Trzy najczęstsze przyczyny nagłej śmierci niemowląt i małych dzieci. Można im zapobiec

Częstym powodem śmierci malutkich dzieci są wrodzone wady rozwojowe. Na to - jako rodzice - nie mamy wpływu. Jednak możemy zapobiec niespodziewanym, nagłym i nieszczęśliwym wypadkom. Wciąż, jak wynika ze statystyk, za dużo dzieci traci życie w sytuacjach, którym można było zapobiec.
Bezpieczeństwo dziecka: jak je zapewnić? Bezpieczeństwo dziecka: jak je zapewnić? fot: flickr.com

Trzy najczęstsze przyczyny nagłej śmierci niemowląt i małych dzieci. Można im zapobiec

Częstym powodem śmierci malutkich dzieci są wrodzone wady rozwojowe. Na to - jako rodzice - nie mamy wpływu. Jednak możemy zapobiec niespodziewanym, nagłym i nieszczęśliwym wypadkom. Wciąż, jak wynika ze statystyk, za dużo dzieci traci życie w sytuacjach, którym można było zapobiec.

Według danych Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej oraz amerykańskiej Centrali Kontroli i Prewencji Chorób najczęstszymi przyczynami nagłej śmierci małych dzieci są uduszenia, utonięcia i wypadki samochodowe. Podczas gdy w przypadku malutkich dzieci (do 12 miesiąca życia) to uduszenia są najczęstszą przyczyną nagłej śmierci, tak u dzieci starszych (od roku do czwartego roku życia) najwięcej tragedii zdarza się w wodzie. W tekście podzieliliśmy dzieci na dwie grupy wiekowe (niemowlaki i przedszkolaki), bo zależnie od wieku i umiejętności dziecka, co innego mu zagraża. Też, jako rodzice, na inne rzeczy zwracamy uwagę mając pod opieka niemowlę, a na inne, kiedy zajmujemy się przedszkolakiem.

- Niemowlaki zwykle są pilnowane przez rodziców bardzo sumiennie. Nikt nawet na chwilę nie spuszcza ich z oczu, więc trudniej tu o wypadki, które mogłyby zdarzyć się podczas snu. Nauka samodzielnego spania we własnym łóżku, tj. bez zabawek i poduszek, jest niezbędna dla bezpieczeństwa dziecka. W starszym wieku dzieci są bardziej samodzielne i śpią często same, z kolei niebezpieczeństwo utraty życia przenosi się na aktywność dzienną - zadławienie kęsem jedzenia, nagłe wtargnięcie na jezdnię czy upadek z wysokości, to tylko niektóre groźne zdarzenia. Niezależnie od wieku dziecka zasada jest zawsze jedna: nie ufajmy dziecku i bądźmy uważni, bo jeśli nawet coś się wydarzy, zawsze wtedy jest szansa na błyskawiczną reakcję - przypomina pediatra, dermatolog, dr Bartosz Pawlikowski, który również odpowiada na Wasze pytania na naszym forum eksperckim.

Co możemy zrobić - odpowiednio do wieku dziecka - aby uniknąć lub zminimalizować ryzyko nieszczęścia?

Bezpieczeństwo dziecka Bezpieczeństwo dziecka fot: flickr.com

Dzieci w wieku 0-12 miesięcy. Uduszenie: przyczyną 85 proc. nagłej śmierci niemowląt*

Tragedia następuje najczęściej podczas snu dziecka, w źle zorganizowanych dziecięcych łóżeczkach lub podczas spania niemowlęcia w łóżku z rodzicami. Przyczyną śmierci jest przygniecenie dziecka swoim ciężarem bądź poduszką, maskotką, uduszenie się malucha przez zawinięcie w kocyk (zwłaszcza małe dzieci nie potrafią się uwolnić z takiego uścisku).

Co można zrobić, aby ograniczyć ryzyko uduszenia się bezbronnego maluszka?

- Przed snem należy opróżnić dziecięce łóżeczko z pluszaków i poduszek.

- Rodzice, którzy śpią z niemowlakami w jednym łóżku, powinni zadbać o to, aby nigdy nie kłaść się do łóżka z dzieckiem pod wpływem leków psychotropowych, nasennych, alkoholu, narkotyków.

Warto również:

- Kłaść dziecko do snu na plecach. Jeśli z różnych powodów (np. kataru) pozycja na plecach nie jest najlepsza, należy ułożyć dziecko na boku. Ta pozycja nie jest tak bezpieczna jak na wznak, ale zdecydowanie bezpieczniejsza niż na brzuszku. W ciągu dnia, kiedy stale obserwujesz dziecko, możesz je przekładać na brzuszek, żeby miało odmianę i ćwiczyło mięśnie grzbietu i kończyn.

- Zadbać o wygodne i bezpieczne miejsce do spania dla niemowlęcia. Łóżeczko ustaw w swojej sypialni. Odstęp między szczebelkami kołyski nie powinien być większy niż 8 cm, żeby dziecko nie mogło się zaklinować. Materacyk nie może być za miękki - jeśli głowa malucha będzie zapadała się w miękkim podłożu, nie będzie on mógł swobodnie oddychać. Nie podkładaj maluchowi pod głowę poduszki. Temperatura w pokoju, w którym śpi dziecko, nie powinna przekraczać 20 st. Celsjusza.

- Brzegi kocyka, którym przykrywasz niemowlę, zawiń pod materac na wysokości piersi malucha, żeby nie mógł sobie przykryć główki. Najlepiej nie używaj kocyków, tylko śpioszków i ewentualnie lekkich śpiworów.

Kolorowe, stonowane, pasujące do pościeli, do koloru ścian dziecięcego pokoju, zawiązywane na troczki, wysokie na 30 cm lub nieco niższe - ochraniacze są prawie w każdym domu, w którym jest noworodek czy niemowlę. Z założenia mają chronić główkę dziecka przed uderzeniem w szczebelki. Ale obok funkcji pożytecznej i estetycznej, mogą też być zagrożeniem dla malucha. Przypominają o tym, co jakieś czas, różne instytucje i badania naukowe (...)

Czytaj dalej w tekście: Ochroniacze na szczebelki są modne i estetyczne. Ale lepiej ich nie używać

* Dane procentowe przytoczone w tekście pochodzą z Centers for Disease Control and Prevention, CDC (Centrala Kontroli i Prewencji Chorób - agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej) i dotyczą społeczeństwa amerykańskiego.

Jak prawidłowo zapiąć dziecko w foteliku Jak prawidłowo zapiąć dziecko w foteliku fot: flickr.com

Wypadki samochodowe: przyczyną 5 proc. nagłej śmierci dzieci w wieku 0-12 miesięcy

W Polsce rodzice nie oszczędzają na fotelikach samochodowych dla dzieci, problem jednak tkwi w tym, że foteliki są często źle w samochodzie montowane. Częstym błędem rodziców jest nieprawidłowe ustawienie fotelika. Ten przeznaczony dla najmłodszych dzieci powinien być zamontowany na tylnym siedzeniu i tyłem do kierunku jazdy. W przeciwnym razie aż o ok. 20 proc. zwiększamy ryzyko śmierci dziecka, jeśli dojdzie do zderzenia.

Bardzo ważne jest również to, aby w okresie jesienno-zimowym nie przewozić dziecka w foteliku w ciepłej, grubej kurtce.

Foteliki samochodowe są przystosowane do dzieci ubranych w lekkie lub niezbyt obszerne ubranka. Kurtka podczas zderzenia czołowego zostanie skompresowana, pomiędzy wyciśniętym powietrzem a niedociągniętą uprzężą pojawi się przynajmniej kilkucentymetrowa przestrzeń, która spowoduje, że dziecko wypadnie z pasów (...)

Czytaj dalej:  Wozisz dziecko w foteliku samochodowym ubrane w grubą kurtkę? Lekarz przestrzega. Filmiki w sieci też

Kąpiel nigdy wcześniej nie była tak przytulna! Kąpiel nigdy wcześniej nie była tak przytulna! materiały prasowe

Utonięcia: przyczyną 3 proc. nagłej śmierci niemowląt

To nieprawda, że utonięcia zdarzają się tylko na wakacjach lub w domach z basenem w ogrodzie. Małe dziecko może utonąć w misce wody. Nadal zdarzają się przypadki, kiedy rodzic wychodzi z łazienki na chwilę, np. po ręcznik, a pozostawione, mimo że w bezpiecznym foteliku kąpielowym, niemowlę zsuwa się do wody i tonie. Niemowlęta topią się w wodzie sięgającej zaledwie kilka centymetrów. Chodzi o to, że kiedy dziecko zanurzy główkę w wodzie, nie ma siły jej podnieść.

Zasada jest taka: nigdy nie należy zostawiać małego dziecka samego w kąpieli. Nawet na kilka sekund.

Inne miejsca wzmożonego ryzyka to: toaleta, wiadra z wodą, dmuchane baseny napełnione wodą.

Nie należny zostawiać wiader z wodą w domu z małym dzieckiemfot: jb

Mając malutkie dziecko w domu, należy szczególnie zadbać o to, aby np. na podłodze nie stała miska czy wiadro z wodą. Wystarczy chwila nieuwagi, aby raczkujące niemowlę zanurzyło głowę w wiadrze przygotowanym do mycia podłogi.

Powinno cię również zainteresować: Czy można utonąć wiele godzin po wyjściu z wody? Tak. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o wtórnym utonięciu

Basen Basen Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Utonięcie: odpowiedzialne za 32 proc. nagłych zgonów dzieci w wieku 1-4

Kąpiel w niestrzeżonych kąpieliskach, niezabezpieczone baseny ogrodowe, zatłoczone baseny przy hotelach - to miejsca, w których dzieci - szczególnie w okresie letnim - tracą życie.

Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem pływających czuwa ratownik. Tzw. dzikie kąpieliska oznaczają m.in., że nie znamy dna i głębokości; dodatkowo woda może być skażona (...)

Czytaj dalej w tekście: W wakacje w Polsce utonęło więcej osób niż zginęło w zamachach w Europie w 2016 roku

Przedszkolaka można zapisać na basen na lekcję pływania. Nigdy nie wiadomo, kiedy dziecku przydadzą się te umiejętności.

Jednak to, że dziecko np. potrafi pływać, nie powinno zwalniać rodzica z obowiązku stałej opieki nad dzieckiem w kąpieli. Według Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej  nie ma odpowiedniego wieku, w którym można zostawić już dziecko samo w wannie. Niektóre dzieci w wieku 4 lat mogą już zostać na chwilę samodzielnie w kąpieli, jednak - dla bezpieczeństwa - należy założyć, że dopiero sześcioletnie dzieci są gotowe na samodzielną kąpiel.

Powinno cię również zainteresować:  Dzieci, wakacje i nagłe wypadki. Czy wiesz jak fachowo udzielić pierwszej pomocy?

Przewożenie dziecka w foteliku, z prawidłowo zapiętymi pasami jest niezwykle ważne. Akcja Przewożenie dziecka w foteliku, z prawidłowo zapiętymi pasami jest niezwykle ważne. Akcja "Kocham Zapinam" ma to nam uświadomić. fot. Shutterstock

Wypadki samochodowe: odpowiedzialne za 24 proc. nagłych zgonów wśród przedszkolaków

W krajach Unii Europejskiej rocznie ginie blisko 800 dzieci w wieku 0-14 lat, co stanowi 2,7% wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych (dane: Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego).

Według danych policji w Polsce doszło do 3 679 wypadków z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W ich wyniku zginęło 89 dzieci, prawie 4 tysiące zostały ranne - dane z roku 2012.

Co możemy zrobić, aby uchronić dziecko przed wypadkiem?

- Przestrzegać przepisów, zwłaszcza tych dotyczących prędkości.

- O tym, że w samochodzie podróżuje dziecko, można poinformować innych kierowców specjalną naklejką na szybie.

- Nie należy przewozić dzieci bez fotelików, a trzeba dbać o to, aby fotelik był prawidłowo zamontowany na siedzeniu samochodu, a dziecko dobrze zapięte w uprzęży fotelika. Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym w artykule 39 punkcie trzecim wskazuje, że w pojeździe wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dzieci do lat 12 mierzące do 1.50 m przewozi się w foteliku ochronnym. Za złamanie tego przepisu grozi mandat.

- To ważne, aby od malutkiego wdrażać dziecko w tzw. edukację drogową. Na naukę podstawowych zasad ruchu drogowego, np. jak zachować się w roli pieszego, kiedy można przejść przez ulicę, a kiedy jest to zakazane, nigdy nie jest za wcześnie.

Czytaj również: Fotelik to fanaberia? Nie! #kochamzapinam - wystarczy chwila, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo

Jeśli zaobserwujesz, że maluch nie może złapać oddechu, blednie, traci przytomność, połóż go na plecach, udrożnij drogi oddechowe, odchylając główkę do tyłu, jeśli widzisz ciało obce, spróbuj je wyjąć palcami.  Jeśli zaobserwujesz, że maluch nie może złapać oddechu, blednie, traci przytomność, połóż go na plecach, udrożnij drogi oddechowe, odchylając główkę do tyłu, jeśli widzisz ciało obce, spróbuj je wyjąć palcami. Materiały prasowe

Zakrztuszenia: przyczyną 10 proc. nagłych zgonów dzieci w wieku 1-4

Około 2-3 roku życia rodzice często tracą czujność, widząc jak dziecko dobrze radzi sobie z dorosłymi pokarmami. Tymczasem dzieci są bardziej narażone na zadławienia niż dorośli. Chodzi nie tylko o znacznie mniejszą średnicę przełyku. Pomimo intensywnego odruchu wymiotnego siła kaszlu i możliwość wypchnięcia przeszkody z dróg oddechowych jest u dzieci o wiele mniejsza. Każdy kawałek jedzenia niewiele większy od ziarna grochu może utknąć w gardle. Jak najlepiej podawać jedzenie, aby uniknąć zadławienia?

- Warzywa jak marchew, seler czy fasola szparagowa powinny być pokrojone w drobną kostkę.

- Mięso, wędliny i sery rozdrabniajmy na małe kawałki.

- Małe, okrągłe owoce, takie jak winogrona czy pomidorki cherry, kroimy na ćwiartki. Warto zwrócić uwagę na szczegóły: winogrono przekrojone na pół w poprzek ma przecież dokładnie taką samą średnicę jak całe. Jeśli kroimy je na pół, to koniecznie wzdłuż.

- Twarde owoce jak jabłka bezpiecznie jest zetrzeć na tarce lub podać w całości, aby dziecko samodzielnie odgryzało małe drobinki. Łakomie połknięty kawałek pokrojonego jabłka bardzo łatwo może stać się korkiem zatykającym przełyk malucha.

- Parówki - gdyby parówki były zabawkami, to z powodu swojego kształtu i ściśliwości oznaczane byłyby przez producentów jako niebezpieczne dla dzieci poniżej 3 lat.

- Twarde cukierki, takie jak landrynki, draże czy dropsy - są nie tylko niezdrowe, ale i niebezpieczne.

- Ziarno (np. popcorn, orzechy lub słonecznik) nawet jeśli jest na tyle małe, że nie zadławi dziecka, może spowodować zachłyśnięcie się, utknąć głębiej w drogach oddechowych i wywołać infekcję.

Najważniejsze: kiedy dziecko je, bądź obok

Trzymaj się kilku prostych zasad, aby uniknąć zadławienia:

- Zawsze towarzysz dziecku w trakcie posiłków.

- Nie pozwalaj maluchowi jeść w samochodzie - nie możesz go wówczas nadzorować.

- Dziecko powinno jeść, siedząc i koncentrując się na jedzeniu.

- Nie pozwalaj dziecku leżeć, biegać, zaśmiewać się z pełną buzią.

- Naucz dziecko wkładać do buzi tylko tyle jedzenia naraz, ile jest ono w stanie przeżuć.

- Pokaż dziecku, jak prawidłowo pogryźć jedzenie.

O tym jak udzielić pierwszej pomocy, kiedy dziecko zakrztusi się czytaj w tekście: Dziecko zakrztusiło się landrynka, wiesz co robić?

Więcej o: