Ile kosztuje zorganizowanie komunii? Tegoroczne ceny w porównaniu z poprzednimi latami mogą zaskoczyć

Zorganizowanie komunii zawsze było sporym wydatkiem, zwłaszcza jeśli rodzice decydowali się na przyjęcie w restauracji. Jednak tegoroczne ceny mogą naprawdę zaskoczyć. Ile to wszystko kosztuje i za co zapłacimy najwięcej?

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Niezależnie od miejsca, w którym planujemy zorganizowanie przyjęcia komunijnego, musimy liczyć się z dużymi kosztami. Poza odświętnym ubraniem dla dziecka i poczęstunkiem dla gości trzeba przygotować się na dodatkowe wydatki. Wyjaśniamy, ile kosztuje zorganizowanie komunii w 2022 roku i co jest powodem tak wysokich cen.

Pierwsza komunia świętaIle dać na komunię? "Dzieci rozpuszczone, rodzice rywalizują, ksiądz zaciera ręce"

Ile kosztuje zorganizowanie komunii w 2022 roku?

Okres pierwszych komunii świętych zbliża się wielkimi krokami. To wyjątkowy czas dla całej rodziny, a w szczególności dla dziecka i jego rodziców. Ważna, religijna uroczystość wiąże się także ze sporymi wydatkami, i nie mówimy tu tylko o wystawnych przyjęciach dla wielkich rodzin. Tegoroczne ceny mogą naprawdę zaskoczyć, a po zliczeniu mogą być równowartością wydatków na niewielkie wesele.

Według dziennika Fakt, strój dla dziewczynki to wydatek nawet 1000 złotych, dla chłopca nieco mniej, bo około 600 złotych. Warto jednak rozważyć zakup ubranka z drugiej ręki, co znacznie zminimalizuje koszta, a także będzie bardziej ekologiczne. Przypominamy, że strój komunijny dziecko zakłada jedynie na główną uroczystość i późniejsze nabożeństwa majówkowe. 

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku

Na liście wydatków należy uwzględnić także fryzjera, kwiaty czy zamówiony wianek. Pozorne drobiazgi generują kolejne setki złotych. Wiele rodzin decyduje się także na fotografa, obiad w restauracji lub catering. Z kolei pozostała część rodziców planuje przygotowanie przyjęcia w domu. Oni również muszą jednak liczyć się z wydatkiem rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Po podliczeniu wszystkich kosztów wychodzi suma nawet około 9 tys. złotych, a za taką kwotę można zorganizować niewielkie wesele.

Organizacja komunii - za co zapłacimy najwięcej?

Organizacja komunii jest najdroższa w dużych miastach, głównie w centralnej Polsce. Dużo mniejsze koszta poniosą mieszkańcy województwa lubelskiego oraz śląskiego. Co generuje największe wydatki? Dziennik Fakt opublikował listę rzeczy, które wypadają najdrożej.

Przyjrzyjmy się cenom poszczególnych elementów. W przypadku dziewczynek ceny prezentują się następująco:

 • sukienka od 200 do 1000 złotych,
 • alba używana lub nowa od 280 do 450 złotych,
 • rękawiczki 45 złotych,
 • okrycie od 100 do 186 złotych,
 • wianek od 50 do 160 złotych,
 • buty od 29 do 138 złotych,
 • torebka od 55 do 95 złotych,
 • halka od 90 do 110 złotych.

Za taki zestaw dla dziewczynki rodzice muszą ponieść koszt od 850 zł do nawet 2 200 zł.

W przypadku chłopców ceny prezentują się następująco:

 • alba używana lub nowa od 150 do 350 złotych,
 • garnitur od 250 do 460 złotych,
 • koszula od 60 do 100 złotych,
 • krawat lub mucha 20 złotych,
 • buty od 80 do 300 złotych.

Za garderobę chłopca rodzic zapłaci od 560 zł do 1200 zł.

Powyższe ceny obejmują raczej klasyczne, skromne stroje dla dzieci. Większość rodziców rezygnuje z przesadnych zdobień i dodatków.

***

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: