500 plus zanika w dobie inflacji. Wskazano, ile jest warte. Kwota zaskakuje

500 plus to świadczenie rodzinne, które jest przyznawane na każde dziecko w rodzinie do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności. To również dodatkowy zastrzyk gotówki, który wychodzi naprzeciw rosnącym potrzebom dzieci. Jednak galopująca inflacja, która widoczna jest przede wszystkim na półkach sklepowych powoduje, że za otrzymane pieniądze, kupimy mniej.

Eksperci w dziedzinie finansów przeliczyli ile obecnie warte jest świadczenie 500 plus. Kwota zaskakuje, chociaż przy obecnych cenach - rodzice już dawno zwrócili na to uwagę. Za 500 zł, które wpływa im na konto bankowe mogą kupić mniej pampersów, mniej ubranek, mniej kosmetyków dla dzieci - niż w momencie wprowadzenia tego świadczenia. Czy waloryzacja jest możliwa?

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

500 plus w dobie inflacji znika. Jest warte znacznie mniej

Galopująca inflacja, na którą miało wpływ wiele czynników - począwszy od pandemii koronawirusa, a skończywszy na wojnie w Ukrainie - powoduje, że ceny rosną z miesiąca na miesiąc. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w kwietniu 2022 roku inflacja wyniosła aż 12,4 proc. Efektem tego, dzisiaj za kwotę świadczenia 500 plus można kupić zdecydowanie mniej niż przed sześcioma laty, kiedy ten program został wprowadzony.

Eksperci z Instytutu Emerytalnego obliczyli, ile w dzisiejszych warunkach warte jest 500 plus. Jak podaje portal businessinsider.com.pl, wartość nabywcza 500 zł z 2016 r. na koniec marca 2022 r. wynosiła dokładnie 395,45 zł.

Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Przez galopującą inflację w 2022 roku 500 plus spada na wartości. Wielu rodziców i opiekunów dzieci zastanawia się, czy w związku z tym rząd planuje waloryzację tego świadczenia

Z początkiem lutego 2022 roku, gościem w porannej rozmowie w Radiu Zet była minister rodziny Marlena Maląg. Na pytanie, czy będzie waloryzacja świadczenia 500 plus, minister powiedziała, że "w tym roku nie będzie".

Będziemy wprowadzać kolejne komponenty wsparcia rodziny

 – dodała minister rodziny Marlena Maląg.

Wartym zauważania jest jeszcze jedne fakt. Przyszły rok, podczas którego odbędą się najbliższe wybory parlamentarne, wskazywany jest przez ekspertów jako możliwy do przeprowadzenia zmian w kwotach świadczeń, a przede wszystkim waloryzacji 500 plus.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o: