Ftalany mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla dzieci. Znajdują się w produktach dla najmłodszych

Badania amerykańskich naukowców z University of Vermont Cancer Center ostrzegają, że ftalany mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla dzieci. Nowe badania wykazały, że znajdująca się m.in. w zabawkach substancja, zwiększa ryzyko raka kości i chłoniaka u najmłodszych.

Więcej informacji na tematy związane ze zdrowiem dziecka znajdziesz na Gazeta.pl.

Ftalany stosowane są jako substancje nadające elastyczność innym materiałom. Poprawiają ich wytrzymałość i konsystencję. Dodawane są często do przedmiotów gospodarstwa domowego, leków - np. antybiotyków, opakowań i zabawek dla dzieci. Przy czym, nie są z nimi trwale połączone, tzn. że po jakimś czasie ulatniają się i przedostają się do powietrza. Wówczas są groźne dla ludzi, a na ich szkodliwe działanie szczególnie narażone są dzieci. Naukowcy z University of Vermont Cancer Center na podstawie duńskiej bazy danych medycznych, przeanalizowali przeanalizowali wpływ ftalanów na zdrowie 1,3 mln dzieci.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Ftalany mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla dzieci

Autorem publikacji na temat ftalanów, która ukazała się na łamach "Journal of the National Cancer Institute" jest prof. Thomas Ahern. 

Nasze badanie oceniło ekspozycję na ftalany na podstawie recept na zawierające te związki leki. Choć taka ekspozycja jest zwykle dużo silniejsza, niż tzw. środowiskowa, to jednak nasze rezultaty stanowią powód do niepokoju

- zauważył.

Eksperci wykryli ponad 2 tys. przypadków dziecięcych nowotworów. Według nich ekspozycja na ftalany we wczesnym dzieciństwie zwiększała o 20 proc. ogólne ryzyko rozwoju raka. Nie odnotowali natomiast wzrostu zagrożenia przy ekspozycji na ftalany w okresie płodowym. Badania wykazują, że obecne w środowisku człowieka ftalany trzykrotnie zwiększają zagrożenie raka kości i dwukrotnie chłoniaka.

Wyniki te oznaczają kolejne dowody na to, że te powszechnie występujące substancje mają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie

- podkreślił prof. Thomas Ahern. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.