Chrzest. Ksiądz może postawić warunki kandydatom na rodziców chrzestnych i zadać intymne pytania

Chrzest to jeden z podstawowych sakramentów. Jeśli mowa o chrześcijaństwie, to tutaj chrzest jest traktowany jako swego rodzaju obrzęd oczyszczenia z grzechu pierworodnego, któremu poddawane są zwykle małe dzieci. Ważną rolę w całym obrzędzie pełnią również rodzice chrzestni, którym ksiądz może postawić pewne warunki oraz zadać intymne pytania.

Chrzest to jeden z ważniejszych sakramentów, którego przyjęcie jest tożsame z przyjęciem do wspólnoty katolickiej. Od tego momentu, jesteśmy zobowiązani do życia zgodnie z zasadami i przykazaniami wiary. I tutaj jest duża rola nie tylko rodziców, ale przede wszystkim rodziców chrzestnych, którzy nie tylko mają wspierać dziecko, ale także dać świadectwo życia religijnego zgodnie z naukami Kościoła. Stąd też dość spore wymagania, które są im stawiane. 

Zobacz wideo Michał Piróg nie chciałby zostać ojcem chrzestnym dziecka Joanny Krupy

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Chrzest. Kościół stawia warunki przyszłym rodzicom chrzestnym

Jeśli chodzi o wybór rodziców chrzestnych, to jest to sprawa o tyle trudna, że muszą to być osoby, które nie tylko osiągnęły odpowiedni wiek, chodzą do Kościoła, czy przyjmują księdza po kolędzie. Wybór odpowiednich osób, które nie tylko kupią dziecku prezent, ale będą również odpowiedzialni za wychowanie dziecka w wierze katolickiej - jest bardzo ważny. Kandydaci na przyszłych rodziców chrzestnych, powinni być wierzący, aby mogli służyć pomocą nowo ochrzczonemu w każdym momencie. Oczywiście muszą być wolni od wszelkich kar kanonicznych, nie mogą głosić herezji.  

Odpowiednie wskazówki, co do wyboru chrzestnych, znajdują się zarówno w Katechizmie, jak i w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Podstawowe kwestie formalne, które muszą być zachowane to:

  • odpowiedni wiek (ukończone 16 lat);
  • przyjęcie podstawowych sakramentów: chrzest, I komunia i bierzmowanie;
  • musi to być osoba religijna;
  • nie może nim być rodzic chrzczonego dziecka.

Należy więc z rozwagą wybrać takie osoby, które mogą pełnić tę rolę, ponieważ jeśli duchowny, który ma udzielić takiego sakramentu, będzie miał wątpliwości co do moralności owych kandydatów – może poprosić o wybór innych osób, czyli takich, które według jego opinii  będą dla dziecka wzorem życia zgodnego z wiarą.

Natomiast te osoby, które już zostały poproszone o bycie chrzestnym, a wiedzą, że nie spełniają wyżej wymienionych warunków, powinni to przemyśleć. Może to zaoszczędzić wiele stresujących sytuacji, gdyż w celu dopełnienia formalności, muszą oni udać się do kancelarii parafialnej i tam poprosić o wypisanie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do pełnienia roli rodzica chrzestnego.

Kto nie otrzyma zaświadczenia wymaganego do bycia rodzicem chrzestnym?

Jeśli chodzi o zaświadczenie do bycia rodzicem chrzestnym, można je uzyskać ze swojej parafii, właściwej co do miejsca zamieszkania. Jednak nie wszyscy mają możliwość je uzyskać. Jeśli duchowny ma wątpliwości może zadać kilka dodatkowych pytań. I wcale tu nie chodzi o znajomość modlitw, czy przykazań kościelnych, ale raczej, czy dana osoba "nie żyje w trwałej okazji do grzechu". Chodzi tu o wykluczenie osób, które są po rozwodzie lub żyją w konkubinatach - czyli bez ślubu kościelnego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.