasady

Jak co roku maturzyści, którym nie powiodło się na egzaminie dojrzałości, będą mogli podejść do niego raz jeszcze w sierpniu. W tym roku chęć przystąpienia do drugiego terminu zadeklarowało ponad 52 tys. absolwentów. Kiedy odbędzie się matura poprawkowa 2022?

Do egzaminu maturalnego w 2022 roku przystąpiło 268 257 uczniów. Jednak po ogłoszeniu wyników nie wszyscy mieli powód do zadowolenia. Jak się okazało, jedynie 78,2 proc. absolwentów otrzymało świadectwo dojrzałości. 

Zobacz wideo Najtrudniejsze rzeczy w szkole według Julii Szponer [Lista Plotka]

Matura poprawkowa 2022: terminy. Egzamin poprawkowy już we wtorek

Matura poprawkowa w 2022 roku odbędzie się we wtorek, 23 sierpnia o godzinie 9:00. Absolwenci w tym samym czasie przystąpią do egzaminów z przedmiotów obowiązkowych - języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Do matury poprawkowej mogą przystąpić osoby, które nie zdały tylko jednego przedmiotu obowiązkowego. W tym roku prawo do egzaminu w drugim terminie miało około 61 tys. absolwentów. Jedynie 52 tys. zadeklarowało chęć skorzystania z tej możliwości. 

Absolwenci, którzy nie osiągnęli progu 30 proc. z dwóch lub więcej egzaminów, będą mogli poprawić swój wynik dopiero w maju 2023 roku. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku osób, których matura została unieważniona.

Matura poprawkowa z matematyki 2022. Do poprawy tego przedmiotu podejdzie najwięcej absolwentów

Matematyka jest przedmiotem, który sprawia uczniom najwięcej trudności. Również i w tym roku nie zdał jej największy procent absolwentów. 30-procentowego progu nie udało się osiągnąć 18 proc. wszystkich osób, które przystąpiły do egzaminu. Dla porównania z językiem polskim nie poradziło sobie 5 proc. maturzystów. Do matury poprawkowej z matematyki w sierpniu przystąpi ponad 42 tys. zdających. 

Poprawa matury 2022. Kiedy poznamy wyniki? 

Absolwenci, którym nie powiodło się w pierwszym terminie, wciąż mają możliwość dostania się na wymarzone studia. Uczelnie prowadzą dodatkowe tury rekrutacji, dzięki którym wszyscy będą mogli rozpocząć zajęcia w październiku 2022. Osoby przystępujące do matury poprawkowej będą mogły poznać wyniki już 9 września. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.