12 tys. od chrzestnej na organizację komunii? "Przez takie fanaberie nikt nie chce trzymać dziecka do chrztu"

Zorganizowanie przyjęcia komunijnego wiąże się często z ogromnymi kosztami. Rodzice chętnie decydują się na obiad w restauracji, ale w takiej sytuacji muszą się liczyć z wydatkiem rzędu 5-10 tys. za trzydziestoosobową imprezę. Wiadomość rodzica, który chciał, by za komunię dziecka zapłaciła chrzestna, wzbudziła olbrzymie emocje wśród internautów. "Trzeba mieć tupet" - czytamy w komentarzach.

Więcej ciekawych historii znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

W maju dzieci uczące się w III klasie szkoły podstawowej, czyli 9-latkowie, przystąpią do pierwszych komunii świętych. Rodzicom najczęściej zależy, by ich pociechy zapamiętały ten dzień jak najlepiej - dbają o eleganckie ubrania i oprawę w kościele, ale też o zorganizowanie przyjęcia dla najbliższych. A to nie należy do najtańszych. Ceny "talerzyków" w restauracjach wynoszą około 100-200 zł. 

W poniedziałek w sieci pojawiła się wiadomość do chrzestnej dziecka, którego uroczystość odbędzie się za rok. Rodzice wyraźnie zażądali, aby kobieta partycypowała w kosztach organizacji przyjęcia. Artykuł dotyczący kontrowersyjnej wiadomości, wywołał lawinę komentarzy.

"Komunia to przeżycie duchowe, a nie materialne"

Zdecydowana większość komentujących była oburzona roszczeniową postawą rodziców. Ich zdaniem, chrzestni nie mają obowiązku dokładania się do imprezy z okazji komunii.

"Jeżeli rodzice chcą mieć świetne przyjęcie dla dziecka, niech sponsorują je sami zamiast wymuszać, by chrzestna pokryła cały koszt. To bezczelne. Nie poszłabym na tę komunię, tylko wysłała skromny prezent pocztą" - czytamy.

Inna komentująca dodała, że chrzestni nie mają obowiązku partycypować w kosztach przyjęcia komunijnego, ani żadnego innego, jak np. wesele. "Tylko dziecka szkoda" - podsumowała. 

Komunia święta to nie drogie restauracje, dużo drogich prezentów i żądanie takiego czy innego podarunku. Gdzieś się ludzie pogubili w tym wszystkim, nie o to tu chodzi. Jak nie stać rodziców na restaurację, to spokojnie można zrobić przyjęcie w domu. Wszystko na miarę możliwości finansowych.

- dodała kolejna internautka.

Zgodziła się z nią inna komentująca, która przyznała, że komunia powinna być przede wszystkim przeżyciem duchowym dla dziecka. "To nie pokaz mody czy przyjęcie na 50 osób" - napisała. 

Komunia prawie jak wesele?

Niewątpliwie, szalejąca inflacja w znaczący sposób wpłynęła na ceny zorganizowania przyjęcia. To, jak dużo kosztuje dziś komunijny obiad, zbadali dziennikarze serwisu Fakt. Ich zdaniem, jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie koszty (łącznie z ubraniem, wystrojem kościoła i restauracją), cena takiego wydarzenia może sięgnąć nawet 10 tys. złotych. Takie kwoty pozwoliłyby już na skromną kolację z okazji wesela.

Więcej o:
Copyright © Agora SA