Amstaff - opinie, charakter, karma. Obalamy mity na jego temat

Amstaff, w opinii wielu osób, to niebezpieczny i agresywny pies, któego trzeba trzymać jak najldalej od dzieci. Czy zasłużył sobie na taką opinię? Jaki ma charakter, kiedy jest dobrze wychowany i nie doznaje krzywdy od człowieka? Co trzeba o nim wiedzieć, zanim zdecydujemy się na tę rasę?

Pies amstaff - kilka słów na jego temat

Amstaff czyli american staffordshire terrier to średniej wielkości pies charakteryzujący się silną, umięśnioną sylwetką i szeroką klatką piersiową. Jego przodkiem był średniej wielkości angielski terrier. Współcześnie amstaff pochodzi z krzyżówki białego terriera z buldogiem. W przeszłości psy te były wykorzystywane do walki z bykami a później również z innymi psami. Pies amstaff może mieć czarne, brązowe, rude, błękitne lub piaskowe umaszczenie. Przeciętny pies waży około  25-30 kilogramów, suka zaś niewiele mniej. Jeżeli chodzi o pielęgnację, to amstaffy nie są wymagającymi zwierzakami - kąpiel zależy od aktualnych potrzeb zaś ich krótką sierść wystarczy wyszczotkować zaledwie dwa razy w tygodniu.

Amstaff - karma. Dobre żywienie podstawą zdrowia.

Karma dla amstaffa powinna być dobrej jakości. Możesz zdecydować się na gotowe - suche lub mokre karmy dostępne w dobrym sklepie zoologicznym lub samodzielnie przygotowywać swojemu pupilowi pełnowartościowe posiłki. Pamiętaj, aby posiłki amstaffa były bogate w białko zwierzęce, które z uwagi na ich dużą aktywność powinno stanowić główny składnik pożywienia. Dobrym wyborem może być dieta BARF - czyli spożywanie tego, czym odżywiali się dzicy przodkowie naszego zwierzęcia - są to przede wszystkim kości, skóry i surowe mięso. Amstaffowi spokojnie możesz podać szyję indyczą lub korpusy z królika. Oprócz tego zadbaj o odpowiednią suplementację podając psu odpowiednie preparaty ochraniające stawy oraz układ ruchu.

Amstaff opinie - czy to pies dla każdego?

Jeżeli chodzi o opinie dotyczące amstaffa to zdecydowanie przeważają te pozytywne wśród ich właścicieli, a negatywne wśród osób, które myślą o nich stereotypowo. Amstaffy to kochane psy, które co prawda budzą respekt swoim wyglądem, lecz odpowiednio prowadzone nie stanowią dla właściciela i jego najbliższych żadnego zagrożenia. Wręcz przeciwnie, psy te świetnie potrafią wyczuć intencje napotkanej osoby i w razie konieczności staną w naszej obronie odstraszając ewentualnego przeciwnika.

Amstaff charakter - dużo zależy od wychowania.

Amstaffy to groźne psy, które najlepiej trzymać z dala od dzieci? Cóż, najwięcej zależy od tego, w jakim środowisku dorastał nasz pies. Amstaff pochodzący ze sprawdzonej hodowli, posiadający opanowanego właściciela i przebywający w przyjaznym, spokojnym otoczeniu stanie się najlepszym przyjacielem rodziny oraz wspaniałym obrońcą nas i naszych dzieci (nadal jednak należy uważać i najlepiej nie zostawiać - zwłaszcza małych dzieci sam na sam z psem, tak jak z każdym psem). Amstaff jest psem niezwykle wrażliwym, nieodpowiednie prowadzenie w połączeniu z jego siłą faktycznie może zrobić z niego niebezpieczne zwierzę. Dobrym rozwiązaniem jest psie przedszkole, na którym nasz pupil przyzwyczai się do obecności innych psów. Ze względu na swój temperament amstaff po prostu musi się wymęczyć fizycznie. Dwa krótkie spacery to dla niego stanowczo zbyt mało ruchu, dobrze aby jego właściciel był osobą lubiącą częstą i długą aktywność na świeżym powietrzu. Jeżeli chodzi o szkolenie to psy te szybko uczą się nowych sztuczek i komend - zwłaszcza, gdy stosujemy nagrodę w postaci jakiegoś przysmaku. Absolutnie należy unikać krzyku i kar fizycznych!

Ile żyją amstaffy?

Amstaffy żyją przeciętnie 12 - 14 lat i cieszą się dość dobrym zdrowiem. Do ewentualnych, zdarzających się tej rasie dolegliwości należą:

  •  Kontuzje - zerwane wiązadła krzyżowe w kolanie.
  •  Alergie pokarmowe i kontaktowe, atopowe zapalenie skóry.
  •  Dysplazja stawów biodrowych oraz łokciowych.
  •  Głuchota.
Zobacz wideo No właśnie, dlaczego?
Więcej o:
Copyright © Agora SA