Swędzenie pochwy - przyczyny, objawy, domowe sposoby

Swędzenie pochwy to dolegliwość powszechna, uciążliwa i wstydliwa. Wpływ na jej pojawienie się może mieć wiele czynników - od błahych po infekcje, które zaniedbane mogą mieć przykre konsekwencje. Jakie są przyczyny i objawy swędzenia pochwy? Jak sobie z nimi radzić? Czy istnieją skuteczne domowe sposoby na tę przypadłość?

Swędzenie pochwy - przyczyny

Przyczyny swędzenia pochwy mogą być bardzo różne. Bardzo często ma związek z infekcjami intymnymi, które zaniedbane i nie poddane leczeniu grożą nie tylko dyskomfortem, ale i powikłaniami. Swędzenie i pieczenie pochwy to często również:

  • reakcja alergiczna na kosmetyki i detergenty. Wówczas dolegliwości pojawiają się po zmianie płynu do higieny intymnej lub płynu do kąpieli, proszku do prania czy płynu do płukania tkanin,
  • reakcja alergiczna na lubrykant, prezerwatywę (często spotyka się uczulenie na lateks) lub środki antykoncepcyjne (na przykład globulki dopochwowe),
  • skutek noszenia zbyt ciasnej bielizny, która jest uszyta z tkanin, które nie przepuszczają powietrza. W wyniku kontaktu z materiałem mogą pojawić się otarcia i podrażnienia,
  • efekt stosowania tamponów pod koniec menstruacji, kiedy wydzieliny jest mało, a pochwa jest nadmiernie sucha. Wówczas wprowadzanie tamponu skutkuje podrażnieniami mechanicznymi,
  • zmiany hormonalne, typowe dla kobiet w starszym wieku, powodujące suchość pochwy. Z tego powodu często zdarza się też swędzenie pochwy w ciąży,
  • skutek wzrostu poziomu pH pochwy, gdy doszło do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej,
  • przejaw odwodnienia organizmu,
  • skutek chodzenia na basen - konsekwencja kontaktu z chlorem,
  • cukrzyca. Wówczas pojawia się nie tylko swędzenie okolic intymnych, ale i nawracające stany zapalne.
Zobacz wideo

Swędzenie pochwy - infekcje intymne

Swędzenie pochwy nade wszystko kojarzy się z infekcją, której towarzyszy również pieczenie oraz zmieniona wydzielina z pochwy, czyli tak zwane upławy.

Najczęstszą infekcją, która objawia się swędzeniem i pieczeniem pochwy jest grzybica pochwy. Zwykle wywołują ją drożdżaki - grzyby z rodzaju Candida albicans. Innymi objawami infekcji są upławy: gęste, białe i serowate. Okolice narządów intymnych są czerwone, obrzęknięte i suche.

Inną infekcją intymną, która manifestuje się swędzeniem pochwy jest bakteryjne zakażenie pochwy. Zwykle odpowiadają za nią bakterie beztlenowe. Inne objawy to pieczenie pochwy i upławy: obfite, o szarym lub żółtym zabarwieniu, charakterystyczny rybi zapach.

Za infekcję pochwy objawiającej się swędzeniem może odpowiadać także pierwotniak - rzęsistkek pochwowy. Wówczas pojawia się również pieczenie pochwy, ból podczas stosunku oraz upławy: bardzo obfite, pieniste, żółtozielone.

Swędzenie pochwy - jak sobie z nim radzić? Domowe sposoby i leczenie

Leczenie swędzenia pochwy i okolic intymnych zależy od przyczyny. Czasem wystarczy zmienić prezerwatywy na bezlateksowe, a tampony na podpaski, powrócić do sprawdzonego proszku czy płynu do higieny intymnej lub zacząć nosić przewiewną bielizną wykonaną z materiałów dobrej jakości.

Warto pamiętać, że do higieny miejsc intymnych powinno się używać preparatów o odpowiednim pH (pH zbliżone do odczynu miejsc intymnych, czyli 5,2-5,5), delikatnych i nie podrażniających skóry. Do prania zaś warto stosować proszki, żele i płyny łagodne - choć by te przeznaczone dla dzieci i skóry wrażliwej oraz alergicznej. Do mycia okolic intymnych nie należy używać myjek ani gąbek, ponieważ są siedliskiem bakterii i grzybów.

Domowe sposoby na swędzenie pochwy mogą być alternatywą dla aptecznych specyfików, ale wyłącznie wówczas, gdy ich przyczyną nie jest infekcja bakteryjna lub grzybicza. Specjalistyczne leczenie infekcji narządów płciowych jest konieczne z uwagi na ryzyko powikłań.

Jeśli swędzenie pochwy wywołane jest infekcją, postępowanie zależy uzależnione jest od tego, jaki patogen ją wywołał. Zazwyczaj, po konsultacji lekarskiej, należy wdrożyć leczenie środkami przeciwgrzybiczymi - zarówno w postaci globulek dopochwowych, jak i środków doustnych. Kiedy swędzenie pochwy związane jest z zakażeniem rzęsistkiem pochwowym lub też infekcją bakteryjną, należy włączyć antybiotyki - najczęściej w formie globulek dopochwowych, rzadziej w formie tabletek doustnych.

Leczenie można wspomagać kąpielami z sodą oczyszczoną. To znany sposób, który stosowały nasze mamy i babcie. Wystarczy do wanny wsypać sodę, jedną łyżeczkę na każdy litr wody. Kąpiel nie tylko ukoi  świąd, ale i pomoże przywrócić optymalny poziom pH pochwy.

Bardzo ważna jest dieta - racjonalna, dobrze zbilansowana, różnorodna, bogata w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste oraz produkty z probiotykami (jogurty, maślanki, kefiry).  Funkcjonowanie naturalnej flory bakteryjnej pochwy można wspierać probiotykami z apteki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA