79 proc. rodziców przekarmia swoje dzieci. Jak powinny wyglądać prawidłowe porcje? [ZDJĘCIA]

Co czwarte dziecko w Polsce boryka się z nadwagą lub otyłością. Takich statystyk nie mieliśmy do tej pory nigdy. Powód? "Śmieciowe" jedzenie, mało ruchu i zbyt duże porcje żywności. Zobacz, ile twoje dziecko powinno jeść naprawdę.

W Wielkiej Brytanii ok. 30 proc. dzieci ma nadwagę lub otyłość. Dużo. Jednak nie są w tym trendzie osamotnione, gdyż nasze pociechy powoli doganiają brytyjskich kolegów. Według danych Instytutu Żywienia i Żywności z 2015 r., aż 22 proc. dzieci w naszym kraju waży za dużo. Przoduje województwo mazowieckie, gdzie aż 32 proc. dzieci boryka się z nadmierną masą ciała. Eksperci twierdzą, że jeżeli nie zahamujemy tej tendencji, dobijemy do niechlubnej światowej czołówki.

Jedz, bo nie urośniesz

Powodem jest zazwyczaj nadmiar "śmieciowych" produktów, brak ruchu oraz za duże porcje jedzenia. Brytyjska organizacja Infant & Toddler Forum (ITF) przeprowadziła ankietę, która miała określić poziom świadomości rodziców względem tego, jakiej wielkości porcje powinny spożywać ich dzieci. Pod lupę wzięto 1000 osób, których pociechy znajdują się w przedziale wieku 1-4 lata. Wnioski? Przerażające. Aż 79 proc. rodziców podaje swoim dzieciom zbyt duże porcje jedzenia.

Otyłość dzieciOtyłość dzieci rys. Arkadiusz Gadaliński rys. Arkadiusz Gadaliński

W Polsce problem zaczyna się już w wieku niemowlęcym. - Badania wykazały, że ponad 60 proc. dzieci w wieku 6 i 12 miesięcy zjada 7 lub więcej posiłków. A maluch w tym wieku powinien jeść tylko 5 razy dziennie! Częstym nieporozumieniem jest też przygotowywanie mleka modyfikowanego lub kaszek niezgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zdarza się, że rodzice w dobrej wierze wsypują więcej lub mniej miarek proszku niż zaleca producent do przyrządzenia posiłku. Jednak "więcej" czy "mniej" nie znaczy w tym wypadku "lepiej" - informuje prof. Hanna Szajewska. Tymczasem już tak małe dziecko jest w stanie nam zakomunikować, że ma dość. - Warto nauczyć się rozpoznawać sygnały świadczące o sytości malucha. Jeżeli dziecko podczas karmienia zasypia, grymasi, zwalnia tempo jedzenia, przestaje ssać, wypluwa smoczek, odpycha łyżeczkę, zaciska usta, to sygnalizuje rodzicom, że nie chce już jeść.

Chipsy i czekolada

Brytyjskie badania pokazują, że również dzieciom starszym, które są w stanie jasno komunikować o poczuciu sytości, nie odpuszczamy. Aż 73 proc. dorosłych uważa, że ich pociecha odchodzi od stołu, choć spożyła za mało.

Ponadto rodzice coraz rzadziej limitują dzieciom tłuste i cukrowe przekąski. Około 45 proc. badanych przyznało, że regularnie pozwala, aby ich dziecko jadło chipsy 2-3 razy w tygodniu, 17 proc.: 4-6 razy w tygodniu, a 6 proc. podaje maluchom chipsy każdego dnia. Tylko dwóch na 10 rodziców limituje dzieciom słoną przekąskę, pozwalając im zjeść ją 1 raz w tygodniu.

Badacze z Infant & Toddler Forum przygotowali zdjęcia poszczególnych produktów, informujące o zalecanych wielkościach porcji jedzenia dla dzieci w wieku 1-4. Nie należy się nimi sugerować w 100 proc., gdyż wiele zależy od wzrostu i poziomu aktywności dziecka. Stanowią one jednak bazę, która jest dla rodziców wskazówką i ostrzeżeniem, czy posiłki, które podają dziecku, nie są zbyt duże. W szczególności tyczy się to przekąsek typu chipsy i czekolada.

TUTAJ OBEJRZYSZ POZOSTAŁE SUGESTIE DOTYCZĄCE WIELKOŚCI PORCJI POSZCZEGÓLNYCH PRODUKTÓW

infantandtoddlerforum.org

Więcej o:
Copyright © Agora SA