-
Jakie są problemy polskiej edukacji? "Każdy musi iść na korki"
Jakie są problemy polskiej edukacji? Co według uczniów powinno zostać zmienione w szkołach? Porozmawialiśmy o tym z mieszkańcami Warszawy. Absolwenci liceów wypunktowali kwestie, którymi powinno zająć się Ministerstwo Edukacji.
-
Maturzyści dzielą się wrażeniami po maturze z polskiego. "Napisałem to w dwie godziny"
4 maja maturzyści w całej Polsce przystąpili do egzaminu dojrzałości z języka polskiego. Jak im poszło? Zapytaliśmy o to absolwentów jednego z warszawskich liceów. Większość twierdzi, że matura nie była trudna, choć tematy rozprawki okazały się zaskoczeniem.
-
Ekspertka savoir-vivre'u zdradza, jak przeżyć święta, a Magda Bereda rozprawia się z hejtem [MAMY CZAS]
W dzisiejszym odcinku "Mamy czas" gościmy dr Irenę Kamińską-Radomską, która podpowie nam, jak zachować zasady savoir-vivre'u w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Drugą gościnią jest piosenkarka Magda Bereda, która wspólnie z nami wraca wspomnieniami do początków kariery.
-
Katarzyna Bosacka jest matką czwórki dzieci. Zdradza jak zrobić obiad za 5 zł [MAMY CZAS]
Inflacja zajrzała nam wszystkim do portfeli. W najnowszym odcinku "Mamy Czas" postanowiliśmy porozmawiać z Katarzyną Bosacką, ekspertką od zdrowego żywienia, jak kupować, by nie zbankrutować, szczególnie kiedy ma się dzieci.
-
Ma 70 lat, a energią zaraża młodsze pokolenia. Irena Wielocha o tym, jak została influencerką [MAMY CZAS]
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy z Ireną Wielochą o tym, że nigdy nie jest za późno na spełnianie swoich marzeń. Jak zareagowały na to jej dzieci, gdy dowiedziały się, że ich mama podbija media społecznościowe i jest wziętą modelką?
-
Agnieszka Sienkiewicz-Gauer tylko nam opowiedziała o macierzyństwie, a Weronika Jaczewska zdradza, jak napisała erotyk między drzemkami córki [MAMY CZAS]
Gościem dzisiejszego odcinka jest aktorka Agnieszka Sienkiewicz-Gauer, którą z pewnością kojarzycie z wielu polskich produkcji czy desek teatru. Gwiazda tylko dla nas zrobiła wyjątek i otworzyła się w temacie macierzyństwa. W dalszej części programu porozmawiamy z Weroniką Jaczewską, która napisała erotyk biurowy... podczas drzemek swojej córki.
-
"Nie mają zamiaru zwracać nam naszych dzieci". Przerażające dane z Ukrainy
W poniedziałek wiceszefowa MSW Ukrainy Kateryna Pawluczenko poinformowała, że trwaja poszukiwania 203 ukraińskich dzieci, które zaginęły w strefie działań wojennych. Podano też zatrważające dane dotyczące śmierci i przesiedleń nieletnich do Rosji.
-
Ząbkowanie to trudny czas dla rodziców i dzieci. Wskazówki, które pomogą Wam przez to przejść
Czas, kiedy dziecku wychodzą pierwsze zęby bywa trudny i stresujący, zarówno dla malca, jak i jego rodziców. Podpowiadamy, jak można wówczas skutecznie ulżyć dziecku i pomóc mu się wyciszyć.
-
Brak krzeseł z PRL-u, klimatyzacja w salach i nauczyciele z pasją. O jakiej szkole marzą uczniowie w 2022 roku?
Koniec roku szkolnego to dobry moment, aby podsumować 10 miesięcy nauki i pomyśleć o tym, co mogłoby się zmienić w szkole, aby była miejscem przyjaznym dla uczniów i nauczycieli. Porozmawialiśmy z młodymi ludźmi o tym, jak widzą wymarzoną szkołę w przyszłości.
-
"Spędziłam kilka miesięcy w koszmarnych warunkach, na szpitalnej podłodze. To nie były wymarzone początki macierzyństwa"
Sylwia Modic i jej partner Andrej zostali rodzicami w 2009 roku. Niespełna trzy lata później u ich córki zdiagnozowano spektrum autyzmu. - Pamiętam, jak pojechaliśmy całą rodziną na Pole Mokotowskie i obok nas rozłożyło się małżeństwo z dzieckiem. To malutkie dziecko leżało na kocyku i uśmiechało się do mamy. Patrzyłam na nie jak zaczarowana. Myślałam: "Boże, nigdy czegoś takiego nie przeżyłam". Zarja tylko płakała - wspomina Sylwia w rozmowie z eDziecko.pl.
-
Dzień Zwycięstwa w Rosji. Dzieci w rosyjskim przedszkolu przebrane za czołgi z symbolem "Z"
9 maja w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa, czyli święto upamiętniające pokonanie przez ZSRR nazistowskich Niemiec w czasie II wojny światowej. W sieci pojawiły się nagrania z przygotowań do świętowania, na których widać dzieci przebrane za czołgi z symbolem "Z" i bombowce.
-
Przejmujący pamiętnik ośmiolatka z Mariupola. "Umarły mi dwa psy i babcia Gala"
Poseł do Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksija Honczarenko opublikował na Facebooku zdjęcie pamiętnika ośmioletniego chłopca z Mariupola. Na dramatycznych rysunkach dziecka widzimy mężczyzn z karabinami, czołgi, płonące budynki, bombardowania i leżące na ulicach ciała.
-
Minister Czarnek zapowiada kolejne zmiany dla nauczycieli. Wśród nich m.in. egzamin zawodowy
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przedstawił projekt nowelizacji Karty nauczyciela, który przewiduje m.in. godzinę dodatkowej pracy dla nauczycieli przeznaczonej na "konsultacje uczniów i rodziców", oraz egzamin zawodowy po czterech latach od rozpoczęcia wykonywania zawodu. "To jest bardzo niedobre rozwiązanie" - komentuje Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
-
Matka 14 dzieci miała być zgładzona w środę. Trwa wyścig o jej życie
Egzekucja Melissy Lucio miała być wykonana 27 kwietnia 2022 roku. W obronie matki, która według wyroku sądu przyczyniła się do śmierci swojego dziecka, stanęli ludzie z całego świata. Dzięki temu 25 kwietnia Sąd Apelacyjny w Teksasie podjął decyzję o zawieszeniu wyroku i rozważeniu nowych dowodów wskazujących na niewinność Lucio.
-
W schronie Alisa uczyła mamę polskiego. "Wieczorami wieszaliśmy na telewizorze szmatkę, żeby posłuchać wiadomości"
Alisa Szmarowa podczas bombardowań chciała zająć myśli mamy nauką polskiego. Nagranie, na którym kobieta wypowiada: "Nazywam się Kowalski, miło mi", bije rekordy popularności. - Nie mieliśmy prądu, bombardowania były bardzo silne i psychicznie nie mogliśmy tego znieść - opowiada Alisa w rozmowie z eDziecko.pl.
-
"Mamy dwie godziny po porodzie wstają, myją się i są gotowe, żeby zająć się dziećmi"
Katarzyna Dąbek przez trzy tygodnie pracowała w szpitalu neonatologicznym w Nyangao w Tanzanii. Neonatolożka została wysłana tam przez Polską Misję Medyczną w ramach programu poprawy opieki nad matką i noworodkiem. "16-letnia dziewczyna miała bardzo dużą ranę, która się nie goiła. Wykonano u niej ponowną operację, usunięto macicę, już prawie wychodziła na prostą, ale nagle zmarła w zeszłą sobotę. Nie wiadomo, czy jej córeczka zabrana przez krewnych przeżyje, bo ta rodzina jest bardzo biedna" - opowiada w rozmowie z eDziecko.pl.
-
Lektury obowiązkowe egzamin ósmoklasisty 2022. W tym roku nastąpiła ważna zmiana. "To jakiś horror"
Przeczytanie lektur obowiązkowych to niezwykle ważny etap podczas przygotowań do egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie, którzy chcą zdobyć jak najwięcej punktów z polskiego, powinni dokładnie prześledzić przebieg wydarzeń, a także znać bohaterów każdej z nich i wiedzieć, kim są autorzy. Rodzice zauważyli jednak, że może to być trudne.
-
Zdesperowana mama przeleciała ponad 12 tys. kilometrów. Musiała ratować dziecko z Ukrainy
Julia Kuzma poleciała z Australii do Ukrainy, aby uratować z kraju ogarniętego wojną swojego siostrzeńca. Ukraninka, która wyemigrowała z ojczyzny w 2015 roku, podjęła decyzję o adoptowaniu chłopca, kiedy dowiedziała się, że jej siostra nie jest w stanie się nim zająć.
-
Dziewczynka napisała list do mamy, która zginęła w Borodziance. "Nigdy cię nie zapomnę"
Mama 9-letniej Galii zginęła w Borodziance. Dziewczynka napisała do niej wzruszający list, który jest nie tylko wyrazem wdzięczności za dzieciństwo, ale również deklaracją na przyszłość. Jej słowa pokazują, z jakim dramatem muszą mierzyć się ukraińskie dzieci.
-
Dzieciom wywożonym do Rosji grożą nielegalne adopcje. Niepokojące doniesienia MSZ Ukrainy
Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że dzieci przymusowo wywożone do Moskwy z Ukrainy mogą być nielegalnie adoptowane. Resort zaalarmował, że najbardziej narażone są na to "sieroty pozbawione opieki rodzicielskiej".