Urlop tacierzyński 2021 - zasady, komu przysługuje oraz ile trwa

Urlop tacierzyński 2021: Urlop tacierzyński i urlop ojcowski to dwa odrębne rodzaje urlopu. Różnią się one obowiązującymi zasadami. Sprawdź jakie są różnice i kto może się o niego starać oraz ile dni wolnych przysługuje zainteresowanemu.

Urlop ojcowski, a urlop tacierzyński to nie to samo. Czym się różnią te dwa urlopy?

Urlop ojcowski, a urlop tacierzyński - jakie są różnice? 

Urlop ojcowski oraz urlop tacierzyński to dwa odrębne rodzaje urlopu, które przysługują pracownikowi-ojcu. Różnią się one kilkoma zasadami. Główna różnica polega na tym, że tak zwany urlop tacierzyński jest uzależniony od tego, czy matka dziecka powróci do pracy i częściowo zrezygnuje ze swojego urlopu macierzyńskiego na korzyść ojca dziecka. Z kolei urlop ojcowski jest przyznawany niezależnie od urlopu macierzyńskiego i wynosi 14 dni.

Urlop ojcowski 2021 - zasady. Kto może się o niego ubiegać, ile trwa?Urlop ojcowski 2021 - zasady. Kto może się o niego ubiegać, ile trwa?

Urlop tacierzyński - komu przysługuje i kto może się o niego ubiegać?

Urlop tacierzyński jest skierowany tylko i wyłącznie dla ojców, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę. Osoby posiadające umowę zlecenie albo umowę o dzieło nie mogą liczyć na tego typu "wolne". Jednakże istnieje pewien wyjątek od tej reguły.

Jeżeli dany ojciec opłacał regularnie, bez opóźnień i dobrowolnie składki ubezpieczeniowe przez okres 90 dni, może on starać się o urlop tacierzyński. Zatem tata, który zajmuje się własną działalnością gospodarczą może iść na "tacierzyński". Musimy pamiętać jednak o tym, że jeżeli matce nie przysługuje urlop macierzyński, bo jest ona na przykład osobą bezrobotną, wówczas ojciec również nie będzie mógł starać się o urlop tacierzyński. Nawet jeśli pracuje on zawodowo i opłaca składki.

Zobacz wideo Urlopy dla rodziców - co oferuje państwo?

Wniosek o urlop tacierzyński - jak go złożyć?

Wniosek o urlop tacierzyński jest niezbędny, jeżeli mamy życzenie skorzystać z tego typu wolnego. Wniosek należy złożyć u pracodawcy w formie pisemnej - dany ojciec we wniosku prosi o udzielenie części urlopu macierzyńskiego. W tym celu także matka dziecka musi złożyć pisemny wniosek o rezygnację z urlopu macierzyńskiego. Następnie należy dołączyć oświadczenie, w którym wykażemy od kiedy ojciec dziecka będzie korzystał z danego mu urlopu. Wniosek należy złożyć nie później niż na 14 dni przed zaplanowanym powrotem żony do pracy oraz jednoczesnym rozpoczęciem przez męża niewykorzystanego urlopu macierzyńskiego.

Ile trwa urlop tacierzyński i ile może wynieść maksymalny okres?

Ile trwa urlop tacierzyński i jakie są zasady? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko jest uzależnione od kilku czynników.

Długość urlopu tacierzyńskiego uzależniona jest od wymiaru urlopu macierzyńskiego matki dziecka oraz od tego, na ile został on wykorzystany. Matka może wrócić do pracy i niejako odstąpić partnerowi część swojego niewykorzystanego urlopu. Maksymalny czas wynosi jednak sześć tygodni. Kobieta może zrezygnować z urlopu macierzyńskiego nie wcześniej, aniżeli po upływie 14 tygodni jego trwania. Dopiero następne 6 tygodni mogą być podzielone między rodziców. Jednakże istnieje pewien wyjątek od tej reguły. Liczba ta może być zwiększona w sytuacji, kiedy rodzice posiadają większą ilość dzieci.

Jeżeli chodzi o urlop tacierzyński, to nie można podzielić go na poszczególne części. Należy z niego skorzystać z chwilą, kiedy matka zdecyduje się na rezygnację ze swojej części urlopu macierzyńskiego. Długość urlopu tacierzyńskiego jest liczona adekwatnie do ilości dzieci, zatem jest to:

  • 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka;
  • 17 tygodni przy dwojgu dzieci;
  • 19 tygodni przy trojgu dzieci;
  • 21 tygodni przy czterech pociechach;
  • 23 tygodni przy pięciorgu i większej liczbie potomstwa.

Istotną informacją jest to, że kobieta może wykorzystać część urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem - zatem automatycznie zmniejsza się liczba wolnych dni po urodzeniu dziecka oraz uszczupla to wymiar urlopu tacierzyńskiego.

Morze BałtyckieEkwiwalent za urlop 2021 to prawo każdego pracownika. Ale jest jeden haczyk

Więcej o: