Berneński pies pasterski - rasa stróżująca i opiekun domu. Jakich warunków potrzebuje? [wygląd, cechy i pielęgnacja]

Berneński pies pasterski to doskonały towarzysz rodziny. Jest często wybierany jako pies domowy ze względu na swój piękny wygląd, łagodny charakter i przyjacielskie usposobienie. Jakie warunki zapewnić zwierzęciu, by było z nami szczęśliwe? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Pies berneńczyk to na pierwszy rzut oka pies dobrze zbudowany, masywny, silny. Wbrew pozorom jest to też rasa, która idealnie sprawdzi się dla dużej rodziny.

Pies berneńczyk - wygląd

Nie bez powodu służył ludziom jako pies pociągowy - w Szwajcarii słynącej z produkcji serów, pomagał ludziom ciągnąć wózki załadowane serami. Był też psem typowo stróżującym. Wykorzystywany przez ludzi do pilnowania stad owiec, bardzo szybko nawiązał silną relację z człowiekiem. Obecnie berneńczyki wyróżnia przede wszystkim piękna, lśniąca sierść - przeważnie w kolorze czarnym. Można też spotkać osobniki, które miejscami mają plamy w kolorze rudawym. Cechą wyróżniającą psa berneńczyka jest "biały kołnierz" - jasny pas sierści ciągnący się od brzucha, przez podgardle aż na pysk. 

Berneński pies pasterski charakter - jakie są cechy tej rasy?

Pies berneńczyk posiada bardzo zrównoważony charakter. Jako szczeniak jest żywiołowy i może siać niemałe zniszczenie w domu i ogrodzie, jednak wraz z wiekiem staje się coraz spokojniejszym i ułożonym kompanem. Z łatwością podporządkowują się swoim właścicielom, których obdarzają wielkim przywiązaniem. Źle znoszą samotność, dlatego nie powinno się ich zostawiać na dłużej samych w domu, a już na pewno nie w kojcu. Potrzebują sporo przestrzeni i okazji do aktywności. Są bardzo czujne i stosunkowo nieufne wobec obcych ludzi. Doskonale tolerują za to inne zwierzęta w domu oraz dzieci - są wobec nich bardzo opiekuńcze. Berneńczyk, jak każde inne zwierzę, nie powinien pozostawać sam na sam z dzieckiem, nawet starszym, gdyż jest to pies duży i silny, który może niechcący przewrócić malucha.

Berneńczyki to psy podatne na szkolenie. Są bardzo łagodne i chętnie wykonują zadane im polecenia. Aby dobrze wychować berneńczyka, pracę z nim należy podjąć już w okresie szczenięcym.

Berneńczyki to rodzima rasa szwajcarskaBerneńczyki to rodzima rasa szwajcarska pixabay.com

Karma dla berneńczyka - jakiej pielęgnacji wymagają te psy?

Berneński pies pasterski to pies należący do dużych ras. W związku z tym potrzebuje on także sporej ilości pożywienia. Nie można jednak popadać w przesadę, bowiem łatwo można doprowadzić do nadwagi. Berneńczyk powinien otrzymywać zbilansowane posiłki o określonych porach. Jadłospis można przygotować samemu, pamiętając o zasadach żywienia psów. Chodzi tu przede wszystkim o zachowanie proporcji: podawanie wystarczającej ilości mięsa i ryb, a w dalszej kolejności bogatych w witaminy warzyw oraz pożywnych wypełniaczy, jak kasza czy ryż. Szykując posiłki samodzielnie musimy także zadbać o to, aby pies otrzymywał suplementy diety, które wspomogą stawy i kości, szczególnie narażone na schorzenia w przypadku dużych ras. Jeśli nie możemy poświęcić zbyt czasu na przygotowywanie jedzenia dla naszego psa, śmiało możemy skorzystać z gotowych karm suchych i mokrych, które są tak skomponowane, by zaspokajać dzienne zapotrzebowanie na składniki spożywcze berneńczyków.

Berneński pies pasterski, z uwagi na długą sierść, wymaga regularnego czesania. Psy wychowywane w domu linieją przez cały rok, co zmusza właściciela do częstego szczotkowania, aby nie doprowadzać do powstawania kołtunów. Psy przebywające w głównej mierze na dworze zrzucają sierść dwa razy do roku - wiosną i jesienią.

Ile żyją berneńskie psy pasterskie?

Berneńczyki, niestety, nie należą do ras długowiecznych. Średnio dożywają wieku około 10 lat. Na ogół nie jest to rasa skłonna do chorowania. Zdarzają się jednak dolegliwości stawów typowe dla dużych psów, a także zachorowania na nowotwory i choroby autoimmunologiczne.

Berneński pies pasterski - opinie

Berneńczyki są psami, które hodowcy bardzo sobie cenią. Jako ich jedyne wady wymieniane jest to, że potrzebują dużo przestrzeni i dość krótko żyją. Mają natomiast wiele niepodważalnych zalet: opiekuńczość, troskliwość, łagodność. Są świetnymi kompanami do różnego rodzaju aktywności, bardzo dobrze wywiązują się z pilnowania domu i mają przyjacielskie podejście do dzieci. Myśląc o zakupie berneńczyka pamiętajmy więc, że jest to idealny przyjaciel dla rodziny, ale ma swoje wymagania, które musimy spełnić by mógł być szczęśliwy.

Zobacz wideo Cztery praktyczne wskazówki dla właścicieli zwierząt
Więcej o: