Małżeństwo może być groźne dla zdrowia. I to na 5 sposobów!

Samotni ludzie żyją krócej, a małżeństwo pomaga dłużej zachować zdrowie? Nie zawsze! Oto 5 zdrowotnych problemów, które spotykają ludzi w nieudanych związkach.
Zespołu tako-tsubo, potocznie zwany jest zespołem złamanego serca Zespołu tako-tsubo, potocznie zwany jest zespołem złamanego serca fot. Shutterstock

Chore serce

Szczęśliwy związek przynosi same korzyści, ale co jeśli w naszym małżeństwie lub związku nie dzieje się najlepiej? Rozmaite badania dowodzą, że nieudane relacje, kłótnie i cierpienie doświadczane w związku mają wpływ na stan naszego zdrowia. Jak donosi portal Live Science, z opublikowanych w "Journal of the American Medical Association" rezultatów szwedzko-amerykańskiego badania z 2000 roku wynika niezbicie, że zamężne kobiety w wieku od 30-65 lat, cierpiące na chorobę wieńcową, mają trzykrotnie mniejsze szanse na wyzdrowienie, jeśli doświadczają małżeńskich problemów i związanego z nimi stresu. To samo dotyczy niezamężnych kobiet w stałych - nieudanych! - związkach. Co ciekawe, stres związany z pracą nie ma tak niekorzystnego wpływu na rokowanie w chorobie wieńcowej jak problemy małżeńskie.

smutek smutek fot. Shutterstock

Problemy psychiczne

Stały, udany związek ma korzystny wpływ na zdrowie psychiczne. Analogicznie, nieudane małżeństwo lub związek odbija się niekorzystnie na naszej psychice. Wrogość i ciągła krytyka doświadczane ze strony partnera podczas kłótni odbijają się na zdrowiu psychicznym i - jak dowodzą naukowcy - lepiej być singlem, niż pozostawać w burzliwym związku. Z brytyjskiego badania przeprowadzonego przez naukowców z University of London wśród ponad 2 tys. kobiet i ponad 2 tys. mężczyzn poniżej 65 roku życia, wynika, że singielki mają mniej problemów psychicznych, niż kobiety, które mają za sobą rozstania, separacje i rozwody. Im mniej czasu upłynęło od rozstania, tym gorszy stan psychiczny. W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni są w gorszej psychicznej formie, kiedy pozostają singlami. Oni też szybciej dochodzą do siebie po rozpadzie związku niż kobiety, a dla ich zdrowia psychicznego lepszy jest związek partnerski niż małżeństwo - odwrotnie niż u kobiet.

stres stres fot. Shutterstock

Stres

Utrzymujący się wysoki poziom stresu będący wynikiem problemów małżeńskich, sprawia, że nieszczęśliwi małżonkowie są mniej zdrowi od osób, które nie są w stałych związkach. W badaniu zmierzono poziom hormonu stresu i ciśnienie osobom w średnim wieku, żeby sprawdzić, czy kłopoty małżeńskie przekładają się na poziom stresu w pracy. I znowu bez niespodzianek: osoby, które tkwiły w nieudanych małżeństwach miały wyższy poziom kortyzolu (badanego rano) i wyższe ciśnienie w godzinach południowych. Takie problemy mogą z czasem skutkować cukrzycą, otyłością, zawałem i depresją - podsumowali badanie naukowcy z Brandeis University (USA). Podważyli oni też teorię, jakoby zmartwienia małżeńskie miały gorszy wpływ na zdrowie psychiczne kobiet  niż mężczyzn. W ich badaniu zarówno żony, jak i mężowie przechodzący trudności w swoich małżeństwach, wykazywali podwyższony poziom stresu w ciągu całego dnia.

zmartwienie zmartwienie fot. Shutterstock

Nadciśnienie, otyłość i inne

Okazuje się, że skutki stresu doświadczanego przez kobiety tkwiące w nieudanych związkach są porównywalne do tych doświadczanych przez osoby palące papierosy i nieuprawiające sportów. Z amerykańskiego badania, przeprowadzonego przez naukowców z University of Utah, dowiadujemy się, że częste kłótnie z partnerami mają gorszy wpływ na zdrowie fizyczne kobiet niż mężczyzn. U kobiet, które często doświadczały konfliktów w swoich związkach zaobserwowano wysoki cholesterol, nadciśnienie, otyłość i podwyższony poziom cukru. Mimo że mężczyźni w nieudanych związkach, podobnie jak kobiety, są zagrożeni depresją, problemy małżeńskie nie mają takiego samego przełożenia na ich zdrowie fizyczne.

choroba choroba fot. Shutterstock

Dłuższa rekonwalescencja

Konflikty i stres wywołany problemami małżeńskimi zaostrzają objawy chorób i wydłużają czas dochodzenia do zdrowia. Z obserwacji naukowców wynika, że osoby w nieszczęśliwych związkach mają też większe problemy z dostosowaniem się do wymogów kuracji, np. do przestrzegania rygorystycznych diet.

Czy lepiej być singlem? Nie, najlepiej być po prostu w udanym związku - wiele badań wykazało, że satysfakcjonująca relacja ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie (także psychiczne) i długość życia. Jeśli więc wasz związek pozostawia wiele do życzenia, warto pomyśleć, jak zaradzić problemom i naprawić wasze relacje. Na zdrowie!

Więcej o:
Copyright © Agora SA