Chow chow - co warto o nim wiedzieć? [charakter, pielęgnacja, opinie]

Pies rasy chow chow z wyglądu przypomina niedźwiadka - wszystko przez jego gęstą oraz niezwykle puszystą sierść. Rasę tę uwielbiała królowa Wiktoria, zaś Sigmund Freud przyprowadzał chow chow na swoje sesje terapeutyczne po to, by zmniejszyć lęk u swoich pacjentów. Więcej o charakterze chow chow, jego pochodzeniu, pielęgnacji i karmieniu dowiecie się z tego artykułu.

Pies chow chow pochodzi prawdopodobnie z Mongolii i należy do jednej z najstarszych psich ras. W przeszłości jako psy myśliwskie brały udział w polowaniach, ciągnęły zaprzęgi, chroniły domy swoich właścicieli przed złodziejami, a świątynie "przed atakiem demonów". Byli to też ulubieńcy chińskich cesarzy - podobno jeden w nich posiadał około 5000 tych psiaków.

Pies chow chow - co warto wiedzieć o tej egzotycznej rasie?

Charakterystyczną cechą chow chow - oprócz rzecz jasna jego obfitego i gęstego futra, jest niebiesko-czarne podniebienie, język oraz dziąsła. Posiada on również położony na grzbiecie, puszysty ogon. Za psa tej rasy musimy zapłacić nawet 4000 złotych - wszystko oczywiście zależy od hodowli z której pochodzi konkretny zwierzak.

Pies chow chow wymaga pielęgnacji. Sama kąpiel (przynajmniej dwa razy do roku lub według potrzeb), suszenie oraz czesanie (codziennie, wyłącznie na sucho szczotką z twardego włosia lub tzw. pudlówką; w okresie linienia warto posiadać również specjalny metalowy grzebień) może potrwać kilka godzin. Jeżeli już zabieramy się za kąpiel to należy pamiętać o zakupie odpowiedniego szamponu (nie może być zmiękczający) oraz odżywki. Obecne na głowie naszego pupila fałdy również należy systematycznie przecierać zmoczoną szmatką. Wybierając się na spacer pamiętaj, aby pies był wyprowadzany w specjalnych szelkach wykonanych ze skóry oraz szerokim kagańcu fizjologicznym, który umożliwi mu swobodne oddychanie.

Zobacz wideo Najsłodsze pieski gwiazd

Karma dla chow chow - zadbaj o jakość składników

Czym karmić psa rasy chow chow? To zależy od jego wieku i ewentualnych alergii. Jeżeli kupujesz dorosłego psa to na początek karm go tym, czym poprzedni właściciel. Szczeniaki należy karmić z różną, zależną od wieku częstotliwością i według zaleceń weterynarza. Podstawą jest mięso, które powinno stanowić 70 proc. całego dania. Reszta to węglowodany (makaron, kasza manna, ryż, kasza gryczana, gotowane płatki owsiane) oraz warzywa. Mięso dla chow chow powinno być wcześniej rozdrobnione i ugotowane - może to być wołowina, odtłuszczona baranina lub mięso królicze. Należy unikać roślin strączkowych, zielonej sałaty, białka jaj, kaszy jęczmiennej, wędzonych ryb, żółtych serów, wędlin, słodyczy, ziemniaków, ostrych przypraw, kości z dziczyzny, drobiu i królika. Posiłki można uzupełnić oliwą z oliwek, siemieniem lnianym oraz preparatami witaminowo-wapniowymi wskazanymi przez weterynarza. Karmę dla chow chow możesz również kupić w formie gotowych granulatów. Niezwykle istotne jest pamiętanie o tym, aby pies miał stały dostęp do świeżej wody.

Chow chow opinie - to pies dla cierpliwej i stanowczej osoby

Chow chow nie nadaje się dla uległej osoby - on musi wiedzieć kto jest jego przywódcą. W jego wychowaniu należy kierować się cierpliwością, konsekwencją oraz stanowczością - bezwzględnie unikając krzyków i kar fizycznych. Jego szkolenie i nauka nowych sztuczek może zająć trochę czasu, jednak nie jest to spowodowane jego niską inteligencją. Wręcz przeciwnie - chow chow to niezwykle mądre psy, które po prostu są niezależne i "chadzają swoimi ścieżkami". Nadają się do mieszkania, w którym są dzieci, ale należy pilnować, aby nie wyrządziły psu krzywdy - wtedy (szczególnie na początku znajomości) może zareagować agresją.

Chow chow charakter - dumny i niezależny

Jeżeli sądzisz, że chow chow to potulny pies-maskotka, który bez problemu wykona wszelkie polecenia to jesteś w błędzie. Chow chow to pies o zdecydowanym charakterze, który jest uparty i długo trzyma urazy. Przywiązuje się do swojego właściciela, a wobec obcych zachowuje dystans i nieufność.

Ile żyją chow chow?

Psy rasy chow chow żyją około 9-12 lat. Do najczęstszych dolegliwości zdrowotnych, pojawiających się u chow chow należy:

  • przerost stawu skokowego,
  • entropiom - wywinięcie powieki oka do wewnątrz,
  • luźne stawy kolanowe,
  • kłopoty z oddychaniem i skłonność do udarów cieplnych - należy unikać spacerów w upalne dni i dbać o odpowiednie nawodnienie psa,
  • uczulenia i alergie - dość często spotykane po szczepieniach,
  • problemy skórne i egzemy,
  • distichiasis - podwójny rząd rzęs.
Więcej o:
Copyright © Agora SA