1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Największe niespodzianki po urodzeniu dziecka - ranking matek

Co okazało się największym zaskoczeniem dla mam, które urodziły swoje pierwsze dziecko?
Noworodek Noworodek Fot. Shutterstock

Miejsce 6: Chwilowa bezradność

 

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.plŁukasz Kmieć

 

Większość z nas przez cały okres ciąży przygotowuje się do zostania matką - czyta książki i czasopisma, czerpie wiedzę z Internetu i od znajomych mam, uczęszcza do szkół rodzenia. A potem... dziecko leży obok nas w szpitalu, a w głowie pojawia się masa myśli, nieznanych wcześniej uczuć i wątpliwości: czy sobie poradzę? Co dalej? Tomek, ojciec Poli, opowiada, że on i jego partnerka najbardziej byli zdziwieni tym, że pozwolono im wyjść ze szpitala z takim maluchem: - Pomyśleliśmy wtedy: "Jak to? Dali nam ją do domu?" - wspomina ze śmiechem. Podobne wspomnienia ma Ola: - Weszliśmy do pustego mieszkania, z małym w swoim foteliku samochodowym... Spojrzeliśmy na siebie, a mój mąż zapytał: "I co teraz?" - opowiada - To było takie dziwne nie mieć w pobliżu położnych i pielęgniarek, które mówiłyby nam co robić!

Przeczytaj odpowiedzi lekarzy na pytania dotyczące porodu.

Mleko niemowlę Mleko niemowlę fot. Shutterstock

Miejsce 5: Fizjologia

Wiele bezdzietnych kobiet nie może nadziwić się młodym matkom, że te poświęcają tyle czasu na rozprawianie o czynnościach fizjologicznych swoich niemowląt. Zarzekają się, że one nigdy nie będą tak robić. Do czasu, kiedy same zostają mamami i nagle okazuje się, że taka kupa na przykład - to bardzo poważna sprawa. Na forach internetowych skupiających rodziców niemowlaków, pierwszy rok upływa właśnie pod znakiem postów dotyczących tego produktu przemiany materii i jego koloru, zapachu, a nawet konsystencji. Obrzydliwe? Nie dla młodych rodziców! - Nigdy nie sądziłam, że widok kupy w pieluszce może mi sprawić tyle radości - śmieje się Iza. - Gdy dziecku udało się ją w końcu zrobić po całym tygodniu męczarni, w domu mieliśmy prawdziwe święto! Z kolei Justyna dodaje od siebie - Mnie najbardziej zdziwiło ulewanie! Myślałam, że dziecko może "wypluć" odrobinę mleka po jedzeniu, ale moja córka po prostu wylewała z siebie całe mleko przez cały czas! Wszystko mieliśmy poplamione: sofy, fotele, dywan, o ciuchach nawet nie chcę wspominać! Najdziwniejsze, że to wciąż była norma, a nie jakaś "wada systemu" - musiała dojrzeć. Przestała w końcu, kiedy się spionizowała...

Przeczytaj odpowiedzi lekarzy dotyczące pielęgnacji i rozwoju niemowlęcia

Mała balerina Mała balerina fot. Shutterstock

Miejsce 4: Upływ czasu

Wszyscy mówią o tym, że dzieci szybko rosną, że nie wiadomo, gdzie znika czas. Kiedy jest się mamą dwumiesięcznego niemowlęcia, które cierpi na kolki, trudno jest uwierzyć, że czas rzeczywiście szybko płynie - bo wizja kolejnych 30. wieczorów z rozpaczliwie płaczącym dzieckiem jawi się jako nieskończoność. Pewnego dnia przyłapujemy się na tym, że nasz bobas jest już przedszkolakiem, a pełne udręki noce to odległe wspomnienie... - Jestem zdumiona, że moje dziecko zaraz pójdzie do szkoły - mówi Agata. - Jak to w ogóle możliwe, przecież ja nie mogę być mamą 6-latka! Przecież dopiero co go urodziłam! To naprawdę dziwne uczucie, każe bardziej doceniać każdy dzień z maluchem. Cieszę się na nowe doświadczenia, ale żal mi trochę, że już nie mam takiego malutkiego dziecka... - wzdycha.

Mama i niemowlę Mama i niemowlę fot. Shutterstock

Miejsce 3: Plany

Przygotowywanie się do zostania rodzicem w dużej mierze upływa nam na planowaniu tego, co będziemy robić, czym karmić, jak podróżować, itp. Nie zmienimy swojego stylu życia, będziemy nadal udzielać się towarzysko, nasze dziecko będzie posłuszne, będzie spało w swoim łóżeczku, będę karmić piersią, nie będę karmić piersią... Przemyśleń jest wiele, a później okazuje się, że życie z dzieckiem każe wszystko zweryfikować. Dowiadujemy się, że ten mały człowiek nie daje się formować i kształtować według naszej woli, tylko ma swoją osobowość, potrzeby i upodobania, a życie pod jednym dachem będzie wymagać od nas sporej elastyczności. Iza opowiada o tym w ten sposób: - Byłam pewna, że dzieci mojej siostry są niegrzeczne, bo ona źle je wychowuje. Byłam przekonana, że moje będą słuchać, nie będą przeszkadzać i w ogóle miałam wszystkie odpowiedzi na wszelakie pytania związane z wychowaniem. Dopóki nie zostałam matką. Moja córka ma już 5 lat i każdego dnia swojego życia uciera mi nosa. I dobrze mi tak!

Eksperci odpowiedzieli na Wasze pytania o karmienie

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.pl dla rodziców niemowląt. Pobierz za darmo

Mama z niemowlęciem Mama z niemowlęciem fot. Shutterstock

Miejsce 2: Emocje

Słysząc deklaracje innych matek, że macierzyństwo odmieniło ich życie, że nigdy nie czuły takiej miłości i szczęścia, jak w relacjach z dziećmi - można odnieść wrażenie, że oto powtarzają wyświechtane frazy, które nie mają głębszego znaczenia. A jednak - urodzenie dziecka wywraca świat naszych emocji do góry nogami. Dobrze, kiedy są to uczucia pozytywne, ale, jak wiadomo, zdarzają się też te mniej wspaniałe. Jeśli chodzi o emocje, matki często podkreślają, że nie sądziły, że miłość może być tak intensywna w natężeniu, że dziecko rzeczywiście przewartościowuje cały świat. - Dopiero, gdy zostałam matką, słowa "miłość" i "szczęście" tak naprawdę nabrały dla mnie głębszego znaczenia. Mają teraz zupełnie inny wymiar. Zmęczenie i niewyspanie również. Bycie matką jest dla mnie najcudowniejszym doświadczeniem w życiu, ale jednocześnie najtrudniejszą pracą. - Justyna wspomina natomiast, że największym zaskoczeniem dla niej były emocje, których doświadczyła po każdym ze swoich dwóch porodów: - Zawsze słyszałam, że po urodzeniu dziecka momentalnie zalewa cię fala miłości - mówi. - I tego się spodziewałam! Tymczasem patrzyłam na te moje pomarszczone dzieciaczki i przede wszystkim odczuwałam zaciekawienie: "A więc to tak wyglądasz? Więc to Ty jesteś moim synem / córką?", a to intensywne uczucie pojawiało się w okolicy trzeciej doby po porodzie. Wcześniej zdecydowanie dominowało zdziwienie.

Przeczytaj porady eksperta dotyczące emocji mamy

Ziewające niemowlę Ziewające niemowlę fot. Shutterstcok

Miejsce 1: Sen

Niekwestionowanym zwycięzcą w kategorii rodzicielskich zadziwień pozostaje sen. Nie zrozumiecie, dopóki sami tego nie doświadczycie. Może będzie Was zadziwiać to, że dzieci tak mało sypiają albo to, że tak trudno zasypiają. Zapewne zdziwicie się, że dorosły jest w stanie przetrwać bez snu. Większość młodych rodziców fantazjuje o przespanej nocy. Chociaż jednej! Są też szczęśliwcy, którym trafiają się dzieci przesypiające noce - i oni pewnie też odczuwają zdziwienie! Kasia, mama półtorarocznej Hani, jest permanentnie niewyspana: - W podręcznikach piszą, że dzieci przesypiają noce od około 6 miesiąca - z podkreśleniem, że każde dziecko jest jednak inne... Hanka skończyła 18 miesięcy, a ja od porodu nie pamiętam, co to przespana noc - ba! przespane non stop 3 godziny! Jestem bardzo zmęczona, wyczerpana i zaskoczona, że można tak funkcjonować!

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.pl dla rodziców niemowląt. Pobierz za darmo

Bycie rodzicem to fascynująca przygoda, a lista rzeczy, które nas zadziwiają wydłuża się z każdym dniem, z każdą kolejną świeczką na urodzinowym torcie dziecka i z każdą kolejną umiejętnością przez nie zdobytą. Najważniejsze, żeby tych pozytywnych niespodzianek było jak najwięcej! I tego Wam właśnie życzę.

Sen matki jest uzależniony od snu dziecka. Eksperci odpowiedzieli na pytania rodziców, których dzieci miewają kłopoty ze snem. Przeczytaj

Więcej o:
Komentarze (27)
Największe niespodzianki po urodzeniu dziecka - ranking matek
Zaloguj się
 • glaznarzutowy

  Oceniono 139 razy 117

  Tylko dlaczego to jest ranking MATEK, a nie po prostu RODZICÓW? Tatusiowie, jak rozumiem, mają swoje dziecko w d*, sprawdzają tylko raz na jakiś czas, czy żyje?

 • nazwa_niepoprawna

  Oceniono 63 razy 51

  Autorkę zaskoczyło to, że dziecko nie ma przycisku 'ON/OFF'.

 • ewelinaa874

  Oceniono 47 razy 31

  Mnie zawsze dziwi narzekanie matek, że od tylu miesięcy nie przespały jednej nocy..Przepraszam bardzo, czy te matki wychowują dzieci same bez ojców? Rozumiem, że gdy kobiety się zamęczają tatusiowie śpią jak zabici?rozumiem karmienie, ale po odstawieniu dziecka można podzielić się opieką i na zmianę wstawać do maluszka.

 • kiloamper

  Oceniono 32 razy 22

  Już w trzeciej dobie? Mnie dopadło dopiero po 2 miesiącach, bo wcześniej to sam stres. Dopiero wtedy poczułam, że mam bobasa, że to moje i że jest więź. Myślałam, ze ze mną coś nie tak, zaczęłam robić wywiady wśród wszystkich matek dookoła i... to samo! Ta fala miłości to kit o zabarwieniu - obawiam się - silnie ideologicznym.

 • nineveh

  Oceniono 18 razy 16

  Drogie mamy, "ulewanie sie" jest normalne. Wylewanie sie z dziecka mleka w takiej ilosci, ze "wszystko jest poplamione" – NIE!!! Nie dajcie sobie tego wmowic! To moze byc spowodowane niedostatecznym rozwojem przelyku lub czesci zoladka, alergiami pokarmowymi. Czesc z tych problemow rozwiazuje sie sama, ale np ciche ulewanie moze spowodowac nawet zapalenia pluc.

 • vlaadmir

  Oceniono 26 razy 8

  Mnie dziwi, że niektórych dziwi "sen". Wielu chce mieć "grzeczne dziecko". Niestety są to często rezultaty niewłaściwego podejścia.

  Prosta obserwacja: czytając ten sam poradnik ludzie, chcąc stosować się do porad, zachowują się zupełnie odmiennie. I to jest problem. Ludzie mają swoją wizję. Gotową. A następnie wszystkie fakty, które obserwują i wszystko, co czytają dopasowują tak, aby zgadzały się z tym, co już uważają za właściwe.

  To podejście "z zamkniętą głową" to męczarnia i dzieci i rodziców. Weźmy na przykład "przejście od karmienia na żądanie do karmienia o stałych porach". To musi być robione cierpliwie i konsekwentnie. Zwłaszcza w nocy. W praktyce jednak, wiele matek na każde nocne stęknięcie podbiega bez chwili zastanowienia i wyjmuje dziecko do karmienia. I dziecko zamiast uczyć się spać, uczy się budzić.

  A dziecko w ogóle się uczy ciągle. Często jednak efekty nauki widać dopiero po pewnym czasie. I wtedy mówi się, że dziecko jest "niegrzeczne". Ale to dlaczego jest "niegrzeczne", to z jednej strony wielka tajemnica, a z drugiej wszędzie pełno prostych porad, jak temu zaradzić. Z reguły większość porad opiera się na tym, że dziecko ma widzieć coś innego, niż uważa że widzi.

  No i pytanie jedno powstaje. Pytanie wcale nie oczywiste: Kto się uczy? Dziecko, czy rodzic?

 • delfina77

  Oceniono 8 razy 4

  Dla mnie największym zaskoczeniem był horror porodu i karmienia piersią. Potem było już z górki...

 • 19akluk91

  Oceniono 4 razy 4

  A ja mam pytanie odnośnie snu dziecka. Mój synek od tygodnia zaczal spac od godziny 21-22 do godziny 6 bez przerwy. Dodam, że ma dopiero 8 tygodni. Nie wiem czy mam go budzic na nocne karmienie? Na wadze przybiera prawidłowo, karmie wyłącznie piersią.

 • domilika117

  Oceniono 10 razy 2

  nie jestem matką? jakoś nie jestem zaskoczona. od 6mc moje dziecko przesypia całą noc a wcześniej sypiało po 5-6 godzin ciągiem. może dlatego mam zdrowy obraz sytuacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX