Ponad 5 mln dzieci straciło rodziców wskutek COVID-19. "Liczymy się z faktem, że ta liczba wzrośnie"

Nowe wyniki badania opublikowane w czasopiśmie "The Lancet Child & Adolescent Health" pokazały, że w wyniku pandemii osieroconych zostało ponad 5 mln dzieci. Naukowcy apelują o wprowadzenie programów pomocowych.

Jak czytamy w artykule naukowym opublikowanym na stronie czasopisma  "The Lancet Child & Adolescent Health", w wyniku śmierci spowodowanej chorobą COVID-19 na całym świecie zostało osierococnych 5,2 mln dzieci. Najwięcej z nich straciło ojców i pozostaje jedynie pod opieką matek.

Ponad 5 mln dzieci straciło rodziców wskutek COVID-19

Więcej artykułów dotyczących pandemii znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dramatyczny apel Ukrainki: "Nasze dzieci tu umierają"

Badania pokazały, że w drugim roku pandemii drastycznie wzrosła liczba dzieci, które straciły rodziców. W okresie od maja do października 20211 r. podwoiła się w porównaniu do pierwszych 14 miesięcy jej trwania. Według naukowców grupą, która najbardziej ucierpiała są osoby w wieku 10-17 lat. Właśnie najczęściej w takim wieku małoletni tracili co najmniej jednego z rodziców.

Chociaż autorzy badania oszacowali, że w wyniku pandemii 5,2 mln dzieci na całym świecie pozostało bez opiekunów, ich obliczenia nie są jeszcze dokładnie. Prawdopodobne, że w rzeczywistości ta liczba jest jeszcze większa.

Liczymy się, że ta liczba wzrośnie, kiedy więcej krajów udostępni swoje najnowsze statystyki. Nasze szacunki kończą się na listopadzie 2021 r., tymczasem dane ze stycznia 2022 r. mówią już o 6,7 mln osieroconych dzieci. Pandemia ciągle zbiera swoje żniwo, więc te liczby będą rosły.

- poinformowała jednak z autorek badania dr Juliette Unwin z Imperial College London.

Międzynarodowe badania pokazały, że osoby które utraciły opiekuna są w większym stopniu narażone na przemoc, biedę oraz wykorzystywanie seksualnie. Są łatwiejszym celem grup terrorystycznych, a ponadto częściej zmagają się z chorobami psychicznymi oraz infekcjami.

Naukowcy apelują o wprowadzenie programów pomocowych skierowanych właśnie do osieroconych dzieci, które ich zdaniem powinny stanowić integralną część planów naprawczych po pandemii COVID-19.

Wsparcie powinno opierać się na wzmocnieniu rodzin gotowych nieść pomoc, a także opracowaniu planów przeciwdziałających wpadaniu w biedę i przemoc. Przemyślana, oparta na dowodach naukowych strategia, pozwoli uratować wiele żyć ludzkich.

- powiedziała dr Susan Hillis, która pracowała w amerykańskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Według danych opublikowanych na stronie poświęconej statystykom Our World in Data, od początku wybuchu pandemii na COVID-19 zmarło 6,01 mln ludzi. W Polsce odnotowano 113 tys. zgonów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA