Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Rodzice lekceważą prawo. "Ja bym swojego nie zostawiła"

Granica wieku, w którym dziecko może zostać samo w domu, jest wyznaczona w przepisach prawnych. Jednak większość rodziców nie zwraca na to uwagi. Przyznali, że niektórych dziesięciolatków nie powinno się zostawiać bez opieki w domu na cały dzień.

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Czym powinniśmy kierować się, gdy w naszej głowie pojawi się dylemat? "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany" - tak brzmi przepis dotyczący pozostawienia dziecka samego w domu. Ale czy to wystarczy? Rodzice uważają, że to, kiedy dziecko może zostać samo w domu, to sprawa indywidualna.

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Według prawa od 7. roku życia 

Na forum eDziecko.pl pod zapytaniem, czy rodzice zostawiają dzieci same w domu po ukończeniu 7. roku życia, niektórzy stwierdzili, że zdarzyło im się zostawić 6-letniego malucha i wyjść na chwilę do sklepu. Większość internautów jednak skrytykowała takie postawy. Uznano też, że niektóre dzieci w wieku 7-8 lat, nie powinny zostawać w domu same, mimo iż prawo tego nie zakazuje.

Niektórzy to i 17-18latka nie zostawią, bo to dziecko, a potem wyrastają niezdolne do samodzielnego życia. Jestem z pokolenia, które już jako starszak (5-6 lat) spędzało całe popołudnie na podwórku z kluczem na szyi bez dozoru dorosłych

- wspominają niektórzy.

Ma 37 lat i urodziła już 12 dzieci. 'Nie mogę sobie wyobrazić innego życia'Ma 37 lat i 12 dzieci poniżej 12. roku życia. "Nie mogę sobie wyobrazić innego życia"

Rodzice mają gdzieś prawo. "Niektóre ośmiolatki nie mogą zostawać same"

W obecnych czasach jednak to podejście się zmieniło. Rodzice są bardziej ostrożni...

Ja bym nawet dziesięciolatka nie zostawiła na cały dzień w domu.
Różnie dzieci się rozwijają. Czasami nie można zostawić dziesięciolatka w domu samego. Tutaj nie ma jednoznacznej opinii.
Mój syn na kilka godzin zostaje sam od 8. roku życia. Zależy od charakteru dziecka, ja sama wychowuje syna, to też wychowany jest na bardziej samodzielnego.

Wielu internautów przyznało, że nie powinno być żadnej granicy wiekowej, bo "niektóre ośmiolatki nie mogą zostawać same w domu. Z różnych powodów. Mogą łobuzować, bać się, być niesamodzielne, żeby samemu się sobą zaopiekować. To wszystko to indywidualna kwestia". Też tak uważacie? Dajcie znać w komentarzach. 

Zobacz wideo

Jak przygotować dziecko do zostania w domu bez opieki?

Jakiś czas temu pisaliśmy, co na ten temat myślą eksperci i jak przygotować dziecko do samodzielnego pozostania w domu. Dr Marta Majorczyk, doradczyni rodzinna z Uniwersytetu SWPS i wykładowczyni CDV w Poznaniu przyznała, że trudno jest stwierdzić, jaki dokładnie wiek jest najlepszy, aby zostawić dziecko samo w domu. To zależy m.in. od wrażliwości i temperamentu dziecka.

 - Rozpocznijmy od krótkiego „eksperymentu", od wyjścia z domu, na przykład na dwie minuty: do piwnicy, do garażu czy do sąsiadki dwa piętra niżej. Powiedz: „Wychodzę na chwilkę, zaraz wracam" i obserwuj wówczas reakcję dziecka. Jeśli dziecko odpowie „dobrze mamo/tato" i będzie kontynuowało zabawę, jest to dobry moment, aby zostawić dziecko. Może jednak zdarzyć się, że porzuci zabawę, podbiegnie do nas i będzie płakać, że nie chce zostać bez rodzica. W tej sytuacji lepiej nie wychodzić i spróbować za jakiś czas ponowić próbę. Przed wyjściem z domu rodzice powinni pamiętać, aby zadbać o poczucie bezpieczeństwa dziecka. Należy wyraźnie powiedzieć, za ile minut wrócimy, nastawić zegar na określony czas, aby dziecko się nie denerwowało - radzi dr Majorczyk.

Więcej o: