Pierwsza komunia dla dorosłych. Czym się charakteryzuje i jak się przygotować?

Pierwsza komunia dla dorosłych organizowana jest pomiędzy chrztem a bierzmowaniem osób w dorosłym wieku. Jak wygląda przygotowanie do pierwszego sakramentu Eucharystii w przypadku dorosłych? Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Większość sakramentów w Kościele katolickim jest udzielana po raz pierwszy w wieku dziecięcym lub młodzieńczym. Najczęściej wspominane sakramenty dla dorosłych to chrzest i bierzmowanie.

Zobacz wideo Pierwsza komunia święta z limitem osób i na świeżym powietrzu. Rodzice mają dylemat. "Powinnam już zaprosić gości, czy

Sakramenty dla dorosłych

Przygotowanie do chrztu odbywa się podczas okresu nazywanego katechumenatem - sakrament ten niezbędny jest według katolików do zbawienia i udzielany jest już małym dzieciom. Jest to czas, gdy osoby pragnące przyjąć chrzest, słuchają Słowa Bożego i uczęszczają na katechezy formacyjne. Chrzest katechumenów jest jednym z elementów Wigilii Paschalnej, czyli wieczornej liturgii Wielkiej Soboty. 

Bierzmowanie zaś stanowi sakrament utwierdzenia w wierze. Często zdarza się jednak, że poszczególne osoby nie przystępują do niego. Mogą ten brak uzupełnić w swoim kościele katedralnym, gdzie raz w miesiącu biskup udziela bierzmowania. Trzeba jednak brać udział w kursach przygotowujących. 

Co to jest pierwsza komunia święta dla dorosłych?

W przypadku, gdy ktoś nie miał chrztu i przystępuje do niego w wieku dorosłym, staje także w obliczu nadrobienia zaległości odnośnie innych sakramentów. Co to jest pierwsza komunia święta dla dorosłych? Chodzi o przystąpienie po raz pierwszy do sakramentu Eucharystii. Oczywiście nie wygląda ono tak, jak  uroczystość z udziałem dzieci.

Warunki przyjęcia pierwszej komunii świętej przez dorosłych

Jakie są warunki przyjęcia komunii świętej przez dorosłych? Podstawowe wymogi są takie, jak stanowi Kodeks Prawa Kanoniczego - trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że po transsubstancjacji nie mamy już do czynienia z chlebem i winem, ale jak wierzą katolicy - ciałem i krwią Chrystusa. 

Jak się przygotować? Co jest potrzebne?

Chociaż  trudno znaleźć jasno określone zasady dla dorosłych chcących przystąpić do Eucharystii, to najczęściej następuje tu pouczenie (w ramach spotkania), często też cykl spotkań mających na celu katechizację. Co do zasady osoby pragnące przyjąć sakrament komunii świętej, powinny też znać podstawowe prawdy wiary. Mogą też być z nich egzaminowane.  

Pierwsza komunia święta dla dorosłych: gdzie?

Jak powinna przebiegać pierwsza komunia święta dla dorosłych? Gdzie powinna się odbywać? Należy poszukiwać  stosownych kursów, które przygotowują do przyjęcia Eucharystii. Często też łączy się je z  przygotowaniami przeznaczonymi dla katechumenów.

Pierwsza komunia święta dla dorosłych: kiedy?

Zwykle uroczystości, w których biorą udział dzieci, organizowane są w maju. Jak prezentuje się na tym tle pierwsza komunia święta dla dorosłych? Kiedy można ją przyjąć? W przypadku sakramentu dla dorosłych nie będzie raczej ograniczeń co do konkretnego miesiąca w roku. Niektóre parafie mają wyznaczony określony czas na pierwszą komunię - np. od wakacji do końca jesieni. Wszystko będzie zależało od kościoła, w którym chcemy przyjąć Eucharystię po raz pierwszy. Przykładowy opis przygotowań dla dorosłych znajduje się na stronie krakowskich dominikanów. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.