Urlop ojcowski 2021 - zasady. Kto może się o niego ubiegać, ile trwa?

Urlop ojcowski 2021. Urlop ojcowski to doskonała okazja do spędzenia czasu z dzieckiem i opieki nad nim po urodzeniu. Sprawdź, jak wyglądają zasady przyznawania go, ile trwa oraz w jaki sposób złożyć wniosek.

W Polsce mężczyźni coraz częściej korzystają z urlopów ojcowskich czy tacierzyńskich. Jakie są zasady jego przydzielania? 

Zobacz wideo Urlopy dla rodziców - co oferuje państwo?

Urlop ojcowski, a urlop tacierzyński - jaka jest różnica?

Urlop ojcowski, a urlop tacierzyński to zupełnie inne typy urlopów. Zajmując się tym tematem ważne jest rozdzielenie tych obu terminów. Niestety, nierzadko są one mylone. Zatem wyjaśnijmy - urlop tacierzyński jest częścią urlopu macierzyńskiego, który może być wykorzystany przez tatę dziecka, jeśli kobieta zdecyduje się oddać część ze swojego urlopu. Z kolei urlop ojcowski przysługuje mężczyźnie bez względu na to, czy matka dziecka jest wówczas na urlopie macierzyńskim czy nie. 

Urlop ojcowski 2021 - zasady. Ile trwa urlop ojcowski?

Urlop ojcowski jest możliwy do uzyskania niezależnie od urlopu macierzyńskiego. Czas trwania urlopu wynosi zawsze 14 dni, które muszą być wykorzystane przez ojca w następujących sytuacjach:

  • do ukończenia przez dziecko dwóch lat;
  • lub po upływie 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie, jednakże nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia;
  • w sytuacji, kiedy sąd odroczył decyzję o obowiązku szkolnym, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 10 roku. życia.

Istotną informacją jest to, że ojciec może wykorzystać ten rodzaj urlopu jednorazowo albo w częściach. Jednakże - każdorazowo musi on trwać siedem dni. Zatem nie mogą to być więcej aniżeli dwie części. Wymiar urlopu ojcowskiego to dwa tygodnie i są one liczone razem z weekendami. Warto dodać, że mężczyzna przebywający na urlopie, nie może być zwolniony. 

Wniosek o urlop ojcowski - w jakim terminie go złożyć?

Aby otrzymać urlop ojcowski, należy złożyć odpowiedni wniosek. Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku możemy znaleźć w dziale kadr firmy. Pracodawca jest zobligowany do tego, żeby przyjąć przedłożoną dokumentację. Jednakże musimy pamiętać o tym, że wniosek musi być dostarczony nie krócej, niż na siedem dni przed rozpoczęciem urlopu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.