Duże zmiany w urlopach. Rodzice dostaną pięć dodatkowych dni wolnego

Rząd szykuje wielką rewolucję w urlopach. Zgodnie z nowymi zasadami, pracownicy będą mieli więcej wolnego, a zmiany te wymusza unijna dyrektywa work-life balance. Projekt nowelizacji kodeksu pracy ma być przyjęty w II kwartale 2022 roku.

Więcej informacji o urlopach i świadczeniach rodzinnych na Gazeta.pl

Kodeks pracy czekają spore zmiany, a będą one dotyczyć między innymi urlopów. Celem rządowego projektu nowelizacji kodeksu pracy jest m.in. wprowadzenie unijnych dyrektyw dotyczących zatrudnienia (chodzi konkretnie o dyrektywę work-life balance.

Dodatkowe dziewięć tygodni urlopu dla rodziców

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie, świeżo upieczeni rodzice zyskają dziewięć dodatkowych tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego. W praktyce będą przysługiwały jedynie ojcom i przepadną, jeśli ci ich nie wykorzystają (nie będzie możliwości zrzeczenia się ich na rzecz matki dziecka). Jeśli chodzi o kobiety, im wciąż będzie przysługiwał roczny urlop - 20 tygodni macierzyńskiego i 32 tygodnie rodzicielskiego.

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

Pięć dni urlopu opiekuńczego

Dziewięciotygodniowy urlop rodzicielski dla ojców to nie jedyna zmiana, jaka czeka pracowników. Rodziców zapewne ucieszy fakt, że zgodnie z planem zmian, wszyscy zatrudnieni mają zyskać pięć dodatkowych dni wolnego od pracy w ramach bezpłatnego urlopu opiekuńczego. Urlop ten będzie przyznawany w razie konieczności zajęcia się niesamodzielnym członkiem rodziny. Nie musi to być dziecko, a np. dziadek lub babcia. Będzie to bezpłatny urlop. To jednak nie wszystko. W razie nagłego wypadku lub choroby pracownik będzie też mógł skorzystać z dwóch dni zwolnienia z pracy. Otrzyma za nie 50 proc. wynagrodzenia. Takie zmiany to aktualnie dobra wiadomość szczególnie dla rodziców, którzy z racji panującej epidemii koronawirusa często muszą brać wolne z powodu choroby dziecka, jego kwarantanny lub konieczności zaopiekowania się nim w czasie nauki zdalnej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.