Uczniowie rezygnują z religii. Ksiądz jednej ze szkół nazwał ich "idiotami"

Fundacja Wolność od Religii opublikowała raport dotyczący łamania praw uczniów niezapisanych na katechezę. W ciągu roku otrzymali ponad dwa tysiące zgłoszeń w sprawie dyskryminacji. W jednej ze szkół ksiądz miał nazwać wyznawców innych religii "idiotami".

Więcej na temat religii w szkołach przeczytasz na Gazeta.pl.

Najwięcej zgłoszeń otrzymano z dużych miast - szczególnie Warszawy. Fundacja zaznacza jednak, że może to wynikać z większej świadomości na temat zgłaszania nieprawidłowości. Najczęściej zgłaszaną formą dyskryminacji uczniów nieuczęszczających na religię było umieszczanie lekcji religii w środku planu zajęć. Rodzice pisali w zgłoszeniach do fundacji, że dzieci pozostawiane są bez żadnej opieki lub muszą spędzać czas w świetlicy.

Co roku religia jest wstawiana automatycznie w środku lekcji, mimo że 1/3 klasy nie chodzi na ten przedmiot. Wywalczenie chociaż jednej godziny poza planem jest trudne i traktowane jako wielka łaska i »dobra wola«, a nie oczywiste prawo ucznia

- skarżono się. 

Kiedyś dostałam propozycję, jeśli dobrze pamiętam, uczęszczania na lekcje etyki w piątki o godzinie 18:00. Nie wiem, czy ktoś skorzystał - wątpię. Lekcje religii zawsze były jednak w dogodnych godzinach

- czytamy w raporcie wypowiedź jednej z uczennic.

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o wyprowadzeniu religii ze szkół i Funduszu Kościelnym

Uczniowie, którzy nie chodzą na religię, są dyskryminowani w szkołach?

Jako naruszenie zgłaszane było również to, że uczniowie automatycznie zapisywani są na lekcje religii. Rodzice tych, którzy nie chcą na nie uczęszczać, muszą wypisać dzieci. Uczniowie mogą też wypisać się sami, jeśli są pełnoletni. 

Wymuszanie oświadczeń o nieuczęszczaniu na zajęcia religii od uczniów nigdy niezapisanych stanowiło lekko powyżej 19 proc. zgłoszeń w obrębie danej kategorii, a trudności w dostępie do lekcji etyki i dyskryminujący sposób organizacji tych lekcji (np. etyki uczy katecheta, lekcje są w bardzo późnych godzinach, poprzedzone okienkiem) stanowiły blisko 17 proc. nieprawidłowości w ramach opisywanej kategorii

- podkreślono w raporcie. Pojawiła się tam także kategoria " "Przemoc symboliczna i wartości szkoły". Rodzice skarżyli się na obecność symboli religijnych w klasach, święci jako patroni szkół i organizowane konkursy oraz wydarzenia. Cały raport można przeczytać tutaj.

'Świecka komunia' dzieli rodziców. 'Dzieci i tak odbębniają swoją rolę i czekają na prezenty'"Świecka komunia" dzieli rodziców. "Bez sensu zupełnie. Jak śluby solo w Japonii"

Więcej o: