Koniec z kombinowaniem. Szykują się zmiany w programie 500 plus. Kto na nich straci?

Sejmowa komisja przyjęła bez poprawek zaproponowane przez rząd zmiany w programie Rodzina 500 plus. Kogo najbardziej dotkną i co trzeba będzie udowodnić, aby dostać pieniądze?
 Na Opolszczyźnie aktywowano już prawie 90 tys. bonów turystycznych. Na Opolszczyźnie aktywowano już prawie 90 tys. bonów turystycznych. JAGODA GOROL

Koniec z kombinowaniem. Szykują się zmiany w programie 500 plus. Kto na nich straci?

Sejmowa komisja przyjęła bez poprawek zaproponowane przez rząd zmiany w programie Rodzina 500 plus. Kogo najbardziej dotkną i co trzeba będzie udowodnić, aby dostać pieniądze?

Samotni rodzice będą musieli dostarczyć papier z sądu, że ubiegają się o alimenty

Aby zakwalifikować się do programu, rodzic deklarujący samotne wychowywanie będzie musiał dostarczyć papiery potwierdzające, że ubiega się o alimenty w sądzie. Dokument będzie dowodem na to, że rzeczywiście samotnie wychowuje dziecko, a nie np. żyje w nieformalnym związku. Jeśli rodzic nie wystąpi o alimenty, nie będzie uznawany za samotnego rodzica i będzie mu trudno spełnić kryteria pozwalające na otrzymywanie pomoc na pierwsze dziecko.

Czytaj również: 500 zł na dziecko a alimenty

Rodzice celowo zaniżający swoje dochody nie zakwalifikują się do programu

Rodzice, którzy rozwiązali umowę z pracodawcą, nie będą mogli przez kolejne trzy miesiące zarabiać u tego samego pracodawcy. 

Przepis ten zostanie zastosowany przy ustalaniu prawa do świadczeń na okres rozpoczynający się 1 października 2017 r.  

Zapis wprowadzono po to, aby uniknąć sytuacji, podczas której rodzice rozwiązywali dotychczasową umowę z pracodawcą tylko po to, aby natychmiast zatrudnić się u tego samego pracodawcy, ale już na innych warunkach i z niższym wynagrodzeniem.

Niższe zarobki kwalifikowały rodziny do tego, aby pobierać 500 zł na wszystkie dzieci, w tym na to pierwsze. W rodzinach, w których dochód na osobę nie przekracza 800 zł netto, świadczenie przysługuje także na pierwsze dziecko. 

Fot. Zdjęcie poglądowe Fot. Zdjęcie poglądowe ŁUKASZ KOLEWIŃSKI

Rodzic zarabiający za granicą nie będzie upoważniony do programu 500 plus

Program 500 plus będzie dostępny tylko dla rodziców pracujących i zatrudnionych w Polsce. Jeśli urzędnicy będą mieli podejrzenie, że rodzic pobiera 500 zł i w tym samym czasie dorabia lub pracuje za granicą, szybko zostanie to zweryfikowane. Osoba pracująca za granicą i pobierająca pieniądze na dzieci zostanie wezwana do stawienia się do odpowiedniego urzędu w trybie natychmiastowym. Jeżeli tego nie uczyni, zostanie wykreślona z programu.

Ministerstwo Pracy przyjrzy się ryczałtowcom i zferyfikuje ich realne zarobki

Przy ubieganiu się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko znaczenie ma odpowiednio niski dochód. Aby dostać 500 zł na pierwsze dziecko, dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 800 zł.

Rodzic prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się z fiskusem ryczałtem może odliczyć koszty uzyskania przychodu przy wnioskowaniu o 500+ na pierwsze dziecko. W PIT wykazuje bowiem tylko przychód. Dla przykładu: rodzic prowadzący firmę transportową zarabiający ponad 200 tysięcy rocznie oświadcza, że jego roczny dochód to kilka tysięcy, bo   koszty prowadzenia działalności (np. amortyzacja, eksploatacja pojazdu) przekroczyły ponad kilkadziesiąt tysięcy.

Rodzic ryczałtowiec ubiegając się o 500 zł na pierwsze dziecko składał oświadczenie, które miała wykazać tylko dochód, a więc przychód pomniejszony o koszty.

Dochodziło więc do sytuacji, że rodzic miał kilka, kilkanaście tysięcy przychodu, ale deklarował, że dochód tj. przychód pomniejszony o koszty miał np. w wysokości kilkuset złotych.

Ta sytuacja ma się zmienić. Rząd postanowił zlikwidować lukę w przepisach dotyczącą przedsiębiorców. W Polsce  545,6 tys. osób prowadzi działalność gospodarczą i płaci ryczałt.

Teraz resort będzie przyjmował, że takie osoby uzyskują dochód w wysokości ogłaszanej corocznie w drodze obwieszczenia przez Ministerstwo Pracy na podstawie badań prowadzonych przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Kobieta w ciąży Kobieta w ciąży MARCIN ONUFRYJUK

A co się nie zmieni?

Główne zasady programu Rodzina 500+ pozostają bez zmian. Nadal będzie to nieopodatkowane świadczenie w wysokości 500 zł, wypłacane do 18. roku życia dziecka z kryterium dochodowym 800 zł netto na osobę w rodzinie.

Limit dochodu jest większy w rodzinach, w których wychowuje się dziecko niepełnosprawne. Wtedy 500 zł na pierwsze dziecko rodzice dostają, gdy dochód na członka rodziny nie przekracza 1200 zł netto.

Nie zmieni się sytuacja rodziców, którzy mają dwoje dzieci lub więcej. Bez względu na status materialny na każde drugie, trzecie i kolejne dziecko będzie im wypłacane 500 zł netto.

Powinno cię również zainteresować: 500 zł na każde dziecko: warunki, jak uzyskać?

Więcej o: