Kołysanki dla dzieci - dlaczego warto je śpiewać

Kołysanki dla dzieci zna każdy, ponieważ są wszechobecne - towarzyszą maluchom na całym świecie. Te urocze piosenki o prostych tekstach i łagodnej melodii pełnią w życiu dzieci i ich rodziców dużą rolę. Nucone na dobranoc niosą ze sobą wiele korzyści, nie tylko przygotowują do snu. Czy wiesz, dlaczego warto śpiewać kołysanki dla dzieci?

Kołysanki dla dzieci to krótkie utwory muzyczne o nieskomplikowanych tekstach i spokojnej melodii. Swe korzenie mają w pieśniach ludowych - mamy śpiewają je swoich maluchom od wieków, by je wyciszyć i pozwolić zasnąć spokojnym snem.

Kołysanki - ich miarowy rytm i melodia imitująca bujanie w ramionach - przygotowują do snu, tonują i relaksują. Te krótkie utwory, nucone przyciszonym głosem, mają wielką moc, dlatego zdecydowanie powinniśmy śpiewać je dzieciom. Czy wiesz dlaczego warto śpiewać kołysanki dla dzieci?

Dlaczego warto śpiewać kołysanki dla dzieci?

Jeśli kołysankom dla dzieci przyjrzeć się bardziej wnikliwie, można w nich dostrzec nie tylko użyteczną śpiewaną poezję dziecięcą, a i docenić aspekt psychologiczny.

Kołysanki dla dzieci tworzą codzienne rytuały

Kołysanki wraz z pachnącą kąpielą, czytaniem bajki i buziakiem na dobranoc tworzą codzienne, wieczorne rytuały. Te z kolei dają dziecku poczucie stabilizacji, przewidywalności i bezpieczeństwa. Tworzą niepowtarzalną atmosferę i pięknie zapisują się we wspomnieniach.

Kołysanki budują więź między dzieckiem a rodzicem

Kiedy mama czy tata śpiewają kołysankę dziecku, pielęgnują więzi, budują relacje - rodzi się bliskość i zaufanie. Dziecko wie, że jest kochane, obdarzone uwagą, czułością i miłością. Czuje się bezpieczne i ważne. Ponieważ wartościowe relacje między ludźmi lubią bliskość, serdeczną atmosferę i czas na wyłączność, warto wykorzystać moment przed zaśnięciem właśnie na tworzenie i pielęgnowanie więzi. Śpiewanie kołysanek to wasza specjalna, wyjątkowa chwila.

Kołysanki mają wpływ na rozwój dziecka

Śpiewanie na dobranoc wpływa na:

 • rozwój dziecka. Gdy maluch słucha kołysanek, w jego mózgu powstają szczególne połączenia nerwowe. Ich wyjątkowość polega na tym, że tworzą się tylko w taki właśnie sposób, czyli poprzez ekspozycję na muzykę i wyłącznie we wczesnym dzieciństwie. Im jest ich więcej, tym większy potencjał rozwoju mózgu do uczenia się. Ponieważ muzyka ma także wpływ na procesy pamięciowe, im wcześniej dziecko słucha kołysanek, tym lepiej dla jego pamięci;
 • rozwój samokontroli i regulacji emocji;
 • rozwój mowy i poznawanie języka. Podczas śpiewania kołysanek dziecko uczy się słów, bo te łatwo zapadają w pamięć. Dzięki temu łatwiej mu je później rozpoznać, zrozumieć i używać w codziennych sytuacjach;
 • umiejętność koncentracji i słuchania oraz rozumienia tego, co maluch słyszy;
 • rozwój motoryczny, ponieważ towarzyszące nuceniu kołysanie ma korzystny wpływ na rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej;
 • rozwój słuchu muzycznego oraz poczucie rytmu;
 • zdrowie: kołysanki koją ból fizyczny, tonują emocje i niepokój, mogą regulować układ wegetatywny i wzmacniać układ immunologiczny;
 • samopoczucie rodziców. Okazuje się, że śpiewanie i słuchanie kołysanek koi, relaksuje, wprawia w dobry nastrój, wpływa na regulację emocji, wycisza i rozluźnia nie tylko dzieci, ale także mamę czy tatę.

Kołysanki dla dzieci - co śpiewać na dobranoc?

Dzieci są wdzięczną publicznością, a kołysanki po prostu uwielbiają. To dlatego tak naprawdę nie jest ważne, czy rodzic umie śpiewać, czy też na ucho nadepnął mu słoń.

Nie jest też istotne, jakie - w takt melodii - padają słowa. Malucha bowiem nie mniej niż klasyczne, doskonale wszystkim znane kołysanki, ucieszą wersje autorskie. To dlatego mama czy tata mogą tworzyć swoje opowiastki i śpiewać, co im w duszy gra. O czym pamiętać, wymyślając swoją kołysankę? By była spokojna, w rytmie serca i jednostajna - bez zbędnej dynamiki i zmian.

Zawsze warto śpiewać kołysanki, które doskonale znamy, ponieważ od zawsze śpiewają je rodzice czy dziadkowie. Najpopularniejszymi polskimi tytułami są:

 • "Aaa, kotki dwa",
 • "Ach, śpij kochanie",
 • "Z popielnika na Wojtusia",
 • "Był sobie król",
 • "Dorotka",
 • "Idzie niebo ciemną nocą",
 • "Kołysanka dla okruszka".

Wykorzystać możemy też... kolędę "Lulajże, Jezuniu", która jest swojego rodzaju kołysanką, kojącą do snu nowo narodzonego Jezusa.

Fenomen kołysanek polega na tym, że czasem czarodziejską moc ma najprostszy w świecie repertuar, złożony z jednej doskonale wszystkim znanej zwrotki, powtarzanej niczym mantra:

Aaa, kotki dwa,
Szarobure obydwa,
Nic nie będą robiły,
Tylko ciebie bawiły.

To także może cię zainteresować:

Przedszkolaki śpiewają ulubione piosenki. "Ja mam ulubioną piosenkę o kaczkach i krasnoludkach"

Więcej o:
Copyright © Agora SA