W pierwszej kolejności należy pamiętać, że kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Należy też pamiętać że w polskim porządku prawnym nie ma czegoś takiego jak cisza nocna. To potoczny wymysł. Hałasować nie można o żadnej porze, nie tylko między 22.00 a 6.00.
Z kolei kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, także podlega karze, w tym przypadku grzywny albo karze nagany. Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
Nie jest też tak, że możemy zażywać kąpieli tam gdzie najdzie nas na to ochota. Ten kto bowiem kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Karze będziemy podlegać także wtedy gdy umyślnie zanieczyścimy wodę w pływalni, kąpielisku lub w innym obiekcie o podobnym przeznaczeniu.
Przeczytaj także: Dziecko się krztusi, topi, albo mdleje, a rodzice nie wiedzą, co robić. Szybki wakacyjny kurs pierwszej pomocy
Ostrożnym trzeba być także z rozpalaniem ogniska. Zamiast miłej rodzinnej atmosfery możemy doczekać się grzywny. Kto bowiem na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega nawet karze aresztu, ale też grzywny albo karze nagany.
Należy także uważać na samodzielne eskapady naszych pociech. Obowiązki te nie dotyczą tylko rodzica, ale każdego innego opiekuna. Kto przez rażące naruszenie obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej dopuszcza do popełnienia przez nieletniego czynu zabronionego przez ustawę jako przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe i wskazującego na demoralizację nieletniego, podlega karze grzywny albo karze nagany. Przede wszystkim ten, kto mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat siedmiu albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Przeczytaj także: Beztroskie zachowania, na które rodzice pozwalają dzieciom latem, a mogą skończyć się wypadkiem
Uważajmy też na spory sąsiedzkie. Kto bowiem w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności albo karze nagany.
Jeśli komuś z nas przydarzy się, że na terenach przeznaczonych do użytku publicznego niszczy lub uszkadza roślinność lub też dopuszcza do niszczenia roślinności przez zwierzęta znajdujące się pod jego nadzorem albo na terenach przeznaczonych do użytku publicznego depcze trawnik lub zieleniec w miejscach innych niż wyznaczone dla celów rekreacji przez właściwego zarządcę terenu, może spodziewać się grzywny.
Nie tylko wypada, ale i prawo nakazuje nam dbać o porządek. Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.
Grzywna grozi także za to, że nie będąc do tego uprawnionym albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjedzie ktoś z nas pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do nas lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawi pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym.
Quiz o grzybach dla długodystansowców. Myślisz, że wiesz o nich wszystko?
Prawo jest szczególnie surowe wobec tych, którzy śmiecą w lesie. Kto bowiem w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny.
Nawet ten, kto w lesie rozgarnia ściółkę i niszczy grzyby lub grzybnię, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Wreszcie nie wolno płoszyć zwierząt, ten, kto to robi w lesie, w sposób złośliwy, płoszy albo ściga, chwyta, rani lub zabija dziko żyjące zwierzę, poza czynnościami związanymi z polowaniem lub ochroną lasów, jeżeli czyn z mocy innego przepisu nie jest zagrożony karą surowszą, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Wiele osób może być zdziwionych że nawet spacer z psem podlega prawnej regulacji. Kto bowiem w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Autor: adwokat Bartosz Bator
To także może cię zainteresować: