Powody, dla których warto mieć dzieci [WASZYM ZDANIEM]

Zapytaliśmy naszych czytelników, co sprawia, że bycie rodzicami jest takie fajne. Co oni na to?
Dziecko w hamaku Dziecko w hamaku fot. Shutterstock

Rewolucja

Jedno jest pewne - nasi fani na Facebooku i użytkownicy forum "Małe dziecko" mają poczucie humoru i potrafią pięknie pisać o miłości rodzicielskiej. Kiedy twoje dziecko znowu zacznie płakać o trzeciej w nocy, kolejny raz zachowa się jak wzorcowy zbuntowany dwulatek lub wymaże flamastrami świeżo pomalowane ściany - ta lista może ci pomóc przypomnieć sobie, że bycie rodzicem ma też dobre strony. Całkiem sporo dobrych, wspaniałych i naprawdę miłych stron!

Weronika stwierdza krótko: wszystko jest najfajniejsze w byciu rodzicem! "A dlaczego warto? Bo życie przewraca się do góry nogami i patrzymy na nie z innej perspektywy - dobrze tego doświadczyć - człowiek przestaje być egoistą" - dodaje. Marta dorzuca, że najlepsze w byciu matką jest to samo, co w innych bliskich relacjach: "kontakt z drugą osobą, odkrywanie jej, wzajemne wspieranie w rozwoju".

dziecko na sankach dziecko na sankach fot. Shutterstock

Wspólne harce

Dzieci odmładzają. Shinee5 napisała na forum: "Wracam do korzeni - kiedy sama byłam dzieckiem. Dziś odkrywam ten świat znany mi przecież z nieznanej perspektywy - osoby dorosłej i dziwię się, jak to możliwe, że wydaje mi się ten świat nieznany, że na nowo muszę wszystko odkrywać... więc patrzę na swojego synka jak na siebie sprzed wielu lat i uśmiecham się sama do siebie, bo wracam do korzeni".

Maltry dodaje: "Wraz z dzieckiem pojawia się okazja, by przewartościować swój świat i na nowo ustalić priorytety - nagle tak wiele rzeczy stało się mało ważnych a dotychczasowe problemy stały się mniejsze.
I znajduje się czas na to, by przystanąć na chwilę i popatrzeć na mrówki, na nowo odkryć kolor jesiennych liści, poskakać przez kałuże...". Eliza stwierdza, że najlepsze w byciu rodzicem jest to, że człowiekowi znowu wypada jeździć na sankach. Aleksandra napisała na naszym profilu na Facebooku, że narodziny córki dały jej i jej partnerowi ogromną siłę do działania w życiu: "do tej pory żyliśmy, bo żyliśmy, a odkąd urodziłam, każdy dzień jest najlepszym dniem w naszym życiu".

Matka z niemowlęciem Matka z niemowlęciem fot. Shutterstock

Nowe doznania

Kiedy mówimy o swoich dzieciach, nie sposób nie wspomnieć o uczuciach. Anna podkreśla, że to właśnie ten rodzaj miłości sprawia, że bycie rodzicem jest wspaniałe: "Oczywiście kocham całą moją rodzinę, ale po urodzeniu dziecka dowiedziałam się, że kochać można jeszcze bardziej, mocniej... 'kocham Cię mamo', przytulenie, całus... Śmiech dziecka jest naprawdę niesamowity. Tupot małych nóżek rano i 'jest jasno, czas wstawać'.

Choć bycie rodzicem nie składa się tylko z miłych momentów to zdecydowanie tych wspaniałych jest więcej" - stwierdza na Facebooku Anna. Internautka o nicku joxanna tak pisze na naszym forum o powodach, dla których warto zostać rodzicem: "Nowa przygoda życiowa, nowy etap w życiu. Zupełnie inne zajęcia, inne rozrywki, inni ludzie, inne tempo życia. Jedni dojrzewają np. do paralotniarstwa i zmienia im się towarzystwo, styl życia, sposób myślenia, a inni do dziecka. Ja to lubię to, że na nowo analizuję różne rzeczy, które jako dorosłej, wydawały mi się oczywiste. Dlaczego nie można narzucać swojego zdania? Dlaczego należy chodzić do szkoły? Niby oczywiste odpowiedzi, ale jak przychodzi do wyjaśnienia dziecku to nagle się okazuje, że wcale nie".

śmiejące się niemowlę śmiejące się niemowlę fot. Shutterstock

Bezzębny uśmiech

Na youtube można znaleźć tysiące filmików ze śmiejącymi się dziećmi, a w przeprowadzonym przez naukowców z Newcastle University (Wielka Brytania) badaniu, okazało się, że dziecięcy śmiech jest jednym z 4 najprzyjemniejszych dźwięków na świecie. Ci z was, którzy mają w swoim otoczeniu dziecko, zapewne wiedzą, jak bardzo zaraźliwy bywa śmiech dziecka. Nic więc dziwnego, że wielu pytanych przez nas rodziców wspomina właśnie o uśmiechu swojego dziecka.

Monika ujmuje to tak: "(najfajniejszy jest) uśmiech bezzębnej Gabryśki, jak otworzy oczka". Magdalena mówi, że ten uśmiech ma terapeutyczne działanie: "sprawia, że człowiek myśli, iż jeśli są tak piękne rzeczy jak śmiech dzieci, to jest nadzieja na lepsze jutro". Kotkowa pisze na forum o wzruszeniu, które towarzyszy rodzicom: "Widać w dziecku częściowo własne odbicie, jak tak czasem patrzę na synka to wzrusza mnie, że jest jakby częścią mnie, że jest tak podobny, że ma różne moje cechy, cieszę się, że dałam nowe życie, że dzięki mnie istnieje nowy człowieczek. To też radość z wychowywania, pokazywania świata, kształtowania wartości w nowym człowieku tak, jak my uważamy. Radość z jego rozwoju, postępów. No i poczucie, że jest ktoś, kto zawsze mnie kocha, że już zawsze będę potrzebna, że jestem najważniejsza i jedyna mimo różnych wad".

Pierwsze kroki Pierwsze kroki fot. Shutterstock

Pierwsze momenty

Karol zauważa, że dziecko "znacznie poprawia więzi między rodzicami i uczy przede wszystkim miłości, takiej prawdziwej miłości, bez żadnych limitów". Marta Anna z kolei uważa, że warto mieć dzieci dlatego, że zmieniają sposób, w jaki postrzegamy świat: "Po urodzeniu dziecka muszę chociaż ramowo planować dzień - więc uczę się dobrej organizacji i planowania. A te pierwsze momenty w życiu dziecka: pierwszy uśmiech, pierwsze 'mama', pierwsze kroczki to niezapomniane chwile. Owszem, są też gorsze momenty, takie jak choroba, złe samopoczucie, ale one uczą mnie odpowiedzialności, wzmagają troskę i mobilizują do poszerzania mojej wiedzy".

Blaszany_dzwoneczek wyznaje na forum: "Jak się rodzi dziecko to rodzina się powiększa o nowego wartościowego, ciekawego, kochanego człowieka. A najfajniejsze jest to, że można obserwować jak się ten mały człowiek rozwija pod naszymi skrzydłami i mu w tym towarzyszyć".

Śpiące dzieci Śpiące dzieci fot. Shutterstock

Odpoczynek

Kiedy dzieci będą wystawiać naszą cierpliwość na ciężką próbę, pewnym pocieszeniem może być fakt, że nie ma nic fajniejszego niż ta chwila, kiedy płaczące i marudzące maluchy w końcu zasypiają, a dom pogrąża się w upragnionej ciszy. Bartosz na pytanie o to, co jest najfajniejsze w byciu rodzicem, odpowiada krótko:  "dziecko idzie spać, a my mamy czas dla siebie". Danuta dorzuca, że bez dzieci świat byłby nudny, a Barbara stwierdza przewrotnie, że warto mieć dzieci, bo ktoś musi w przyszłości pracować na emerytury.

Dorota tłumaczy: "Kiedy rechocze do rozpuku albo mnie mocno przytula, to są najlepsze chwile. Trochę mniej kiedy marudzi bez końca i sam nie wie czego chce". "Dziecko to najfajniejsze Furbies, jakie można sobie wyobrazić" - tak Camel_3d odpowiada na forum na nasze pytanie. Trudno się z tą opinią nie zgodzić!

Więcej o: