Samojed - pies z "uśmiechniętym" pyszczkiem będzie idealnym kompanem dla dzieci [wygląd, cechy]

Samojed to pies, który od tysiącleci towarzyszy człowiekowi. Specyficzny układ warg, z wywiniętymi do góry koniuszkami sprawia, że samojed wygląda na wiecznie uśmiechniętego. Taki też jest jego charakter - to pogodny, wesoły i przyjacielski zwierzak. Więcej o jego pochodzeniu, żywieniu oraz zdrowiu dowiecie się z naszego artykułu.

Samojed to średniej wielkości pies o pięknej, miękkiej białej sierści i przyjaznym wyrazie pyszczka. Dawniej służył jako pies myśliwski, zaprzęgowy i stróżujący. Potrzebuje bliskości z człowiekiem i trudno znosi rozstania. Co trzeba wiedzieć o tej rasie?

Pies samojed - cechy charakterystyczne rasy

Pies samojed zalicza się do ras pierwotnych. Jego hodowlę zapoczątkowali Nieńcy, nazywani dawniej Samojedami. Było to koczownicze plemię zamieszkujące azjatyckie tereny północno-zachodniej Syberii i północno-wschodniej Rosji. Od nich też pochodzi nazwa tej rasy psów, które były wykorzystywane przy polowaniach, do pilnowania stada reniferów lub domu oraz do ciągnięcia zaprzęgu. Należący do grupy szpiców pies samojed posiada gęste, białe futro, skośne ciemne oczy oraz wysoko osadzony, puszysty ogon. Pies mierzy w kłębie 57 centymetrów, suka zaś nieco mniej - około 53 centymetrów. Ich waga waha się od 20 do 30 kilogramów.

Samojed charakter - przyjacielski i rodzinny

Samojedy przez wieki były blisko związane z ludźmi i traktowane były od zawsze niemal jak członkowie rodziny. Również ich potomkowie potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem - zarówno dorosłym, jak i dzieckiem. Samojed znakomicie nadaje się do domu, w którym są dzieci, ponieważ staje się ich "opiekunem". To inteligentny lecz niezależny pies, który nie zawsze będzie tak uległy, jak by tego chciał jego właściciel. Agresja jest mu obca, zaś swoją energię samojed najlepiej spożytkuje na długim spacerze z dala od zgiełku ulicy.

Karma dla samojeda - sprawdź, co powinien jeść pies tej rasy

Samojeda karmimy na ogół dwa razy dziennie. Karma powinna być przeznaczona dla psów dużych ras i charakteryzować się wysoka jakością. Jej głównym składnikiem powinno być mięso, następnie nieco warzyw i znikome ilości zbóż. Warto więc zwrócić uwagę na skład i jakość kupowanej w sklepie karmy. Można też samodzielnie przygotowywać posiłki dla samojeda, pamiętając o ich suplementacji preparatami witaminowymi z dodatkiem wapnia i minerałów. Dla utrzymania stawów w dobrej kondycji warto podawać gicz cielęcą czy galarety z kurzych łapek. Podczas intensywnego treningu należy zwiększyć kaloryczność podawanych posiłków. Psy starsze lub prowadzące bardziej "domowy" tryb życia mają z kolei mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne.

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy

Samojed opinie - czy jest to pies dla Ciebie?

Decydując się na zakup samojeda (koszt od 2 000 do 6 000 złotych) powinieneś wiedzieć, że ten pies wymaga poświęcenia mu uwagi i sporej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Zdecydowanie lepiej będzie się czuł w dużym domu z ogrodem, niż w ciasnej kawalerce. Będzie on najlepszym kompanem dla aktywnej osoby, która dysponuje sporą ilością wolnego czasu. Pielęgnacja psa tej rasy nie jest kłopotliwa, trzeba pamiętać o regularnym obcinaniu jego pazurów, systematycznym czyszczeniu zębów i uszu (co najmniej dwa razy w tygodniu). Sierść wystarczy szczotkować dwa razy w tygodniu (w trakcie linienia codziennie), kąpiel powinna odbywać się według aktualnych potrzeb. Podsumowując samojed jest psem dla opanowanej, stanowczej i aktywnej osoby oraz jej rodziny.

Ile żyją samojedy?

Samojedy żyją przeważnie od 9 do 11 lat. Generalnie są to zdrowe psy, jednak i one czasami chorują. Do najczęstszych problemów zdrowotnych dotykających tę rasę należą:

  •  choroby oczu - katarakta, postępujący zanik siatkówki, dwurzędowość rzęs.
  •  kłębuszkowe zapalenie nerek,
  •  cukrzyca,
  •  głuchota,
  • choroby serca.

Aby nasz pupil nie chorował należy pamiętać o odpowiedniej diecie z dużą zawartością świeżego mięsa, ryb, regularnych kontrolach u weterynarza i oczywiście o zapewnieniu samojedowi sporej dawki ruchu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.