Problemy z zasypianiem u dzieci. Jak sobie z nimi radzić?

Problemy z zasypianiem dzieci są zmorą wielu rodziców. Mogą towarzyszyć od narodzin malucha, ale i pojawić się na każdym kolejnym etapie rozwoju. Jakie są tego przyczyny? Co robić, by wieczory nie przypominały bitwy o pójście spać? Co poradzić na problemy z zasypianiem u dzieci?
Zobacz wideo

Problemy z zasypianiem u dzieci

Noworodek przesypia niemal cała dobę. Kiedy maluch rośnie, rozwija się i nabiera nowych umiejętności, czas aktywności i czuwania wydłużają się. Z czasem zmniejsza się liczba drzemek i pojawiają się problemy z zasypianiem, co niestety odbija się na kondycji tak dziecka, jak i jego rodziców. Sen w życiu dzieci pełni ważną rolę. Pozwala się zregenerować, odpocząć i nabrać sił na odkrywanie świata. To dlatego maluch, który ma problemy z zasypianiem, może być rozdrażniony i płaczliwy (a rodzice poirytowani).

Problemy z zasypianiem mogą pojawić się w każdym momencie życia dziecka, tak u niemowlaka, jak u dziecka rocznego czy dwulatka. Mały człowiek nieustannie rośnie i się zmienia, a każdemu etapowi rozwoju towarzyszy wiele specyficznych problemów, także ze snem czy zasypianiem.

Problem z zasypianiem - przyczyny

Problemy z zasypianiem u dzieci mogą mieć wiele przyczyn. Trzeba też pamiętać, że co innego może być powodem kłopotów u niemowlaka, roczniaka czy dwulatka.

Może się zdarzyć, że problemy z zasypianiem u niemowlaka wywołuje kolka niemowlęca, ból brzucha, wyrzynające się zęby lub katar, czyli dolegliwości zdrowotne. Być może maluch jest głodny, chce mu się pić, ma mokrą pieluszkę, jest mu za gorąco lub nie chce rozstawać się z mamą - po prostu pragnie się do niej przytulić.

Im dziecko starsze, tym wachlarz przyczyn wydaje się być szerszy i bardziej zróżnicowany. Na pewnym etapie życia dziecka pojawiają się problemy z zasypianiem, ponieważ maluchowi… zwyczajnie szkoda czasu na sen. Świat jest taki ciekawy, wokół jest tyle rzeczy do odkrycia, dlatego żal próżnować.

Na jakość snu i problemy z zasypianiem mają też wpływ bodźce, które w ciągu dnia docierają do dziecka. Zdarza się, że maluch nie może zasnąć, ponieważ było ich tak dużo, że trudno mu się wyciszyć. To dlatego czasem dzieci zamiast zasypiać wygłupiają się i baraszkują - odreagowują w ten sposób, pozbywają się napięcia z całego dnia.

Nie bez znaczenia jest tryb życia - zarówno aktywność w ciągu dnia, jak i to, ile dziecko śpi. Zbyt krótkie bądź zbyt długie drzemki zdecydowanie mogą przełożyć się na problemy ze spaniem.

Na problemy z zasypianiem dzieci w każdym wieku mogą wpływać niesprzyjające okoliczności - pojawienie się gości, zbyt głośno włączony telewizor w mieszkaniu, zbyt wysoka temperatura w sypialni lub światło, które rozprasza. Być może maluch nie chce zostać sam w pokoju, bo się boi lub mu smutno, stąd jego niekończące się prośby o picie, buziaka na dobranoc czy czytanie książeczki.

Problemy z zasypianiem u dzieci. Jak sobie z nimi radzić?

Aby poradzić sobie z problemami z zasypianiem u dzieci - od niemowlaka do dwulatka - należy obserwować malucha, a proces zasypiania wziąć pod lupę. Może ustalona pora na sen jest nieodpowiednia? Dziecko położone spać za wcześnie kręci się, zabiega o uwagę, płacze lub bawi się w najlepsze. Z kolei położone spać zbyt późno nie może zasnąć... ze zmęczenia.  Aby uniknąć problemów z zasypianiem należy ustalić stałą, optymalną godzinę na pójście do łóżka. Warto też przyjrzeć się otoczeniu. Może w sypialni jest coś, co dziecko drażni bądź rozprasza - może jest za jasno, za ciemno bądź zbyt gorąco?

Należy pamiętać, by przed snem, a także w późnych godzinach popołudniowych nie dostarczać dziecku zbyt wielu wrażeń - wówczas warto zając się czymś, co tonuje, uspokaja i wycisza. Czytanie książeczek, układanie puzzli czy rysowanie mogą ułatwić sprawę i zaradzić problemom z zasypianiem.

Z pewnością zbawienny wpływ zarówno na zasypianie, jak i samopoczucie oraz poczucie bezpieczeństwa dziecka ma regularny, przewidywalny rytm dnia, a także codzienne wieczorne rytuały. Rytm wieczora, stałe punkty w rodzinnym grafiku, czyli rytuały związane z nocnym odpoczynkiem są bardzo ważne dla dziecka - ułatwiają przejście z dziennej aktywności do snu. Kąpiel, jedzenie, przebieranie, masowanie, czytanie książeczek, śpiewanie kołysanek, przytulanie - każda rodzina ma swój sposób na miłe zakończenie dnia. Zdecydowanie warto go wypracować i przestrzegać.

Jak pokonać problemy z zasypianiem? Nie ma jednej, uniwersalnej recepty. Na wiele niemowlaków świetnie wpływa ciasne owinięcie w kokon, inne dzieciaki koi bliskość rodziców – wspólne leżenie w łóżku bądź trzymanie się za ręce. Niektóre maluchy zasypiają tylko z dźwiękiem, np. białym szumem, a inne potrzebują obecności smoczka. Każdy rodzic, który zmaga się z problemem zasypiania u dziecka powinien wypróbować kilka metod i wybrać tę, która się sprawdza.

Więcej o:
Copyright © Agora SA