Polscy uczniowie słabi fizycznie? W testach byli znacznie gorsi niż dziesięciolatkowie z 1979 roku

Wyniki badań przeprowadzonych przez Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie nie napawają optymizmem. Wynika z nich, że współcześni dziesięciolatkowie są znacznie słabsi niż ich rówieśnicy w przeszłości.

Akademia Wychowania Fizycznego co dekadę przeprowadza badania na reprezentatywnej grupie polskich dziesięciolatków. Ostatnie testy przeprowadzono w 2018 roku w ramach projektu Aktywne Szkoły Multisport. W ich trakcie przeanalizowano wyniki sportowe blisko dziesięciu tysięcy polskich uczniów. Przedstawiono je podczas konferencji podsumowującej akcję, która odbyła się w połowie lutego tego roku w Warszawie.

Zobacz wideo

Badania sprawności fizycznej dzieci warszawska AWF prowadzi od ponad trzydziestu lat. Daje to możliwość dokonywania licznych porównań i obserwacji zmian, które dokonują się na przestrzeni lat. 

Niepokojąca tendencja

Z ostatnich badań wynika, że sprawność fizyczna polskich dzieci jest na coraz niższym poziomie. Przykładowo - współczesnemu dziesięciolatkowi udaje się utrzymać w zwisie na drążku na ugiętych ramionach przez około osiem sekund. Dla porównania, dziesięciolatek w 1979 roku wytrzymywał prawie trzy razy dłużej. Obecnie przeciętny wynik dziesięciolatków w skoku w dal wynosi 149 centymetrów. Jest to prawie 10 centymetrów mniej niż pod koniec lat 70. XX wieku. 

Warto wspomnieć, że z porównań, których dokonali autorzy badań, wynika, że dziesięciolatkowie z 1979 roku byli sprawniejsi o 1,8 procent niż ich rówieśnicy przebadani w 1999 roku. Jeszcze gorzej było dziesięć lat później. Dzieci przebadane w tym okresie były o 4,5 procent mniej sprawne niż te w 1979 roku.

Czym to grozi?

Główną przyczyną problemu jest zbyt mała aktywność fizyczna. Jak przyznają autorzy badań, kiedyś dzieci miały znacznie więcej okazji do tego, by jej zażywać. Obecnie zaledwie 20 procent z nich jest aktywnych fizycznie przez godzinę dziennie. Brak ruchu może prowadzić nie tylko do nadwagi lub otyłości, lecz także do osłabienia sprawności fizycznej. 

Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony projektu Aktywne Szkoły Multisport:

Aktywne dzieci osiągają lepsze wyniki w szkole, są silniejsze psychicznie i lepiej radzą sobie w relacjach z rówieśnikami. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dzieci powinny się ruszać co najmniej 60 minut dziennie, codziennie. Wynika to nie tylko z dbałości o sprawność fizyczną, ale też o prawidłowy rozwój i optymalną pracę młodych mózgów.

Zobacz także:

Więcej o: