Dieta odchudzająca dla młodej mamy

Zostały ci kilogramy po ciąży? Spokojnie. Są sposoby aby się ich pozbyć i nie cierpieć. Rygorystyczne i monotonne diety odchudzające to na szczęści już przeszłość. Jak powinna wyglądać dieta odchudzająca młodej mamy?

Dieta odchudzająca po porodzie? Być może nie jest potrzebna?

Po kilkutygodniowym połogu, w idealnej sytuacji, kiedy przed ciążą BMI było prawidłowe, zostaje najczęściej około 6 kilogramów na plusie. To rezerwa, którą organizm celowo zmagazynował na czas karmienia. Mniej więcej po półrocznym karmieniu piersią waga powinna wrócić do stanu sprzed ciąży. Jeśli nie karmisz piersią, wówczas w powrocie do wymarzonej sylwetki pomoże rozsądna dieta, racjonalny styl życia, ruch i pielęgnacja skóry po porodzie.

Dieta odchudzająca: Wspomagaj ją pielęgnacją skóry po ciąży

Skóra na brzuchu po kilku miesiącach po porodzie zazwyczaj wraca do stanu sprzed porodu. Aby jednak nie utraciła sprężystość można temu zapobiec. Kobiety już w ciąży powinny smarować powiększające się miejsca tj: skórę na brzuchu, piersi, pośladki, uda. Używając olejków nie unikniemy rozstępów, ale dzięki pielęgnacji pojawi się ich o dwa razy mniej. Po ciąży, bez względu na to czy matka karmi piersią czy nie, nadal należy dbać o skórę brzucha. Można zmienione miejsca smarować olejkami z witaminą A, C i E, które działają antyoksydacyjnie i stymulują regenerację skóry. Pomogą też pilingi skóry.

Dieta odchudzająca? Lepsze karmienie piersią!

Kiedy karmisz w organizmie zachodzą procesy, które nie tylko stymulują ciało do produkcji mleka, ale również i do chudnięcia. W żadnym innym okresie życia kobiety, organizm nie jest nastawiony na spalanie tak, jak podczas karmienia piersią. Wzmożony rozpad tkanki tłuszczowej obserwowany jest szczególnie w pierwszych miesiącach karmienia. Zapotrzebowanie energetyczne młodej mamy wzrasta, ale bardzo często nie jest ono pokrywane. Mówimy wówczas o ujemnym bilansie energetycznym. W okresie laktacji zostają uruchamiane rezerwy energetyczne, czyli mówiąc obrazowo, zmniejsza się ilość tłuszczu z okolic ud i bioder.

Prawidłowo odżywiająca się karmiąca mama, jeden kilogram spali w 45 dni, co oznacza, że przez pół roku karmienia ubędzie jej około 4 kg, a 6 kg w 9 miesięcy (1kg tłuszczu to 9000 kcal). Przy zastosowaniu odpowiedniej diety, tempo spalania może być jeszcze szybsze.

Dieta odchudzająca podczas karmienia. Kiedy wolno ją wprowadzić?

O diecie odchudzającej możesz pomyśleć kiedy dziecko ma przynajmniej pół roku. W tym czasie menu dziecka nie jest już zależne tylko i wyłącznie od twojego mleka. Jednak jeśli przybrałaś w ciąży bardzo dużo i do zgubienia pozostało nie 6 a 20 kilogramów, wówczas jadłospis już od pierwszych miesięcy karmienia powinien być dostosowany do właściwego zapotrzebowania na składniki odżywcze i energię. Jeśli karmisz, pamiętaj by zmiany w codziennej diecie wprowadzać pod okiem specjalisty.

Najlepszą dietą odchudzającą jest prawidłowo zbilansowane menu oparte na pięciu lub sześciu posiłkach dziennie. Dostarczenie w małych objętościowo porcjach energii i składników odżywczych powoduje, że organizm na bieżąco je wykorzystuje i dodatkowo korzysta z energii zmagazynowanej w zapasowej tkance tłuszczowej. Aby organizm przyzwyczaił się do mniejszych porcji musi minąć kilka tygodni. W pewnym momencie tak się przyzwyczaisz, że jesz mniej i częściej, że nie będziesz miała ochoty objadać się podczas jednego posiłku.

Dieta odchudzająca powinna powodować bezpieczne chudnięcie w granicach od 0,5 do 1 kilograma tkanki tłuszczowej na tydzień. Taki spadek masy ciała oraz poprawa nawyków żywieniowych nie spowoduje efektu jo-jo.

Dieta odchudzająca dobra dla mam karmiących mlekiem modyfikowanym?

Jeśli nie karmisz piersią, to teoretycznie, po porodzie możesz przejść na dietę o obniżonej kaloryczności. Nie produkujesz mleka, więc nie ma ryzyka, że pokarm będzie ubogi w składniki odżywcze. Jednak zdrowy rozsądek podpowiada, aby przez kilka tygodni po porodzie, zadbać przede wszystkim o siebie i o regenerację organizmu, a nie o dietę odchudzającą. Zaleca się, aby minimum przez 6-8 tygodni po porodzie nie stosować diet odchudzających, a czas połogu przeznaczyć na powrót do regularnych posiłków o kaloryczności odpowiadającej aktualnemu zapotrzebowaniu. podczas połogu organizm traci nadmiar wody zmagazynowanej pod koniec ciąży i wraca do pełni zdrowia.

Mama karmiąca mlekiem modyfikowanym chudnie wolniej?

W trakcie karmienia dziecka własnym mlekiem, układ hormonalny jest nastawiony na dzielenie się "zapasami" z dzieckiem. Rezygnując z karmienia, nagromadzone "zapasy" będziesz musiała spalić sama. Najprostszą drogą do schudnięcia może wydawać się ograniczenie kalorii w diecie, ale aby zastosować dietę odchudzającą, trzeba to robić z sensem. Wśród dietetyków są różne szkoły. Jedni opracowują wzorcowe jadłospisy, inni zamiast standardowej diety uczą zdrowego jedzenia i przekonują, że odchudzanie to nie sprawa na dwa, trzy tygodnie lecz proces długofalowy.

Zła dieta przyczynia się do nadmiernej utraty włosów, łamliwych paznokci, początków osteoporozy i oczywiście do nieuniknionego efektu jo-jo. Nauka dowiodła, że modne diety odchudzające rzeczywiście prowadzą do szybkiego chudnięcia, ale potem do jeszcze szybszego tycia.

Modne diety odchudzające nie dla ciebie!

Diety odchudzające typu cambridge, kopenhaska, kapuściana, grejpfrutowa, białkowa to hity internetu. W sieci znajdziesz mnóstwo propozycji diet gwiazd, które chudły po porodzie w błyskawicznym tempie. To np. pozbawiona węglowodanów 14-dniowa dieta Heidi Klum, dieta 1400 kcal, składająca się z czterech posiłków dziennie Jennifer Lopez.

Tego typu diety rzeczywiście gwarantują szybką utratę wagi, ale nie są dla nikogo wskazane. Dlaczego? Bo to diety niedoborowe, nie kształtują nawyku prawidłowego żywienia, dodatkowo spadek masy ciała często jest bardzo szybki i tym samym skutkuje po czasie efektem jo-jo. Minusami takich diet jest także monotonia oraz brak możliwości modyfikacji lub zamiany posiłków w przypadku kiedy nie lubisz jakiegoś produktu. A jeśli nie masz już 20 lat rygorystyczna dieta odwodni skórę, która zrobi się zwiotczała.

Dieta odchudzająca to przede wszystkim zmiana nawyków

Tycie czy brak utraty wagi to nie zawsze wynik objadania się słodyczami. Pewne zachowania mogą przyczynić się do tego, że waga po ciąży stoi w miejscu. Co warto zmienić? Przede wszystkim nie traktować swojej diety po macoszemu. Jedzenie byle jak, byle co, byle szybko, jeszcze nikomu nie wyszło na zdrowie. Monotonna, zubożała dieta, sięganie po gotowe posiłki w stylu fast-food, dojadanie po dziecku, późne i obfite kolacje to główne grzechy zaangażowanej w opiekę nad maluszkiem mamy. Warto spróbować znaleźć trochę czasu dla siebie, aby spokojnie usiąść i zjeść swój posiłek. Dzięki temu będziesz wiedziała co i ile zjadłaś, będziesz też miała więcej siły dla dziecka.

Dieta odchudzająca eliminuje to co tuczy?

Dzielenie jedzenia na tuczące i to niskokaloryczne należy już do przeszłości. Dzisiaj dietetycy zalecają, aby jeść wszystko. Każdy produkt jedzony w odpowiedniej ilości nie będzie powodował wzrostu wagi. Ważne aby dieta odchudzająca była różnorodna, dzięki temu dostarczysz organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Dieta odchudzająca po ciąży: co jest najważniejsze?

Dieta redukująca masę ciała jest modyfikacją racjonalnego modelu żywienia. Oznacza to, że jadłospis nie może stać się nagle ubogi. Zmianie powinny ulec jedynie ilości poszczególnych produktów. Przy urozmaiconym menu to nie problem. To, że będziesz jeść mniej nie oznacza, że konieczna będzie rezygnacją ze wszystkich dietetycznych grzeszków - wręcz przeciwnie! Im intensywniej rozmyślasz, że czegoś nie wolno robić, tym bardziej tego pożądasz. Działa tu mechanizm tzw. zakazanego owocu. Z tego powodu lepiej sporadycznie zjeść kawałek szarlotki czy cząstkę czekolady, niż całą tabliczkę w chwili słabości.

Odchudzanie wymaga zaangażowania oraz zmiany swoich dotychczasowych przyzwyczajeń żywieniowych. To najtrudniejsze zadanie, jakie należy przed sobą postawić. Tak naprawdę to nie utrata kilogramów świadczy o skuteczności diety - choć jest to oczywiście najbardziej widoczne - ale utrzymanie obniżonej masy ciała.

Choć to oczywiste, że najlepsze efekty osiąga się przy połączeniu diety z pielęgnacją skóry i aktywnością fizyczną, wiele młodych mam nie ma już siły i czasu na ćwiczenia, wizytę na siłowni. Tymczasem aktywność fizyczna nie tylko przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, ale również ujędrnia skórę i rozwija mięśnie, poprawia wygląd ciała, dla którego znaczna utrata kilogramów nie pozostaje obojętna.

Dieta odchudzająca: praktyczne wskazówka do zastosowana od zaraz

Rano, tuż po przebudzeniu, wypij szklankę wody z cytryną. W ten sposób usprawnisz oczyszczanie organizmu. Zadbaj o obfite śniadanie. Wbrew pozorom to najważniejszy posiłek, warunkujący samopoczucie na cały dzień. Dobrze skomponowane śniadanie dostarcza energii i składników odżywczych po długim śnie. W jego składzie warto uwzględnić produkty mleczne, zbożowe razowe, warzywa, owoce, chudą wędlinę. Jeśli nie możesz się obejść bez porannej filiżanki kawy, postaraj się zrezygnować z tej zawierającej kofeinę i z cukru do jej słodzenia. Jeśli koniecznie musi być słodka, cukier możesz zastąpić odrobiną miodu lub ksylitolem, a pełnotłuste mleko tym o zawartości tłuszczu 1,5%.

Jeszcze przed południem zjedz drugie śniadanie. Regularne jego spożywanie zapobiega napadom głodu. Staraj się planować co zjesz. Dzięki temu unikniesz nietrafionych wyborów takich jak: batonik, czy ciastka. Idealna propozycja na drugie śniadanie to kefir, jogurt naturalny, garść orzechów, dowolny owoc.

Przyrządzając obiad unikaj potraw smażonych i pieczonych z dużą ilością tłuszczu. Jeśli zaś zdarza ci się jeść w restauracjach i barach, pytaj, co wchodzi w skład danej pozycji z menu i jak jest ona przygotowywana. Obsługa ma obowiązek udzielić ci wyczerpujących informacji na ten temat. Obiad najlepiej komponować na zasadzie talerza: ? talerza powinny stanowić warzywa (zarówno w formie surówki jak i warzywa gotowane), ? dodatek zbożowy lub ziemniaki (najlepiej przygotowywane na parze), pozostałe miejsce przeznaczamy na dodatek np. mięsny, rybny. Wybieraj brązowy ryż, razowy makaron oraz chude gatunki mięs. Dobrze jest wykluczyć z menu wieprzowinę, śmietanę zastąpić jogurtem. Staraj się nie dosalać potraw. Sól przyczynia się do powstawania nadciśnienia tętniczego, a jej spożycie jest w Polsce obecnie 5-6 razy za wysokie w porównaniu z zapotrzebowaniem.

Podwieczorek komponuj podobnie jak drugie śniadanie. Owoce, garść orzechów, jogurt naturalny, kefir zaspokoją głód przed kolacją.

Kolację spożywaj najpóźniej na 2-3 godziny przed snem. Nie musisz trzymać się zasady: nie jem po 18.00, skoro kładziesz się spać późno. Jeśli po uśpieniu dziecka odrabiasz zaległości domowe i nie śpisz od kolacji jeszcze 6 godzin, to po trzech sięgnij jeszcze po jakąś przekąskę. U świeżo upieczonych rodziców kolacja to często najobfitszy posiłek w ciągu dnia. Jeśli będzie to "obiad" postaraj się przygotować go w oparciu o produkty łatwostrawne, co zapobiegnie przeciążeniu przewodu pokarmowego i pozwoli w nocy zregenerować nadwątlone siły. Nie zmuszaj ciała do ciężkiej pracy i trawienia podczas snu. Byłoby idealnie gdyby bazą były warzywa, i składniki niezbędne dla centrum dowodzenia czyli kwasy omega 3, które również działają antystresowo. Znajdziesz je w rybach morskich, które dodatkowo łatwo przygotować w piekarniku w 10 minut. Jeśli potrzebujesz czegoś na poprawę nastroju, wówczas sprawdzi się dobry makaron z prostymi dodatkami np. pomidory, parmezan, czosnek, odrobina oliwy, rukola.

Dieta odchudzająca bez ruchu nie zadziała!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowała szczegółowe zalecenia dotyczące związków pomiędzy częstotliwością, czasem trwania, intensywnością, rodzajem i całkowitą ilością aktywności fizycznej niezbędnej dla utrzymania zdrowia. Według zaleceń WHO osoby dorosłe ćwiczenia aerobowe powinny wykonywać w sposób ciągły przez co najmniej 10 minut. Aby uzyskać dodatkowe korzyści zdrowotne, dorośli powinni zwiększyć czas trwania poszczególnych wysiłków w tygodniu do 300 minut tlenowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności, lub 150 minut energicznego wysiłku tlenowego, ewentualnie stosować w jednakowym wymiarze połączenie wysiłków o umiarkowanej i energicznej intensywności. U osób dorosłych między 18 a 64 r.ż. ćwiczenia zwiększające siłę mięśniową z udziałem dużych grup mięśniowych powinny być wykonywane 2 lub więcej razy w tygodniu.

Prawidłowe odżywanie się, spacery z dzieckiem to już połowa sukcesu. Codzienna, piętnastominutowa gimnastyka pomoże szybciej wrócić do formy. Ćwiczenia możesz zacząć 6 tygodni po porodzie, a jeśli połóg przebiega bez komplikacji, już w jego trakcie. Po roku będziesz musiała mieć siły by nadążyć za swoim biegającym i wszędobylskim maluchem, a mięśnie pleców i brzucha powinny być przygotowane do podnoszenia i noszenia na rękach kilkukilogramowego słodkiego ciężaru.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.