Nerwica żołądka. Co warto o niej wiedzieć?

Nerwica żołądka to potoczne określenie zespołu jelita drażliwego, którego główną przyczyną jest nadmierny stres oraz duże napięcie emocjonalne. Objawy nerwicy żołądka mogą przypominać zatrucie pokarmowe, chorobę wrzodową czy chorobę refluksową przełyku. Ponieważ charakter dolegliwości wywołuje silny dyskomfort, zaburzenie należy leczyć. Jak to zrobić?

Nerwica żołądka to jedno z określeń zespołu jelita drażliwego. Pojęcie odnosi się do dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym. To zaburzenie, które wpisuje się w naszą codzienność. Na zaburzenia czynnościowe, a także dolegliwości bólowe, których przyczyną nie jest choroba, lecz długotrwałe przeżywanie stresu lub innych intensywnych emocji, cierpi coraz więcej osób. Dlaczego tak się dzieje?  

Dr Agnieszka Jarosz, lekarz internista, ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej wyjaśnia, że gwałtowne przemiany społeczno-gospodarcze, jakie dokonały się w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat (dziki kapitalizm, agresywna rywalizacja), spowodowane z jednej strony transformacją ustrojową, a z drugiej także rewolucją technologiczną (rozwój internetu, komórki, smartfony) mocno wpłynęły na jakość i tempo życia. Wzrost liczby osób żyjących w biegu, napięciu, niepewności, pod ciągłą presją, a więc w przewlekłym stresie, przełożył się na wzrost częstości występowania różnych dolegliwości związanych ze stresem. Na tym jednak nie koniec. Silny i przewlekły stres obniża odporność, co skutkuje zwiększoną podatnością na infekcje. Może też nasilać przebieg wielu chorób lub wywoływać ich nawrót.*

Zobacz wideo

Nerwica żołądka - objawy 

Objawami nerwicy żołądka są dolegliwości związane z zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego. Najczęściej to: 

 • kolka, 
 • ból brzucha, 
 • zaparcia, 
 • biegunka, 
 • niestrawność, 
 • nudności
 • wzdęcia
 • odbijanie, 
 • zgaga, 
 • wymioty, 
 • utrata apetytu, 
 • nadmierna ilość wydzielanych gazów, 
 • uczucie sytości oraz ciężkość po spożyciu małej ilości jedzenia. 

Pojawiają się także objawy emocjonalne. To przede wszystkim lęk, niepokój i rozdrażnienie. 
Dolegliwości związane z nerwicą żołądka obniżają komfort życia i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Symptomy i dolegliwości nasilają się w sytuacjach stresowych lub przed ważnym wydarzeniem, na przykład zmianą pracy, decydującym spotkaniem, egzaminem, czy wystąpieniem publicznym. Nerwica żołądka należy do chorób psychosomatycznych. Im większy stres i napięcie, tym bardziej nasilone są dolegliwości. 

Nerwica żołądka - przyczyny 

Główną przyczyną nerwicy żołądka jest wpływ nadmiernego stresu oraz dużego napięcia emocjonalnego na układ nerwowy. Czynniki organiczne nie mają znaczenia. Oznacza to, że w badaniach laboratoryjnych i obrazowych nie obserwuje się zmian, które mogłyby tłumaczyć obecność uciążliwych objawów. Kogo najczęściej dotyka choroba? Z jej powodu cierpią zwłaszcza osoby: 

 • nerwowe, 
 • impulsywne, 
 • nadwrażliwe, 
 • żyjące w dużym stresie, 
 • mające lękowe usposobienie, 
 • żyjące w pośpiechu, 
 • nieodpowiednio odżywiające się, żyjące niehigienicznie. Nie bez znaczenia jest niedostateczna liczba godzin regenerującego snu oraz brak czasu na relaks.  

Nerwica żołądka a inne choroby 

Objawy nerwicy żołądka mogą być mylone z chorobą wrzodową, zatruciem pokarmowym, refluksem żołądkowo-przełykowym, a także takimi schorzeniami gastroenterologicznymi jak zapalenie błony śluzowej żołądka czy choroba nowotworowa (stąd częste pytania "wrzody czy nerwica żołądka" lub "nerwica żołądka a refluks"). Niepokojące jest, gdy  oprócz sensacji ze strony układu pokarmowego pojawia się niedokrwistość, utrata wagi ciała, krwawienie czy zaburzenia połykania. 

Nerwica żołądka - leczenie 

Nerwica żołądka jest rozpoznawana na podstawie wykluczenia innych przyczyn dolegliwości. Leczenie zespołu jelita drażliwego ma charakter objawowy i jest związane ze zmianą codziennego funkcjonowania oraz wprowadzeniem odpowiedniej diety. Najważniejsze jest ustalenie przyczyny nerwicy żołądka.  

Ponieważ objawy zaburzenia są dotkliwe, warto umieć sobie z nimi radzić. W celu łagodzenia objawów nerwicowy żołądka warto korzystać zarówno ze sposobów domowych, jak i preparatami z apteki. Jak sobie pomóc? Warto pić napary z ziół: rumianku, kopru włoskiego, tymianku, krwawnika oraz melisy. Jeśli dokucza nadmierny stres, warto zastosować środki przeciwlękowe oraz uspokajające. Dobrym pomysłem jest stosowanie technik relaksacyjnych oraz konsultacja z psychologiem bądź psychiatrą, którzy pomogą radzić sobie z emocjami i stresem. 

Kluczowa jest zmiana trybu życia oraz dieta. Zawsze należy znaleźć czas na odpoczynek i relaks, a także sen. Trzeba pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, a także racjonalnym, zbilansowanym i różnorodnym menu. Warto wystrzegać się smażonych oraz tłustych potraw oraz słodyczy. Ważny jest błonnik, witaminy oraz makroelementy. Trzeba ograniczać także produkty, które podrażniają błonę śluzową przewodu pokarmowego i wywołują bądź nasilają symptomy zespołu jelita drażliwego. To alkohol, ostre przyprawy, herbata i kawa. 
 
*Źródło wypowiedzi: https://zdrowie.pap.pl/strefa-psyche/stres-przyczyna-chorob-nie-zgadniesz-jak-wielu 

Więcej o: