Akcja "Plecaczek dla dzieciaczka" - tak możemy pomóc najmłodszym Ukraińcom. Internauci: "Świetna robota!"

Mamy najlepiej wiedzą, czego na co dzień potrzebują dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Akcja "Plecaczek dla dzieciaczka" polega na wręczaniu najmłodszym uchodźcom z Ukrainy wyposażonych plecaczków.

Więcej o aktualnej sytuacji na Ukrainie na Gazeta.pl

Ukraińcy, którzy aktualnie trafiają do Polski, to głównie kobiety i dzieci. Nasz rząd szybko umożliwił wysłanie najmłodszych uchodźców do polskich placówek - szkół, przedszkoli i żłobków. Maluchy są jednak wciąż w niełatwej sytuacji - przestraszone, w nowym otoczeniu, nie znają języka. Akcja "Plecaczek dla dzieciaczka" pozwoli im pewniej stawić czoła wyzwaniom w pierwszych, najtrudniejszych dniach w nowych placówkach.

Mały, kolorowy plecaczek staje się symbolem bezpieczeństwa i pozwala na chwilę zapomnieć o wszystkich złych wydarzeniach. Pomysł jest bardzo prosty i nie wymaga ogromu nakładu!

- czytamy na Facebookowym profilu akcji.

Od jakiego wieku dziecko samo w domu?Dziecko samo w domu. Rodzice lekceważą prawo. "Nieodpowiedzialność"

Akcja "Plecaczek dla dzieciaczka" przybiera coraz większe rozmiary

Pod koniec lutego w Oławie i Trzebnicy (woj. dolnośląskie), kilka mam stwierdziło, że w ten sposób spróbują wesprzeć ukraińskie dzieci, które trafiają w ich okolice. 

Mamy już wielu partnerów, głównie przedszkola, ale też prywatnych. Wczoraj przyłączyła się wspólnota kościelna we Wrocławiu. Zasięg naszej akcji stale rośnie

- powiedziała nam jedna z mam koordynujących "Plecaczek dla dzieciaczka" w województwie dolnośląskim. Plecaczki wypełniają się też w wielu innych miastach, m.in. w Bystrzycy, Żmigrodzie, Miliczu i na bieżąco trafiają w ręce małych uchodźców.

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

Co znajduje się w plecaczkach?

Ich wyposażenie jest ściśle określone. Powinny się w nich znaleźć: 

  • małe opakowanie kredek lub flamastrów,
  • kolorowanka,
  • soczek lub mała woda,
  • coś słodkiego,
  • paczka nawilżanych chusteczek,
  • mała maskotka lub inna zabawka.

Koordynatorki zwracają uwagę, żeby nie wkładać do plecaków pieniędzy, ani żadnych symboli religijnych. Przypominają też, że plecaki nie muszą być nowe, ale powinny być w idealnym stanie. 

Dziewczynka wielokrotnie powtarzała, że to ona jest na zdjęciu.Dziewczynka podniosła rodzinne zdjęcie. Jej słowa przeraziły mamę

Nie tylko dla przedszkolaków

Akcja "Plecaczek dla dzieciaczka" obejmie też starsze dzieci, te, które idą do polskich szkół.

Oprócz małych plecaczków zbieramy również te troszkę większe, dla starszych dzieci. Jeżeli ktoś z Was ma do oddania plecak, którego już nie używa w stanie bardzo dobrym (czysty), to chętnie go przyjmiemy. Fajnie gdyby w środku znalazło się coś słodkiego

- czytamy w jednym z ostatnich postów.

Robicie super robotę! Dwóch chłopców w Krzykowie mega uśmiechniętych i zadowolonych po otrzymaniu własnych plecaczków

- pochwalił akcję jeden z intarnautów. 

Więcej o: