500 plus. Rodzice czekali na tę decyzję. Jest nieoczekiwany zwrot

Waloryzacja 500 plus to temat, który szczególnie interesuje rodziców w obliczu galopującej inflacji. Minister rodziny Marlena Maląg mówi wprost o szansach na zwiększenie kwoty świadczenia na dziecko. "Gdyby nie było 500 plus, to sytuację demograficzną mielibyśmy jeszcze gorszą" - podkreśla.

"Rodzina 500+" to rządowy program, który obowiązuje od kwietnia 2016 roku, a od 2019 roku przysługuje także rodzicom jedynaków. W ramach świadczenia rodzice mogą pobierać 500 zł miesięcznie na dziecko do ukończenia 18. roku życia. Aby dostać środki. nie trzeba spełnić żadnego kryterium dochodowego. W dobie rosnącej inflacji można jednak zaobserwować, że realna wartość tego świadczenia maleje i obecnie za 500 zł możemy kupić mniej produktów, niż pięć lat temu.

Waloryzacja 500 plus

Więcej artykułów na temat świadczeń przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

!46. posiedzenie Sejmu IX kadencjiDo kiedy zdalne nauczanie 2022? Czarnek zdecydował. "Szczyt piątej fali ma być już za tydzień"

Zobacz wideo Ma 25 lat, apartament wart 2 mln złotych, ale nie wszystko w jej domu jest idealne

W związku z zaistniałą sytuacją wielu rodziców może interesować temat ewentualnej waloryzacji 500 plus. O to, czy jest na nią szansa zapytano minister rodziny w radiu ZET. Marlena Maląg przyznała wówczas, że "w tym roku waloryzacji nie będzie", ale rząd ma wprowadzać "kolejne komponenty wsparcia rodziny".

Kiedy program był wdrażany miał 4 nogi - wzmocnienie rodziny, inwestycja w rodzinę. Jednym z czynników był czynnik pronatalistyczny

- tłumaczyła.

Zgodnie ze słowami minister rodziny każdego miesiąca świadczenie trafia do 6,5 mln dzieci i łącznie na pogram przeznaczono już około 177 mld zł. W grudniu Marlena Maląg została zapytana przez Interię, czy programy zostaną "zjedzone" przez inflację. 

Żyjemy w całkiem innym czasie, niż gdy obejmowaliśmy rządy w 2015 r. Epidemia koronawirusa przeobraziła naszą rzeczywistość, powodując pewne istotne zmiany. Kiedy podsumujemy ostatnie dwa lata, to widzimy, że stanęliśmy przed ogromnym wyzwaniem - z jednej strony troski i walki o zdrowie i życie Polaków, z drugiej strony o ratowanie miejsc pracy. Tworzyliśmy tarcze antykryzysowe i finansowe, aby ratować firmy. Przeznaczyliśmy na to ponad 270 mld zł, dzięki czemu uratowaliśmy 8 mln miejsc pracy. Odpowiedzią na wyjście z kryzysu jest Polski Ład, zmiany podatkowe, inwestycje 

- zapewniała wówczas w rozmowie z portalem.

Przypominamy, że od nowego roku zmieniły się zasady naboru wniosków o świadczenie "Rodzina 500 plus". Obsługą ich przyjmowania oraz rozpatrywania zajmuje się teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać jedynie online, a wypłata środków odbywa się jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez świadczeniobiorców racuhenk bankowy.

Spacer z dzieckiemOpieka na zdrowe dziecko 2022. Są ważne dla rodziców zmiany

Więcej o: