Infekcje intymne u kobiet - przyczyny, objawy, leczenie

Infekcje intymne u kobiet zdarzają się często, a ich objawy potrafią być bardzo dokuczliwe. Leczenie zależy od tego, co jest przyczyną infekcji. To dlatego tak ważne jest ustalenie, jaki patogen jest za nią odpowiedzialny. W tym temacie nie mniej uwagi powinno poświęcać się profilaktyce. Co robić, by infekcje intymne u kobiet nie nawracały?

Infekcje intymne u kobiet - przyczyny

Infekcje intymne u kobiet to sygnał, że w organizmie została zaburzona równowaga mikrobiologiczna, przez co wzrosła liczba patogennych bakterii lub grzybów. Naturalna flora bakteryjna pochwy składa się z wielu rodzajów mikroorganizmów, ale niewiele z nich może wywołać infekcję. U zdrowej kobiety przeważają bakterie tlenowe i pałeczki kwasu mlekowego, które odpowiadają za hamowanie namnażania się szkodliwych bakterii.

Zobacz wideo

Dopóki zachowana jest równowaga, środowisku wewnętrzne ma kwaśny odczyn. PH wynosi 3,5-4,5. Sytuacja się komplikuje, gdy pH pochwy jest wyższe. W wyniku osłabienia organizmu spada liczba dobroczynnych bakterii, a swoją aktywność rozpoczynają bakterie chorobotwórcze.

Jeśli równowaga w pochwie zaburzona, dochodzi do infekcji. Mogą je wywołać wirusy, bakterie, grzyby i pierwotniaki (najczęściej zdarzają się bakteryjne i grzybicze infekcje pochwy). Nie bez znaczenia jest:

  • nieodpowiednia higiena - zarówno jej brak, jak i nadmierna czystość, przejawiająca się w częstotliwości mycia się bądź stosowaniu zbyt silnych detergentów bądź irygacjach pochwy,
  • antybiotykoterapia,
  • noszenie obcisłej bielizny,
  • kontakty seksualne z różnymi partnerami, uprawianie seksu bez zabezpieczenia prezerwatywą,
  • wizyta na basenie, jacuzzi,
  • cukrzyca,
  • niewłaściwe używanie tamponów (zbyt długie pozostawianie ich w pochwie),
  • stres,
  • ciąża,
  • stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej,
  • niewłaściwa dieta,
  • zaburzenia hormonalne.

Infekcje intymne u kobiet - objawy

Niezależnie od tego, jakie patogeny wywołały infekcję, te objawiają się w podobny sposób. Typowe objawy zakażeń intymnych to:

  • swędzenie wewnątrz i wokół pochwy,
  • obrzęk warg sromowych,
  • pieczenie warg sromowych,
  • zaczerwienienie warg sromowych,
  • upławy o zmienionym zabarwieniu i nieprzyjemnym zapachu. W przypadku infekcji grzybiczej wydzielina ma konsystencję twarogu. Jest gęsta, biała, zielona bądź szara. Infekcja o podłożu bakteryjnym zwykle towarzyszy mleczna lub żółta wydzielina o rybim zapachu,
  • parcie na pęcherz, problemy przy oddawaniu moczu,
  • plamienia (w przypadku infekcji grzybiczej pojawiają się obfite żółte upławy o "rybim" zapachu).

Zdarza się, że przy niektórych infekcjach wirusowych oraz bakteryjnych symptomy mogą nie wystąpić.

Infekcje intymne u kobiet - bakteryjne zapalenie pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy, inaczej waginoza bakteryjna, pojawia się wskutek zaburzeń równowagi mikroflory bakteryjnej. O bakteryjnym zapaleniu pochwy mówi się, gdy chorobotwórcze bakterie ponad tysiąckrotnie zwiększają swoją liczebność. Winne są przede wszystkim szczepy bakterii beztlenowych.

Infekcje intymne u kobiet - infekcja grzybicza pochwy

Grzybica pochwy, nazywana jest drożdżycą lub kandydozą, ponieważ w większości przypadków wywołuje ją grzyb Candida albicans. Jak można się nim zarazić? Najczęściej podczas kontaktów seksualnych, jak również na basenie, saunie czy publicznej toalecie.

Infekcja grzybicza pochwy pojawia się często u kobiet, w diecie których występuje za dużo węglowodanów, a co za tym idzie również wysoki poziom cukru we krwi. Może się zdarzyć, że dojdzie do wtórnego rozrostu grzyba Candida albicans przy zakażeniu na tle bakteryjnym.

Infekcje intymne u kobiet - leczenie

Z każdą infekcją pochwy należy zgłosić się do lekarza, ponieważ niektóre z nich mogą przerodzić się w stan przewlekły lub zaatakować pozostałe narządy układu rozrodczego, co może mieć poważne konsekwencje.

Leczenie grzybicy pochwy polega na stosowaniu kremów lub globulek dopochwowych. Kuracja trwa od kilku dni do kilku tygodni. Leczenie bakteryjnego zakażenia pochwy polega na podawaniu doustnych lub dopochwowych antybiotyków. Kuracja powinna trwać tydzień i nie wolno jej przerywać. Niedoleczona infekcja może przejść w stan przewlekły.

Infekcje intymne trzeba leczyć, ponieważ zaniedbane mogą prowadzić do zakażenia szyjki macicy, zapalenia macicy i przydatków, stanu zapalnego gruczołów Bartholina, nawracającego zapalenia dróg moczowych czy niepłodności. Szczególnie niebezpieczne są infekcje intymne w ciąży. Jak podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog, u kobiet ciężarnych zwiększa się ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego, wewnątrzmacicznego zakażenia płodu, niskiej masy urodzeniowej noworodka, zakażeń okołoporodowych matek i noworodków.

Infekcje intymne - jak im zapobiegać?

Po zakończonym leczeniu infekcji intymnych warto wzmocnić naturalną ochronę przed bakteriami i grzybami. Należy również dołożyć starań, by infekcje intymne nie pojawiały się i nie nawracały. Na co zwrócić uwagę? Na czym polega profilaktyka? Szalenie ważna jest:

  • Higiena intymna kobiet, czyli codzienne podmywanie się płynem do higieny intymnej. Należy podmywać srom w kierunku odbytu, by uniknąć rozprzestrzeniania się zgromadzonych wokół niego bakterii, które nie powinny znaleźć się w pochwie.
  • Racjonalna, dobrze zbilansowana dieta oraz higieniczny tryb życia. Warto ograniczać ilość cukrów w jadłospisie, unikać sytuacji stresujących i prowadzić uregulowany tryb życia,
  • Bezpieczny seks. Uprawianie seksu z różnymi partnerami bez zabezpieczenia prezerwatywą nie jest dobrym pomysłem. Jeśli kobieta żyje w stałym związku, powinna zwracać uwagę nie tylko na swoją higienę, ale i partnera. Po stosunku warto oddać mocz, ponieważ jest to naturalny sposób na pozbycie się bakterii.
  • Umiar w pozbywaniu się zbędnego owłosienia w okolicach intymnych. O ile wskazane skracanie owłosienia, o tyle niewskazana jest depilacja okolic intymnych (które są chronione przez włosy łonowe).
  • Bielizna. Najzdrowsza jest bielizna wykonana z naturalnych materiałów, najlepiej z czystej bawełny.
Więcej o:
Copyright © Agora SA