Okiem taty: pomysły na zimę

Zimą trudniej zorganizować czas maluchom. Na plac zabaw za zimno. Ale ile można siedzieć w domu? Warto przyjrzeć się ofercie lokalnych domów kultury.

ŚNIEŻNE SZALEŃSTWO

Jeśli do tej pory nie kupiliście sanek, to warto teraz sie tym zająć. A jeżeli szukacie czegoś oryginalnego i możecie wydać dużo pieniędzy, to naprawdę jest w czym wybierać.

Swój model do ślizgania wypuściło m.in. BMW. Dziecięcy skuter śnieżny tej firmy można kupić za około 350 zł. Ma kierownicę sterującą przednią płozą, amortyzację, ergonomiczne siedzenie i... klakson.

Dla starszych dzieci można pomyśleć o airboardzie, czyli odpornej na przebicia dmuchanej poduszce z uchwytami, na której zjeżdża się na "śledzia", czyli głową do dołu. Na najszybszych modelach dla dorosłych można pędzić nawet z prędkością ponad 100 km/godz. Oczywiście airboardy dla dzieci są znacznie wolniejsze i bezpieczniejsze, choć na nich też koniecznie trzeba jeździć w kasku.

APLIKACJA DZIECIOCIUSZEK.PL

Dzieci tak szybko rosną! Moja córka ma spodnie, które założyła raz, bo po miesiącu już z nich wyrosła! Z pomocą w aktualizowaniu garderoby przychodzi aplikacja dzieciociuszek.pl . To serwis służący sprzedawaniu i kupowaniu używanych ubranek. Ofert jest mnóstwo. Wybieramy płeć dziecka i kategorię ubrania, w której chcemy szukać. Jest też opcja sprzedawania. Zabieram się za przegląd garderoby córki. Przyda się przewietrzyć jej szafę.

ZAJĘCIA DLA NAJMŁODSZYCH

Ze zdumieniem odkryłem, że w domach kultury prowadzone są zajęcia już dla kilkumiesięcznych dzieci. Półrocznego niemowlaka można zapisać na przykład na zajęcia Musical Babies. Dzieci uczą się rymowanek po angielsku, grają na prostych instrumentach, biorą udział w zabawach ruchowych.

Zajęcia dla niemowlaków organizowane są też przez prywatne świetlice lub kawiarnie. Jedna powstała na moim osiedlu. Mają zajęcia dla dzieci w wieku 6-18 miesięcy. Np. "Od grzechotki do dyrygenta - Rytmikę dla smyka" albo "Mini Smyk - 5 zmysłów". Na tych ostatnich maluchy odkrywają kolory, poznają różne faktury i zapachy, a nawet uczą się odróżniać zimne od ciepłego. Najważniejsze, że spędzają czas z innymi dziećmi. Przyda im się taka zaprawa przed pójściem do przedszkola.

TĘCZOWA PIANA

Piana w kąpieli jest fajna, to wiadomo. A jakby była kolorowa? Poznajcie kolejny sposób na świetną zabawę w wannie. Wymyśliła go Asia Citro prowadząca bloga funathomewithkids.com. Pianę robi, miksując płyn do mycia naczyń z wodą i barwnikami spożywczymi. Można je kupić także w Polsce; używają ich np. cukiernicy do barwienia ciastek lub lodów. W kilka minut mamy wannę pełną piany w najróżniejszych kolorach. Dzieci uwielbiają mieszać barwniki, więc warto taką kolorową kąpiel wykorzystać do pokazania im, jak otrzymać nowe barwy poprzez łączenie kolorów.

KASK DO NAUKI CHODZENIA

Moja córka Zosia uczy się chodzić, więc jestem na etapie kupowania blokad do szafek i osłon na narożniki oraz ostre krawędzie. Szukając ich, przypadkiem trafiłem na kask do nauki chodzenia firmy Thudguard. Wymyśliła go Szkotka Kelly Forsyth-Gibson, matka trójki dzieci, które chyba mocno obijały się podczas stawiania pierwszych kroków.

Kask ma otwory wentylacyjne, jest ultralekki (100 gram) i elastyczny, więc "rośnie" wraz z głową dziecka. Ma sporo zalet. Mimo to nie jestem pewien, czy takie rozwiązanie przysłuży się dziecku. No i jestem pewien, że moja córka zdejmowałaby sobie ten kask z głowy.

ELEKTRONICZNA SKARBONKA

Takie mamy czasy, że nawet skarbonka jest naszpikowana elektroniką. W wieczku zamontowany jest czytnik rozpoznający monety. Po wrzuceniu pieniążka wyświetla, jaki nominał wpadł do środka, i podaje, jaką sumę udało się zebrać do tej pory. Taka skarbonka uczy dziecko oszczędności i uświadamia mu wartość pieniędzy. No i ma szansę dłużej przetrwać. Tradycyjna porcelanowa świnka skarbonka często jest przecież przedwcześnie rozbijana, bo nigdy nie wiadomo, ile już się uzbierało.

W sklepach internetowych dostępne są skarbonki w kształcie słoika, świnki i krowy. Ale przed zakupem warto doczytać, czy czytnik rozpoznaje polski bilon. Niektóre sklepy sprzedają bowiem skarbonki liczące tylko euro.

Słoik rozpoznający polskie monety kosztuje ok. 40 zł. Można go kupić m.in. na szafazabawek.pl i toys4boys.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.